2024.08.12. 09:47
Befektetési stratégiák kezdőknek – Hogyan építsünk stabil portfóliót?
Ki ne szeretne a mai bizonytalan környezetben pénzügyi stabilitást és anyagi biztonságot? A befektetések világa azonban összetett és számos kockázatot rejt magában, különösen a kezdők számára. A jó hír, hogy egy jól megtervezett portfólióval bárki minimalizálhatja a kockázatokat és növelheti a befektetései hozamát. De mégis hogyan fogjunk hozzá?
Forrás: 123RF.com
Ez a cikk abban segít, hogy elsajátítsuk a stabil portfólió kiépítésének alapjait és a különböző befektetési stratégiákat – akár értünk a pénzügyek világához, akár nem.
Befektetési alapfogalmak
Első lépésként fontos, hogy megismerjük a befektetési alapfogalmakat. A befektetés célja az, hogy idővel növeljük a tőkénket, miközben vállalunk bizonyos mértékű kockázatot attól függően, hogy milyen típusú befektetést választunk. Ezek a befektetési eszközök lehetnek például részvények, kötvények, befektetési alapok, ingatlanok és egyéb eszközök.
Részvények
A részvények tulajdonjogot biztosítanak egy vállalatban, a részvényesek részesednek a vállalat nyereségéből. A részvények árfolyama jelentősen ingadozhat, ezért magas kockázatú befektetésnek számítanak. Azonban hosszú távon – itt minimum 8-10 évre gondolunk – a részvényekkel magasabb hozamot is elérhetünk, mint más befektetési eszközökkel.
Kötvények
A kötvényeket vállalatok vagy kormányok bocsátják ki, azok hitelviszonyt testesítenek meg. A kötvények tulajdonosai kamatot kapnak a kölcsönadott összegért cserébe, és a kötvény lejártakor visszakapják a névértéket. A kötvények általában alacsonyabb kockázatúak, mint a részvények, de a hozamuk is alacsonyabb lehet.
Befektetési alapok
A befektetési alapok több befektető pénzét gyűjtik össze, és különböző eszközökbe fektetik be. Az alapokat szakértők kezelik, így a befektetők diverzifikálhatják a portfóliójukat anélkül, hogy egyedi részvényeket vagy kötvényeket kellene vásárolniuk. A befektetési alapok rendkívül sokfélék lehetnek, így mindenki megtalálhatja a céljainak, kockázatviselési hajlandóságának, befektetési attitűdjének megfelelő terméket.
Diverzifikáció
A diverzifikáció az egyik legfontosabb eszköz a kockázatok csökkentésére. A diverzifikált portfólió különböző eszközökbe és szektorokba fektet be, így porlasztható a kockázatunk. Például, ha a portfóliónkban csak technológiai részvények vannak, akkor nagy kockázatnak vagyunk kitéve, ha a technológiai szektor teljesítménye romlik. Ezzel szemben, ha a portfóliónkban technológiai részvények mellett kötvények, ingatlanok és egyéb eszközök is vannak, akkor már közel sem olyan kockázatos a helyzetünk, egy adott eszköz visszaesését kompenzálni tudja egy másik eszköz jobb teljesítménye.
Kockázatviselési képesség meghatározása
Mielőtt befektetnénk, fontos meghatározni a saját kockázatviselési képességünket, vagyis azt, hogy mennyire vagyunk hajlandóak vállalni a kockázatot a magasabb hozam érdekében. A kockázati tolerancia függ az életkorunktól, a pénzügyi céljainktól, a befektetési időhorizontunktól és a pénzügyi helyzetünktől.
Konkrét befektetési stratégiák
Nézzünk meg néhány konkrét stratégiát, amiket már sokan sikerrel alkalmaztak!
Buy and Hold
Azaz magyarul a „vedd meg és tartsd” stratégia azt jelenti, hogy hosszú távon tartjuk meg a befektetéseinket, függetlenül a rövid távú piaci ingadozásoktól. A „buy and hold” stratégia alapja a meggyőződés, hogy a piacok hosszú távon növekedni fognak. Ez különösen hasznos lehet a részvények esetében, ahol az idő során történő árfolyam-növekedés és az osztalékok révén jelentős hozam érhető el.
Dollar-Cost Averaging
Az úgynevezett átlagos költség elérése-stratégia rendszeres időközönkénti befektetést jelent, függetlenül az eszköz aktuális árától. Ezzel a módszerrel a piaci beszállás időzítése kevésbé lesz hatással ránk, mivel az árfolyam-ingadozások kiegyenlítődnek az idő során. Például, ha havonta ugyanazt az összeget fektetjük be egy részvénybe vagy befektetési alapba, akkor alacsonyabb és magasabb árakon is vásárolunk, így csökkentve a befektetési kockázatot.
Dividend Reinvestment
Az osztalék újrabefektetés stratégia az osztalékok automatikus újrabefektetését jelenti, ahelyett, hogy készpénzben vennénk fel azokat. Az osztalékok újrabefektetésével növelhetjük a befektetett tőkénket és az idő múlásával a kamatos kamat hatás révén jelentős hozamot érhetünk el.
Mire figyeljünk még?
A konkrét stratégiák mellett nem árt még néhány általános tanácsot is szem előtt tartani, amikor a portfóliónkat rendezgetjük, alakítgatjuk.
Hosszú távú tervezés
A befektetések esetében a hosszú távú tervezés kulcsfontosságú. A rövid távú ingadozások elkerülhetetlenek, de hosszú távon a jól diverzifikált portfólió általában pozitív hozamot biztosít. Fontos, hogy türelmesek legyünk, és ne hozzunk elhamarkodott döntéseket a piaci ingadozások miatt.
Online bankszámlanyitás és digitális eszközök
Vitathatatlan, hogy a modern technológia jelentősen megkönnyíti a befektetések kezelését. Ha rendelkezünk bankszámlával, amit akár online bankszámlanyitás keretében is megnyithatunk, lehetőségünk van már mobilbankon keresztül is hozzáférni az egyösszegű vagy rendszeres befektetési lehetőségekhez. Emellett ma már számos digitális platform áll a rendelkezésünkre, amelyek segítségével nyomon követhetjük a portfóliónkat, elemzéseket végezhetünk és tranzakciókat hajthatunk végre.
Költségek és díjak
A befektetési alapok, brókercégek és egyéb szolgáltatók különböző díjakat számolhatnak fel a kezelési költségektől kezdve a tranzakciós díjakig. Befektetési döntés meghozatala előtt mindig járjunk utána, milyen díjakkal kell számolnunk.
Rendszeres felülvizsgálat
A portfóliónk rendszeres felülvizsgálata szintén elengedhetetlen a sikeres befektetésekhez, hiszen a piaci körülmények változhatnak, és a pénzügyi céljaink is módosulhatnak az idő múlásával. Érdemes legalább évente egyszer áttekinteni a portfóliónkat és szükség esetén módosításokat végezni, amelyhez akár szakértő tanácsadó segítségét is kérhetjük.
Továbbképzés és tanulás
A befektetések és a portfólióépítés világa sokszor nem egyszerű, viszont manapság számos online forrás, könyv, tanfolyam és webinárium áll a rendelkezésünkre, amelyek segítségével bővíthetjük ismereteinket. Pénzügyi tanácsadó felkeresésével pedig elsőkézből tájékozódhatunk a befektetési lehetőségekről is.
Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője a K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el.