A gyakorlatot deklarálja

2020.03.20. 11:20

Home office, adó és egy kis matek: benéztünk az új rendelet mögé

A szerda este közzétett kormányrendelet több ponton érinti a munkaviszonyokat.

Fotó: illusztráció, Shutterstock

Dr. Balogh Áron Péter ügyvédet kérdeztük, hogy a szerda este közzétett kormányrendelet milyen hatással lehet a munkavállalók mindennapjaira. Ahogy a szakértő kifejtette, az új kormányrendeletet megelőző jogi környezetben a munkáltatónak a munkaidőbeosztás egyoldalú módosítására a munkaidő kezdete előtt egy héttel, ha pedig a gazdálkodásában vagy működésében merült fel előre nem látható körülmény, akkor 96 órával volt lehetősége. Csütörtöktől erre azonban gyakorlatilag korlátozás nélkül, bármikor sor kerülhet, habár sok esetben eddig is ez volt a gyakorlat.

– A rendelet lehetővé teszi azt is, hogy a munkáltató egyoldalúan rendeljen el otthoni munkavégzést, holott korábban erre akkor kerülhetett sor, ha erről a felek megállapodtak – ismertette a munkajogász. Más kérdés viszont meglátása szerint, hogy valószínűleg nehéz olyan embert találni, aki a járvány idején a home office lehetőségét egyáltalán visszautasítaná. Véleménye szerint összességében az új rendelet a munkajogi szabályok alkalmazásában érdemi változást nem hozott.

Csökkennek az adóterhek az egyes ágazatokban

A rendelet értelmében a turisztikai, a vendéglátóipari, a szórakoztatóipari, a szerencsejáték, a filmipari, az előadóművész, a rendezvényszervező és a sportszolgáltatást nyújtó ágazatokban jelentősen csökkennek a munkabérrel kapcsolatos adóterhek. A munkáltatót nem terheli a bruttó béren felüli szociális hozzájárulási adó és a szakképzési hozzájárulás megfizetése, továbbá a bruttó bérből legfeljebb 7710 forint egészségbiztosítási járulékot kell fizetni.

– Ez egy példával magyarázva: az új szabály a teljes munkaidőben minimálbérrel foglalkoztatott munkavállalónál nettó 130 410 forint fizetést jelent a korábbi nettó 107 012 helyett, amelynek a kifizetése a munkáltatónak 161 000 forint bérköltséggel jár, a korábbi 191 495 forint helyett. Ebből kitűnik, hogy csökkenő a bérköltség mellett nő a nettó fizetés mértéke, ami nemcsak a munkahely megtartását szorgalmazza, hanem lehetőséget nyit az alternatív (azaz atipikus) foglalkoztatási formáknak is, vagyis akár arra, hogy egy nettó fizetéses munkakört ketten megosztva, vagy részmunkaidőben lássanak el. Ezen intézkedések eredményessége azonban a munkáltatók hozzáállásától függ, nekik kell ugyanis átszervezniük a tevékenységet, és a munkaköröket – szemléltette a fennálló helyzetet az ügyvéd.

SzG

A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos további cikkeinket ide kattintva érhetik el.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában