Távoli jeleket „lát”

2021.09.09. 12:12

Útnak indul decemberben a James Webb űrteleszkóp

Miután eléri a világűrt, a NASA legnagyobb hatékonyságú és legösszetettebb űrteleszkópja infravörös fény segítségével kutatja a következő évtizedekben a kozmoszt, a Naprendszeren belüli bolygókat és holdakat, a legősibb és a legtávolabbi galaxisokat.

A NASA James Webb űrteleszkópja infravörös fényben fogja megnézni a Beta Pictorist, hogy a kutatók lényegesen többet tudjanak meg a törmelékkorongban lévő gázról és porról, amely sok kisebb égitestet, például exokométákat is tartalmaz.

Forrás: NASA,/ESA

Fotó: D. Apai és G. Schneider

A NASA az Arianespace európai űrkutatási vállalattal egyeztetve és a tesztek sikeres végrehajtása után döntött a december 18-i indulásról – közölte honlapján az amerikai űrkutatási hivatal.

A James Webb űrteleszkópot a NASA, az Európai Űrügynökség (ESA) és a Kanadai Űrügynökség közös programja keretében egy Ariane 5 rakétán indítják a világűrbe a Francia Guyanán lévő európai űrközpontból. Az űreszköz jelenleg a Northrop Grumman cégnek a kaliforniai Rodendo Beachen lévő üzemében várakozik.

Az űrteleszkópot készítik elő a kilövőhelyre szállításhoz.
Fotó: D. Apai és G. Schneider / NASA/ESA

Az infravörös tartományban működő

James Webb „szeme” képes lesz áthatolni a kozmikus poron és távoli égitestek igen halovány jelzéseit észlelni.

Fénygyűjtő rendszerének 70-szer nagyobb a kapacitása, mint a Hubble űrteleszkópé.

A NASA első igazgatójáról, James Webbről elnevezett űrtávcső a Földtől mintegy másfél millió kilométerről, a Föld-Nap rendszer L2 Lagrande-pontjából fogja megfigyelni a Naprendszer objektumait és mintegy 5-10 éven keresztül készít korábban elérhetetlen érzékenységű és felbontású felvételeket.

Teljesítménye százszor nagyobb lesz, mint a Hubble űrteleszkópé, nagy tükörátmérőjének és

az infravörös tartományban végzett megfigyeléseinek köszönhetően a világegyetem hőskorába kalauzol el.

Borítóképünkön a Beta Pictoris. A NASA James Webb űrteleszkópja infravörös fényben fog tájékozódni, hogy a kutatók lényegesen többet tudjanak meg a törmelékkorongban lévő gázról és porról, amely sok kisebb égitestet, például exokométákat is tartalmaz.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!