2024.05.15. 15:05
4 szempont a leghatékonyabb szivattyú kiválasztásához
Az élet számos területén találkozhatunk szivattyúkkal, legyen szó kerti öntöző rendszerekről, szennyvíz szállításról, vagy éppen gyümölcslé adagolásról. Egy jól működő szivattyúval automata rendszereket hozhatunk létre, ezáltal pedig időt és energiát spórolhatunk. Fontos azonban, hogy csakis olyan szivattyút vásároljunk, amely megfelel a személyes igényeknek, és képes elvégezni a rábízott feladatot.
Forrás: szivattyuwebaruhaz.hu
A szivattyú sikere az átgondolt, alaposan megtervezett választásban rejlik, ezért nem árt kicsit jobban beleásni magunkat a szivattyúk világába még az előtt, hogy meghoznánk a végleges döntést. Ebben a cikkben összeszedtük azokat a szempontokat, amelyeket feltétlenül át kell gondolni, ha szivattyút szeretnénk vásárolni.
1. Milyen márkájú legyen a szivattyú?
Egy termék márkája sok esetben nem több mint státuszszimbólum. Gondoljunk csak a ruhákra, autókra, vagy a telefonokra. Azért vesszük a drágább, márkás cuccokat, hogy felhívjuk magunkra mások figyelmét, és elismerést szerezzünk. A szivattyúk esetében azonban korántsem ez a helyzet.
A szivattyúk világában a jó márka egyet jelent a megbízhatósággal és hatékonysággal. Az ismertebb vállalatok azért jutottak ilyen magasra, mert termékeik a legjobb minőséget képviselik. A tervezés során a legmodernebb technológiákat alkalmazzák, a szivattyúk pedig minőségi alapanyagból készülnek, vagyis a hibátlan működés mellett hosszú élettartammal rendelkeznek.
A márkás szivattyúk nagy előnye, hogy ipari és háztartási környezetben is helytállnak. Egy Grundfos szivattyú például ugyanolyan megbízható, ha a pincéből szeretnénk szennyvizet szivattyúzni, mint ha ipari környezetben használnánk. De ugyanez igaz a Pedrollo, Elpumps és Wilo szivattyúkra is.
Azon túl, hogy a márkanév garantálja a megbízható működést, sok esetben szerviz lehetőségeket is biztosít. A nagyobb márkák esetében könnyű beszerezni az utánpótlás alkatrészeket, így egy kisebb hiba miatt nem szükséges az egész szivattyút lecserélni.
2. Milyen feladatra szeretnénk használni?
A szivattyú választás másik fontos lépése, hogy meghatározzuk a szivattyú feladatát, vagyis, hogy mire szeretnénk használni. Ha fúrt vagy ásott kútból szeretnénk vizet nyerni a kerti öntöző rendszerbe, elegendő lesz egy egyszerű kerti szivattyú. Ugyanez a helyzet akkor is, ha házi vízművet szeretnénk működtetni.
Ugyanakkor, a kerti szivattyúk már nem alkalmasak arra, hogy eltávolítsuk a szennyvizet a pincéből. Ehhez már egy erősebb felépítésű, nagyobb teljesítményű szennyvízszivattyúra lesz szükségünk. A szennyvízszivattyúkat direkt olyan anyagból készítik, ami ellenáll a durvább közegnek, vagyis akkor sem kopik el, ha szilárd szennyeződések ütköznek neki. Mi több, ezek a szivattyúk sok esetben daraboló késekkel vannak felszerelve, így a nagyobb szennyeződések sem okoznak problémát.
Mindazonáltal, teljesen felesleges egy ilyen robosztus berendezés arra az esetre, ha bort, vagy valamilyen gyümölcslevet szeretnénk egyik hordóból a másikba juttatni. Ilyen feladatokhoz érdemes egy kézi átemelő, vagy egy cefreszivattyút beszerezni.
Csak hogy még néhány példát említsünk, a kerti tó szivattyút arra tervezték, hogy forgassa a kerti tó vizét, ezáltal pedig tisztán tartsa azt. Arra viszont nem alkalmas, hogy egy fűtési rendszerbe integrálva forgassa a fűtéshez használt meleg vizet. Erre ott van a fűtési keringető szivattyú.
Láthatjuk, hogy szinte minden egyes feladatra terveztek már szivattyút. Elsőre talán soknak tűnik, hogy mindenhez más szivattyút kéne használni, de az eszközök védelmének érdekében nem árt betartani az előírásokat, és csak arra használni őket, amire ki lettek találva.
3. Milyen típusú szivattyúra van szükség?
A szivattyúk piacán hatalmas kínálat áll rendelkezésünkre, így nem csoda, hogy aki laikusként kerül oda, rögtön összezavarodik. Számtalan típus létezik, eltérő teljesítménnyel, zajszinttel, és egyéb paraméterekkel.
Ha nagyobb kategóriákba szeretnénk sorolni a szivattyúkat, akkor megkülönböztethetjük őket a telepítés módja, a működési mechanizmusuk, és a tápellátás alapján.
Ami a telepítést illeti, beszélhetünk felszíni és merülő szivattyúkról. A felszíni szivattyúkat a szállítandó folyadék felett telepítik. Ezek a típusok nem érintkezhetnek vízzel, ezért nagyon ügyelni kell arra, hogy teljesen száraz helyre kerüljenek. Ezzel szemben a merülő szivattyúkat a szivattyúzni kívánt közegbe merítik, a szivattyúk pedig innen tolják ki a folyadékot.
Működésük szerint megkülönböztethetünk membrános és centrifugál szivattyúkat. A membrános szivattyúk esetében egy rugalmas membrán előre-hátra mozgása szívja be és szállítja tovább a vizet. A centrifugál szivattyúk belsejében kis lapátok forognak, amik centrifugális erőt idéznek elő. Ez mozgatja a folyadékot egyik helyről a másikra.
A piacon kapható elektromos és benzines szivattyú. Az elektromos szivattyúk általában kisebb teljesítménnyel rendelkeznek, de csendesebbek és olcsóbbak. A benzinmotoros szivattyúk jóval erőteljesebbek, ráadásul nincsenek helyhez kötve, így bárhol üzembe lehet helyezni őket.
4. Milyen árban érdemes szivattyút vásárolni?
A szivattyú árak igen széles skálán mozognak. Az olcsóbb termékeknél azonban gyakran előfordul, hogy hamar elromlanak, és pár hónap után már cserélni kell őket. Így pedig már nem is olyan olcsó.
Persze az sem jó ötlet, ha megvesszük a legdrágább szivattyút, hiszen nagy valószínűséggel nem tudnánk kihasználni azt a hatalmas teljesítményt, vagyis feleslegesen költöttünk el csomó pénzt.
Azt érdemes szem előtt tartani, hogy a szivattyú egy hosszú távú befektetés, vagyis nem éri meg a szivattyú minőségén spórolni. Inkább fordítsunk rá egy kicsit többet, de így legalább nem kell attól tartani, hogy idő előtt tönkre megy.