Szabolcs-Szatmár-Bereg

2007.12.26. 11:13

KM-portré: Oláh István

<p>Máriapócs - Tárgyak szerte a nagyvilágban, alkotójuk pedig megkapta a népi iparművész címet.</p>

A máriapócsi idősek otthonában fafaragásokból látható egy kis kiállítás. Látható többek között faragott szuszék, pohár, görbebot, óra, sőt még szarvat is ékesítenek faragott díszek. Mindezek az egyik lakó, Oláh István kézügyességét dicsérik.

A most 89 éves, debreceni származású István bácsi erdészként dolgozott, azonban 1962-ben egy munkahelyi baleset miatt búcsút kellett mondania választott hivatásának, mert leszázalékolták. Hogy mégse teljenek üresen a napok, elkezdett faragni. Kezdetben nem volt segítsége, később részt vett a sárospataki faragótábor munkájában.

Az ottani Rákóczi-múzeumban 29 tárgy őrzi azokat az időket. A lakásánál kialakított egy kis műhely, s különböző tárgyak kerültek ki a keze alól. Minden stílusban faragott, lehetett az barokk, pásztor vagy relief-faragás. A Népi Iparművészeti

Tanácsnak köszönhetően elkerültek ezek a tárgyak szerte a nagyvilágba, alkotójuk pedig megkapta a népi iparművész címet. Kiállítása volt Litvániában, Lettországban, Finnországban.

Minden fába lehet faragni, de István bácsi a gyümölcsfákat – a diót, a körtét – szerette a legjobban megmunkálni. Vásárolta is nagy tételben az eladásra szánt fákat. Az utóbbi években a látása megromlott, így le kellett tennie a kést.

Tudását már korábban is átadta tanítványoknak, s hamarosan ismét igényt tartanak szakértelmére. Máriapócson ugyanis alakul majd egy fafaragó szakkör, amely szeretné igénybe venni István bácsi tudását, szakértelmét.

 

- M. Magyar László -

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!