Néhol zivatarokkal

2024.07.16. 10:57

Irgalmatlan hőség és nagyon erős UV-B-sugárzás várható szerdáig

A legmagasabb, piros fokozatú figyelmeztetést adta ki a HungaroMet Zrt. kedd éjfélig tíz, szerda éjfélig pedig három vármegyére a hőség miatt. Jelezték azt is: kedden az egész országban nagyon erős UV-B-sugárzás várható, délutántól az ország középső és északkeleti részén zivatarok is kialakulhatnak. Müller Cecília, az országos tisztifőorvos felhívta a figyelmet arra, mennyire fontos a folyadékpótlás ebben a hőségben.

MW

A legmagasabb, piros fokozatú figyelmeztetés van érvényben kedd éjfélig

Forrás: Shutterstock

Fotó: DimaBerlin

A meteorológiai szolgálat az MTI-hez kedden eljuttatott veszélyjelzésében arról tájékoztatott: kedd éjfélig Baranya, Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád, Fejér, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Pest, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Tolna, szerda éjfélig pedig Bács-Kiskun, Békés, illetve Csongrád-Csanád vármegye területére adtak ki a hőség miatt piros fokozatú figyelmeztetést. Az érintett vármegyékben a napi középhőmérséklet 29 Celsius-fok felett alakulhat.

Emellett kedd éjfélig Borsod-Abaúj-Zemplén, Győr-Moson-Sopron, Heves, Komárom-Esztergom, Nógrád, Somogy, Vas, Veszprém és Zala vármegye, szerda éjfélig pedig Baranya, Fejér, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Pest, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg, valamint Tolna vármegye területére másodfokú figyelmeztetést adtak ki a várhatóan magas középhőmérséklet miatt. Ott a napi középhőmérséklet 27 Celsius-fok felett alakulhat.

A HungaroMet Zrt. figyelmeztető előrejelzése szerint kedden a késő délelőtti, déli óráktól elszórtan, inkább a Duna–Tisza-közén és az Északi-középhegységben lehet számítani zivatarokra, amelyek este és éjszaka is kialakulhatnak.

A zivatarokat viharos széllökés, jégeső és intenzív csapadék is kísérheti. Az egymást követő cellákból felhőszakadás is előfordulhat – tették hozzá.

Kedden nagyon erős, a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B-sugárzás várható a Nyugat-Dunántúlon, a Közép-Dunántúlon, a Dél-Dunántúlon, Pest vármegyében és Budapesten, a Dél-Alföldön, az Észak-Alföldön és Észak-Magyarországon is – közölte a meteorológiai szolgálat.

Azt kérik, mindenki fokozottan védekezzen a napsugárzás által okozott leégés ellen, napközben 11 és 15 óra között kerüljék a napozást. Vállat takaró póló, szalmakalap, illetve fényvédő krém használatát javasolják, továbbá arra figyelmeztetnek, hogy normál bőrtípusnál már 15-20 perc napon tartózkodás esetén is bőrpír keletkezhet.

A várható UV-B-értékek területi eloszlása ITT tekinthető meg.

Müller Cecília: ezt a hőséget már az egészséges szervezet is nehezen viseli

A tíz napja kiadott hőségriasztás főként a sérülékenyebbek, esendőbbek, például a krónius betegségben szenvedők számára figyelmeztető jelzés a rendkívüli megterhelésre, de ezt a hőséget már egy egészséges szervezet is nagyon nehezen viseli – mondta az országos tisztifőorvos kedden a TV2 Mokka című műsorában.

Müller Cecília kifejtette:

az extrém hőség a szív- és érrendszer mellett az összes többi szervet is megterheli; veseproblémákat, a kiválasztás nehézségeit okozhatja, de önmagában az is pluszenergiát vesz igénybe, hogy ilyen körülmények között a szervezet fenntartsa saját állandó hőmérsékletét.

A tisztifőorvos a reggeli szellőztetést és a gyakori zuhanyozást ajánlotta. A klímát is nagyon jó megoldásnak nevezte, azt javasolta, hogy főként az idős emberek – ha megtehetik – üljenek be órákra klimatizált helyiségekbe, ahol a keringésüket normalizálni tudják.

