2021.08.19. 15:15
Még akár többször is érkezhet felmelegedés
A sokéves átlag feletti tartományba tért vissza a hőmérséklet augusztus második hetére.
Fotó: illusztráció / Shutterstock
A fokozatos melegedés mellé az időszak elején és legvégén érkezett némi csapadék. A Nyugat-Európa-szerte hűvösebb, csapadékos időt okozó ciklonrendszer előoldalán ismét megerősödött a szubtrópusi területekről forró levegőt szállító légpálya, így térségünkbe visszatért a kánikula. A hét első napja sokfelé záporokkal, heves zivatarokkal indult, a szélviharokkal érkező hűvösebb levegőben mérsékelt maradt a nappali felmelegedés. A továbbiakban egyre többfelé érte el a hőmérséklet csúcsértéke a 30 fokot, majd a hét végére többfelé mérhettünk 35 foknál is melegebbet. A már jelentősen hosszabbodó éjszakáknak köszönhetően a hajnali órák 12–17 fokos hőmérséklete mindenütt frissülést hozott, a meleg így jóval kevésbé hatott terhelően az élő szervezetekre. Az időszak középhőmérséklete 1-2 fokkal már ismét az 1991-2020-as középérték felett alakult, különösen a déli tájakon volt magas a hőségnapok száma, valamint arrafelé fordult elő egy-egy forró nap.
Még tart a nyár
A meleg, jobbára száraz időben ismét kedveztek a környezeti feltételek a rovarkártevők szaporodásának és táplálkozásának. A poloskák szívogatása egyre nagyobb területen és egyre többféle kultúrában okozott károkat, sokfelé jelentős még mindig a kukoricabogár, az atkák és egyes gyümölcsmolyok kártétele. A dísznövényeinken és erdeinkben, parkjainkban károsító csipkéspoloskák szaporodása ugyancsak rendkívül gyors, kiugróan nagy egyedszámú populációjuk részben az idei meleg nyárnak köszönhetően volt képes hetek alatt súlyos károkat okozni a faállományokban.
A napi párolgás 4-5 milliméter körül alakult az időszak nagy részében, gyorsan száradt tehát tovább talajaink felső, művelt rétege. A hét elején a megye északnyugati felében hullott 10-15 milliméter csapadék, másutt 5 milliméter körüli összegeket mérhettünk. Újabb záporok, zivatarok a hét legvégén érkeztek a térségbe, ekkor újra az északnyugati tájak kaptak 5-8 milliméter közötti mennyiségeket, miközben keleten, délkeleten jellemzően 5 milliméter alatt maradt a friss csapadékösszeg. Arrafelé az egész heti csapadék mennyisége sem érte el a 10 millimétert, amely a párolgással összevetve az aszály további súlyosbodását jelzi. A megye nyugati és északi tájain kevésbé okoz gondot a csapadék hiánya, de általánosan elmondható, hogy az 1 méter mélységű szelvény vízdeficitje nagy területen nőtt 120-130 milliméter fölé. A középtávú kilátások szerint még többszöri felmelegedéssel számolhatunk, s a nyár hátralévő részében nagyobbrészt a sokévi átlag feletti hőmérséklet várható. A csapadék továbbra is nagy bizonytalansága, egyenlőtlen területi eloszlása miatt így még a közepesen vízigényes kultúrákban is létfontosságú maradhat a rendszeres, nagyobb volumenű öntözés a térségben.
Debreceni Egyetem MÉK, Precíziós Növénytermesztési K+F Szolgáltató Központ