2023.11.24. 16:03
Átadó Nádudvaron: ezer szarvasmarha új otthona épült fel ötmilliárd forintból
Modern fejőgépek segítik a tejhozam növekedését.
Szalagátvágással avatták fel a telepet
Forrás: Marján László
A NAGISZ Csoporthoz tartozó Nagisz-Tej Kft. állami és uniós támogatású tehenészeti telepi beruházást valósított meg Nádudvaron, a BÜTE-i állattartó telepen ötmilliárd forint értékben. A telepátadó ünnepség a nádudvari művelődési központban zajlott november 24-én, pénteken.
Kezdésként Benedek Fülöp, a NAGISZ Zrt. Felügyelő Bizottságának elnöke a köszönet szavai mellett hangsúlyozta: Ehhez a beruházáshoz folyamatos, szívós egyeztetésre volt szükség kollégái részéről a különböző szakértőkkel, kivitelezőkkel. Az agrár- és pénzügyi kormányzat segítségét külön kiemelte.
Az ilyen beruházásoknak akkor van értelme, hogyha a világpiaci igényekkel versenyezni tud, s nekik ez a feladatuk – húzta alá.
Az igazi munka most kezdődik
Pókos Gergely, a cég igazgatóságának elnöke elmondta az ünnepet és a jövőbe való gondolkodást is beárnyékolja, hogy körülöttünk egyre inkább tombol a madárinfluenza-járvány, Vagy ha éppen nem állategészségügyi járványra gondolunk, akkor a szomszédban folyó háború és annak mezőgazdasági következményei, az energiaválság és más hátráltató tényezők. Ám a jövő sok bizonytalansága mellett tűnik egy dolog teljesen biztosnak: folyamatos kihívások és változások várnak mindannyiunkra. A fenntartható gazdálkodás fontosságát hangsúlyozva elmondta:
ezen a telepen jelentős állatlétszám-növekedés mellett fajlagosan kevesebb élőmunkával és kevesebb energiával fognak jobb minőségű tejet termelni. Modern és izgalmas munkakörülményeket biztosítanak a területen dolgozóknak, és jobb életkörülményeket is biztosítanak a „négylábú munkatársaiknak”, a teheneknek.
De az igazi munka csak most kezdődik, hiszen a beruházás nem cél, csupán eszköz volt, amit megfelelően üzemeltetve elérhetik a céljukat, hozzájárulhatnak Nagisz Csoport fenntartó fejlődéséhez. Azzal a pénzügyi többlettel, amit megtermelnek, megteremtik a lehetőséget a további fejlesztésekhez. Megteremthetik a lehetőséget a jövőbeni kihívások kezelésére, például a járványsújtott ágazatokban, illetve a további fenntartható fejlődésre.
Biztos vagyok benne, hogy legalább ekkora ünnepséget rendezünk majd akkor is, amikor a beruházás megtérül
– tette hozzá az igazgatósági elnök.
Bodó Sándor országgyűlési képviselő úgy vélekedett e vidéken jelen van a generációkon átívelő szaktudás, a végtelen termőföld, valamint a szorgalmas nádudvari és környékbeli emberek, valamint a partnerség Magyarország Kormányával. Amikor kellett, a versenyképesség érdekében megjelent a cégnél a modern pénzügyi menedzsment is. A parlamenti képviselő szólt a kelet-magyarországi nagymértékű iparosodási folyamatról is, amelyet pozitív változásnak tekint. Hiszen az ott újonnan munkavállalóknak jó minőségű élelmiszerekre lesz szükségük, amihez a Nagisz Csoport számottevően hozzá tud járulni.
Fogyasztói elvárás is van
Varga Mihály pénzügyminiszter megmagyarázta, hogy miként került ő ezen agrárberuházási ceremóniára: egyrészt több mezőgazdasági fejlesztés fut egyszerre, így meg kell osztani a kormánytagoknak az erejüket, másrészt „hazajött”, hiszen a Nádudvarral területileg szomszédos Karcag városából származik, harmadrészt pedig kiemelte: sok-sok beruházást látott már, de olyat még nem, amihez nem kell pénz.
A tárcavezető jó jelnek tekinti, hogy akkora hazai cégnél, mint a 70 telephellyel és 1400 munkavállalóval rendelkező Nagisz, történnek ilyen volumenű, a hatékonyságot és versenyképességet növelő fejlesztések. Mivel a cégcsoporthoz tartozik a Nádudvari márka tej-és húskészítményei, ezért egyfajta fogyasztói elvárás is van feléjük.
Varga Mihály hangsúlyozta, illő fejet hajtani azon – Szabó Istvánnal is fémjelzett – generációk előtt, akik annak az alapjait lefektették, hogy Nádudvar a hazai agrárium egyik fellegvára lett. A beruházás helyszínéül szolgáló puszta szépségeinek ecsetelése mellett kitért a világban zajló kedvezőtlen folyamatokra (világjárvány, háborúk) is, amitől teljesen nem lehet magunkat függetleníteni – ezekre a kormány tudatosan igyekszik reagálni. Mint mondta, a hét szűk esztendő negyedik évében vagyunk, amikor az ilyen volumenű fejlesztéseket meg kell becsülni.
A közös értékben való gondolkodást, a „Szabó Istváni együttműködést” hangsúlyozta pohárköszöntőjében Maczik Erika Nádudvar város polgármestere is. A beruházás támogatói, szereplői jelképes szalagátvágással adták a jószágok számára az új „szállás- és munkahelyeket”. Az ünnepséget követően a beruházás helyszínére, a szarvasmarhatelepre, kalauzolták a meghívott vendégeket.
Itt megtekintették a két új, egyenként több mint 500 férőhelyes termelő istállót, a hozzátartozó tejházi épülettel. Továbbá szemrevételezték az előkészítő csoportot és az ellés körüli időszakot kiszolgáló istállót, amely több mint 160 állat befogadására képes. A két termelő istállóban a folyamatos fejést egyedenként a legmodernebb technológiát képviselő két-két darab VMS V300 fejőrobot végzi irányított tehénforgalmi rendszerben. Ideális körülmények között egy ilyen fejőrobot akár napi 180 fejés elvégzésére és napi 3500 liter tej kifejésére is alkalmas.