Hangsúlyozta a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás fontosságát is. Azt mondta, normál esetben átlagos hőfokon két-három litert kell inni egy nap, ilyenkor azonban ennek a másfél-kétszeresét. Négy-öt liter soknak tűnik, de ez nem csak vízivást jelent, gondolhatunk levesekre, joghurtokra, vagy akár a kovászos uborka levére, ami rendkívül jó szomjoltó és az izzadással elveszített sókat is pótolja, amivel meg lehet akadályozni, hogy a szervezet ionháztartása felboruljon – magyarázta a tisztifőorvos.

Különösen figyelni kell az ételek frissességére, a maradékot pedig rögtön le kell hűteni; a vásárolt ételeknél lényeges, hogy a „hűtőlánc ne szakadjon meg”, tehát hűtőtáskával kell hazaszállítani a boltban megvásárolt hűtendő élelmiszereket – javasolta Müller Cecília.

A nehéz, zsíros ételek emésztése többletteher a szervezet számára – emelte ki. Könnyen emészthető, lédús ételek, gyümölcsök, zöldségek fogyasztását ajánlotta a szokásosnál sokkal nagyobb mennyiségben. Az alkoholtartalmú italok fogyasztását vissza kell szorítani, hiszen ezek dehidratáltságot okoznak – tette hozzá.

A szamárköhögéssel kapcsolatban elmondta: a kötelező védőoltási rendszerrel távol tartjuk ezt a betegséget, de baktériumai jelen vannak körülöttünk. A Covid elleni védekezés, a maszkviselés miatt háttérbe szorultak a légúti megbetegedések, most ezek elemi erővel támadnak Európa-szerte, nálunk is nőtt a megbetegedések száma – mondta.

Felnőttkorban és oltott közösségben jellemzően enyhén zajlik a szamárköhögés, és mivel baktérium okozza, antibiotikummal jól kezelhető – közölte a tisztifőorvos. Felhívta a figyelmet ugyanakkor arra, hogy a magas kockázatú csoport – az újszülöttek, kisgyermekek – esetében nagyon súlyos, olykor a légzéskimaradás miatt halálos is lehet. Az ő védelmükben a jelenlegi járványügyi helyzetben azt javasolják, hogy a várandósság utolsó harmadában a nők vegyenek fel ismétlő oltást, amellyel saját magukat és majdani újszülöttjüket is védik. Illetve a kisgyermekek környezetében élő idősek számára is javasolt az ismétlő oltás – közölte Müller Cecília.

Megdőlt a nyári áramfogyasztási rekord hétfőn

Megdőlt az idei nyári, valamint a mindenkori nyári rendszerterhelési csúcs hétfőn – közölte a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. az MTI-vel kedden.

A tájékoztatás szerint a rendszerterhelés csúcsértéke 6951 megawatt (MW) volt hétfőn a 19.45 és 20.00 óra közötti időszakban. Ez az érték 50 MW-tal nagyobb, mint a július 10-én, szerdán regisztrált 6901 MW, amit 30,3 Celsius fok napi átlaghőmérséklet mellett mértek.

Az eddig mért legmagasabb nyári rendszerterhelési értéket 2021. június 24-én regisztrálta a Mavir, 6940 MW-ot, ennél 11 MW-tal magasabb a hétfői érték.

Az időjárási előrejelzés alapján nem zárható ki, hogy a héten még újra megdől a csúcs – jelezte a rendszerirányító.

Nyáron, tartós összefüggő kánikula esetén inkább az esti órákra jellemzők a terhelési csúcsok, amikor a háztartásokban a klímaberendezések mellett már világításra is szükség van, és más elektromos berendezések is üzemelnek – közölték.

A 27 Celsius-fokos napi átlaghőmérséklet felett minden további 1 fok emelkedés legalább 100-200 MW-os nagyságrendben emelheti meg a napi rendszerterhelést, és ezáltal a napi csúcsértéket is. A magyar villamosenergia-rendszerben a szükséges tartalékkapacitások rendelkezésre állnak – emelte ki a Mavir.

A magyarországi villamosenergia-rendszer valaha mért legnagyobb terhelése 7441 MW volt, amit 2024. január 22-én regisztráltak.


 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában