2020.07.13. 10:20
Hagyományok és népi művészetek: fontos küldetés a szoboszlói fazekasházé
Fontos, hogy az itt töltött idő igazi időutazás lehessen a látogatóknak.
Fotó: Hajdúszoboszlói Fazekasház-archív
A Hajdúszoboszlói Fazekasház mint közérdekű muzeális intézmény 2016-ban nyitotta meg a kapuit.
„A kiállítások rendezésén túl múzeumpedagógiai foglalkozásokat szervezve visszük közelebb a gyermekekhez és a fiatalokhoz a néphagyományt és a népművészetet”
– nyilatkozta a Napló kérdésére Kiss Jácint Miklós kuratóriumi elnök.
Paraszti lakáskultúra
– A debreceni Déri Múzeummal kötött együttműködés keretében három kiállítás érkezett az intézménybe. Fontos számunkra, hogy a Fazekasházban töltött idő egy igazi időutazás lehessen a látogatók számára, az élményt térítésmentes idegenvezetéssel tesszük még teljesebbé – folytatta. – A kiállítások megtekintésén kívül lehetőséget biztosítunk egyéni és csoportos múzeumpedagógiai programokon való részvételre, előzetes bejelentkezést követően – tette hozzá.
Kiss Jácint Miklós elmondta, hogy a „Kézbe illő hagyomány” című tárlat az alföldi parasztság 18–19. századi tárgyi kultúrájának népművészeti értékekkel bíró darabjaiból nyújt ízelítőt, elsősorban a paraszti lakáskultúra és a ház körüli munkák, az élelmiszer-előállítás jellegzetes eszközeinek bemutatása által.
Pecsétes téglák
Hozzátette, hogy a „Madárka, madárka” című kiállítás a magyar népi díszítőművészet madárábrázolásaiból ad ízelítőt, míg a „Nemzeti jelképek a magyar népművészetben” kiállítás – amellett, hogy nemzeti jelképeinkkel díszített népművészeti remekeket állít fókuszba – arra is rámutat, hogy ezek a használati tárgyak csak úgy készülhettek el, ha a megrendelőik, vásárlóik és készítőik büszkén vállalták és hirdették a magyarságukat. – A „Jeles emlékeink” szabadtéri kiállítás az udvar és a foglalkoztatók falát díszíti, ami az 1600-as évektől, napjainkig mutat be egy keresztmetszetet a Kárpát-medence pecsétes tégláiból – fűzte hozzá Kiss Jácint Miklós.
Vámosi Kira