Szponzorált tartalom

2021.03.05. 12:03

Játékok, amiket nem lehet megunni

Game monopoly close up. Game chips, game cubes

Fotó: BP Digital

Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani” – George Bernard Shaw klasszikus mondását bizony érdemes megszívlelni. Játékokra szükségünk akárhány évesek is vagyunk, hiszen amellett, hogy kikapcsolnak és örömet adnak, még az egyéniségünket és a képességeinket is fejlesztik.

Megtanítanak például méltósággal veszíteni és az ellenfelet tisztelve nyerni. Vagy éppen a csapatjáték fontosságára emlékeztetnek, de az is lehet, hogy a kézügyességünk fejlődik majd egy-egy játékon keresztül. Nyugodtan üljünk tehát le a gyerek mellé játszani vagy hívjuk át a barátainkat egy kis szórakozásra. Cikkünkben azokat a játékokat gyűjtöttük össze, amikkel képtelenség eleget játszani korosztálytól függetlenül.

A top 6 örök klasszikus

LEGO

Ha a kreativitás fejlesztéséről van szó, a LEGO-nak aligha akad párja. Nem véletlen, hogy már önálló szubkultúra nőtt a dán játék köré, amit már az 1960-as évek óta használnak az iskolákban oktatási segédeszközként. A világszerte megrendezett LEGO-kiállításokon pedig már-már műalkotásnak is beillő, egészen lélegzetelállító alkotásokkal találkozhatunk.

Az építőjáték már egészen kicsi kortól remekül fejleszti a szem-kéz koordinációt, és persze a tapintásos érzékelés javításában is szerepet játszik. Szerepjátékokra is tökéletesen alkalmas, hiszen a felépített várral, piaccal vagy űrhajóval máris indulhat a kaland a fantázia birodalmában. Ha létezik játék, amire tényleg igaz, hogy 0-99 éves korig, akkor az biztosan a LEGO.

Puzzle és kirakók

A puzzle eleve oktatási céllal jött létre: egy angol térképkészítő találta fel a 18. században, hogy így szemléltesse Nagy-Britannia tájegységeit. A siker azóta is töretlen: első, pár darabos kirakósunkat már babakorunkban kirakjuk. Aztán ahogy telnek az évek, a puzzle, kirakós egyre nehezebb lesz. Ha igazán jók vagyunk, akár a több ezer darabból álló, profi játékokhoz is eljuthatunk.

A puzzle titka, hogy türelem kell hozzá. Ezért élvezzük még felnőttként is, és ezért számít olyan jó társas kikapcsolódásnak. Kitartást is igényel, hiszen egy jó kirakós nem adja könnyen magát. Azt talán említeni sem kell, hogy a puzzle remek hatással van a gyermekek vizuális fejlődésére és a finommotorikus készségeknek is csak jót tesz.

Matchbox, autós játékok

A világ legértékesebb matchboxa több mint 3 millió forintért cserélt gazdát. Nem kell azonban gyűjtőnek lennünk, hogy nagy becsben tartsuk a kisautóinkat. A legendás, gyufásdoboz méretű modellek nem hiányozhatnak egyetlen kisfiú vagy kislány szobájából sem, és persze felnőttként is ragaszkodhatunk hozzájuk. Gyerekként segítenek megismerkedni az autómárkákkal és akár a KRESZ alapjait is átadhatjuk csemetéinknek.

A távirányítós autókkal pedig indulhat a verseny, vagyis az igazi családi szórakozás. Az utóbbi időkben a terepasztalon, kötött pályán mozgó versenyautók is hatalmas népszerűségre tettek szert. Ezekkel már komplett bajnokságokat is rendezhetünk barátainkkal, szeretteinkkel, ami természetesen a csapatkohéziót is erősíti.

Közösségi társasok

Nincs is jobb, mint egy borongós őszi vagy téli estén összeülni a családi asztalnál és társasjátékozni. A Ki nevet a végént aligha kell bemutatni bárkinek, hiszen jóformán minden háztartásban megtalálható. Ez a játék – amellett, hogy órákra leköt minden korosztályt – megtanít taktikázni, csapatban gondolkodni és persze elviselni az esetleges kudarcélményt.

A Monopoly szintén megunhatatlan társas, ráadásul remek alkalmat teremt, hogy gyerekeink elsajátítják a pénz fogalmát és használatát. Hasonló célt szolgál az évtizedek óta népszerű Gazdálkodj okosan is, ahol a takarékosság fontosságára is felhívhatjuk a kicsik figyelmét. Amikor pedig már megnőttek a gyerkőcök, a Scrabble segítségével a szókincsüket és helyesírásukat fejleszthetjük.

Bűnügyi társasok

Miért ne lehetne a szórakozásba egy kis izgalmat is csempészni? A bűnügyi társasjátékok lehetnek könnyedek is, amik a kicsik számára is élvezhetők, ugyanakkor találunk igazi kemény, véres darabokat is. Egy-egy rejtély megoldása igencsak hatékonyan pallérozza az elmét és a logikát, miközben a fantáziának vagy éppen a szerepjátéknak is komoly szerep juthat.

Akkor is érdemes ezeket a játékokat választanunk, hegy egy filmet szeretnénk újraélni. Ma már rengeteg mozihoz kapcsolódik társasjáték is, például a Sherlock Holmeshoz, a CSI-szériához vagy éppen a Keresztapához. Így akár egy filmnézéssel egybekötött társasjáték-estet is szervezhetünk barátainkkal közösen.

Videójátékok

Sokan ördögtől valónak tartják a videójátékokat, pedig okosan és mértékkel használva nagyon is jó hatással lehetnek kicsikre és nagyokra egyaránt. A legtöbb játék elképesztő kézügyességet igényel, miközben a vizuális ingerek is fejlesztő hatással vannak a gyerekekre. Arról nem is beszélve, hogy a számítógép- vagy telefonhasználattal is ismerkedhetnek, ami elengedhetetlen készség napjainkban.

Pszichológia kísérletek bizonyítják, hogy a videójátékok felnőttkorban is hasznosak lehetnek. Lassítják az agy öregedését, mert folyamatos koncentrációt és odafigyelést igényelnek. Segítségükkel gyorsul a döntéshozatali képességünk, és megtanítanak minket stresszhelyzetben is jó megoldásokat választani.

Maradjatok gyerekek

Puzzle, kirakó, társas, matchbox vagy éppen videójáték: rohanó életünkben mindannyiunknak szüksége van egy kis kikapcsolódásra és persze arra, hogy újra átéljük a játék örömét. Az már csak hab a tortán, hogy mi magunk és gyermekeink is tanulhatnak, fejlődhetnek. Ahogy a szakirodalom fogalmaz: „a játék célja a személyiség nyitása, a fölös gátlások oldása, a bátorság fölkeltése, a gondolkodó- cselekvő ember kialakítása.”

(PR cikk)

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában