2018.07.26. 09:58
Kórházi fertőzés ellen a higiénia az alapvető
Berettyóújfalu - Kérdés az is, hogy a beteg mit tett a betegsége megelőzése és a gyógyulása érdekében.
Berettyóújfalu - Kérdés az is, hogy a beteg mit tett a betegsége megelőzése és a gyógyulása érdekében.
A kórház vezetősége a higiénia terén is biztosítja a jogszabályban foglalt személyi és tárgyi feltételeket, és megköveteli, megkövetelteti az előírások, szabályok, szakmai irányelvek betartását – jelentette ki Muraközi Zoltán, a Gróf Tisza István Kórház igazgatója.
A kórházi fertőzések kockázatcsökkentésének egy igen egyszerű módjával folytatva, hangsúlyozta: – Aki a járóbeteg-szakellátásra érkezik, potenciálisan fertőzöttnek tekintendő, így a fertőzésveszély az időpontfoglalásokkal valamelyest csökkenthető; elkerülhetőek a zsúfolt várók, amik pozitívan befolyásolják ezt a kérdést.
A tájékoztatás a legfontosabb
Azért, hogy az egészségügyi intézményben megforduló beteg, látogató a fertőzést illetően a lehető legnagyobb biztonságban legyen, a kórházigazgató az egyik legfontosabbnak a betegek tájékoztatását tekinti. Különösen igaz ez az influenzaszezonban. Nemcsak az a fontos, hogy mossanak kezet, hanem az is, hogy megértsék, miért fontos ez, valamint hogy hogyan és mivel kell ezt megtenniük. Lényeges a megfelelő köhögési-tüsszögési etikett betartása, és talán az egyik legfontosabb: a védőoltások hangsúlyozása. A szakrendeléseken és a fekvőbetegosztályokon folyamatosan figyelik a kézhigiénét. Ezen a fertőtlenítőszerek fogyását, beavatkozások és ápolási napok számának monitorizálását értik. A szakrendeléseken a betegek megfelelő tájékoztatása a legfontosabb.
Muraközi Zoltán kitért arra is, hogy a bent fekvő betegek különböző szociokulturális közegekből érkeznek más-más szokásokkal, higiénével. Az általános higiénés szabályok betartása nagyban csökkenti az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzéseket.
– Sajnos egészségügyi ellátással összefüggő fertőzés mindig is volt és lesz is – jelentette ki a kórház vezetője. – Ennek egy bizonyos része előzhető meg csupán, egyes tanulmányok 30–50 százalékot írnak. Az egészségügyi személyzet hiába tesz meg mindent a betegért, a betegnek is meg kell tennie mindent a gyógyulásáért: kézmosás, köhögési etikett, megfelelő táplálkozás, tisztálkodás, orvosi és ápolói utasítások betartása.
– A legtöbbet az egészségünkért mi magunk tehetünk – hangsúlyozza a kórházigazgató. – A betegeknek vigyázniuk kell a kórházi környezetre (fürdők, wc-k, bútorzatok, eszközök), és belátással kell lenniük a dolgozók terhelhetőségére is. Az egészségnek csak 30 százaléka múlik az egészségügyön. A többi genetika és életmód. A beteg részéről nemcsak az a kérdés, miért nem gyógyítanak meg, hanem az is: mit tett meg annak érdekében, hogy ne legyen beteg, vagy azért, hogy meggyógyuljon.
A beteglátogatási, kapcsolattartási jog kiterjesztése esetenként nagyban növelheti a fertőzések kockázatát, és nemcsak a látogatott beteg, hanem a betegtársak irányában is. Fontos, hogy – főleg járványveszélyes időszakban, de azon kívül is – csak magukat egészségesnek tudó hozzátartozók látogassanak.
Folyamatosan ellenőrzik
Muraközi Zoltán kitért arra is, hogy a kézhigiéné a leghatásosabb fegyver a kórházi fertőzések megelőzésében. Az egy ápolási napra eső kézfertőtlenítések száma az elmúlt években több mint a duplájára nőtt. Ha azonban beteget észlelnek (még ha az tünetmentes is), minden esetben elkülönítik, s az esetekről feljegyzés készül. Ezeket szigorúan veszik, és folyamatosan ellenőrzik. Az antibiotikum-készletet a helyi rezisztenciaviszonyok figyelembevételével folyamatosan frissítik.
Környezeti bakteriológiai mintavételeket végeznek a takarítás és fertőtlenítés hatékonyságának ellenőrzésére. Minden területen évente többször van kórházhigiénés ellenőrzés, és a dolgozók kötelező oktatáson vesznek részt. Tanulók és új dolgozók csak oktatást követően kezdhetik meg a gyakorlatot.
Az intézetben mikrobiológiai leleteket figyelő rendszer is működik. A pozitív leleteket átnézik, hogy azok az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések-e. Minden kórházi fertőzésről adatlapot töltenek ki, s azokat orvos és ápoló hitelesíti.
– Minden bent fekvő egészségügyi intézményben van kórházi fertőzés, így a mi kórházunkban is. Számuk egyelőre alacsony, és mi mindent megteszünk azért, hogy ez tovább csökkenjen – zárta gondolatait Muraközi Zoltán kórházigazgató.
A Gróf Tisza-kórházban egy százalék alatt van
Az elmúlt 10 esztendőben nem volt kórházi járvány a berettyóújfalui kórházban. Egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések csak szórványosan fordulnak elő.
Minden osztályon van kijelölt orvos és szakdolgozó, akik jelentik a kórházhigiénés csoportnak a detektált fertőzéseket. Az intézetben a jelentett gyakoriság egy százalék alatti. Döntő többségében légúti fertőzések voltak, valamint húgyúti, véráram- és sebfertőzések.
Ugyanakkor az igazgatótól megtudtuk: gondot okoz az olyan, több antibiotikummal szemben ellenálló kórokozók megjelenése, amelyek az otthoni, kontrollálatlan gyógyszerhasználattal, indokolatlan antibiotikum-kezeléssel alakultak ki.