2024.07.24. 07:00
Ez is a kánikula miatt lenne? Sorra gyulladtak ki az autók Hajdú-Biharban
Az év első felében 17 gépjármű kapott lángra Hajdú-Biharban, ebből több júliusban. Volt, hogy menetközben keletkezett a tűz, de garázsban vagy parkolóban kigyulladt autó is okozott már problémát.
Ha van hajmeresztő jelenet, amit senki sem szeretne átélni, az az, amikor vezetés közben kedvenc dalunka hallgatva egyszer csak lángra kap a drágán vásárolt, esetleg még ki sem fizetett autónk. Habár nem tartozik a mindennapi félelmek közé, a kigyulladt autó túlzottan ritkának sem nevezhető jelenség. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság információja szerint a hazánkban keletkezett gépjárműtüzek száma évről évre nő, míg 2019-ben országosan 551, 2022-ben 643 személyautó gyulladt ki.
Hajdú-Biharban az elmúlt hetekben többször is olvashattunk autótüzekről, júniusban például egyetlen nap alatt két autó is lángra kapott a vármegyében, egy Újlétán, egy pedig Berettyóújfalu közelében. Legutóbb július 21-én, vasárnap égett teljes terjedelmében egy segédmotor Debrecenben, a Hatvan utcán. Egy héttel korábban pedig a Thomas Mann utcán kapott lángra egy mozgásban lévő személygépkocsi, melynek sofőrje szabályszerűen sokkot kapott látva, hogy porig ég autója. Ugyancsak ebben a hónapban Létavértesen egy garázsban parkoló autó égett ki.
Bár nem Hajdú-Biharban történt, azonban hajmeresztő látvány lehetett néhány nappal később az M0-son, Csömör környékén szintén menet közben kigyulladó autó, mely lángolva gurult az autópályán a sávok között, miután a sofőr elhagyta a járművet. Mindez egyetlen hónap alatt történt. Persze mondhatnánk, hogy a tartós kánikula miatt nem csoda, hogy sorban gyulladnak ki az autók, azonban nem feltétlenül a forróság okozza a tüzet, ráadásul 2022 decemberében is hasonló tendencia volt megfigyelhető, a hideg idő ellenére több jármű is lángra kapott.
Személyautó gyulladt ki a debreceni Thomas Mann utcán
Fotók: Matey IstvánValóban több a kigyulladt autó?
Papp-Kunkli Nóra, a Hajdú-Bihar Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője cikkünk megírásakor a Haonnak elmondta,
2024-ben július 23-ig 17 esetben vonultak kigyulladt járművekhez a vármegyei tűzoltók, míg a tavalyi évben 23 hasonló eset fordult elő.
Mint fogalmazott, Hajdú-Biharban csökkenő tendenciáról beszélhetünk, ugyanis 2022-ben 31 esetben kapott lángra gépjármű. Megemlítette, a nyári időszakban a mezőgazdasági gépekben keletkezett tűz miatt némileg sűrűbben riasztják őket.
Mitől gyulladhat ki egy autó?
A legtöbb esetben elektromos meghibásodás okozza a tüzet, mely főleg a jármű műszaki állapota miatt következik be, ütközéskor csak ritkán gyulladnak ki az autók. De ugyanígy lehet a kiváltó ok egy rövidzárlat, az akkumulátor meghibásodása, az elektromos kábelek vagy egy üzemanyag ellátó rendszer vezetékének sérülése is
– mondta a szóvivő.
A tűzoltó főhadnagy hozzátette, előfordul, hogy a műszaki hibán túl emberi tényező is előidézheti a tragédiát. Gyakori, hogy dohányzás következtében keletkezik a tűz, mivel az ablakon kidobott égő csikket a szél visszafújja. Illetve a járműben hagyott tárgyak is generálhatnak tüzet. Egy öngyújtó könnyedén felrobbanhat, egy parfümös vagy italos üveg pedig a nagyítóhoz hasonlóan koncentrálja a fénysugarakat, magas hőt termelve egy éghető felületen.
Papp-Kunkli Nóra azt javasolja, ha a jármű vezetése közben füstöt látunk vagy égett szagot érzünk, húzódjunk le, állítsuk le a gyújtást, és az utasokkal együtt hagyjuk el a járművet. Amennyiben az utastérben keletkezett a tűz, és az autónkban található porral oltó készülék, kezdjük meg az oltást.
Ha pedig a motortér ég, nem tanácsos belekezdeni az oltásba. Ha ugyanis felnyitjuk a motorháztetőt, a kiáramló forró levegő égési sérüléseket okozhat, a motorétbe áramló oxigén pedig gyorsíthatja az égést.
A Magyar Közút közzétette azt a videót, amelyen az M0-s autópályán a sávok között gurul a lángoló autó: