2024.07.29. 07:00
Pedagógusnak készült, határrendész lett, majd rendőrként vonult nyugdíjba
A sorkatonai éveket számolva összesen 40 évig szolgálta a biharkeresztesi határrendészetet a kirendeltség nemrég nyugdíjba vonult vezetője. Dr. Péter Sándor a Hajdú Online-nak mesélt arról, hogy lett előbb pedagógus, majd határrendész, majd vezető. Hivatásos éveinek mérföldköveibe és a rendőrség utáni nyugdíjas évek terveibe is beavatott.
Nemrég vonult nyugdíjba dr. Péter Sándor rendőr ezredes
Forrás: Kiss Annamarie
Majd’ 40 évnyi szolgálat után vonult nyugdíjba dr. Péter Sándor rendőr ezredes. A Biharkeresztesi Határrendészeti Kirendeltség vezetőjét július 1-jén búcsúztatták kollégái, akik az ezredes utolsó munkanapján díszsorfalt álltak, majd átadták jókívánságaikat volt parancsnokuknak. Minderről egy érzelmes videót is közzé tett közösségi oldalán a vármegyei rendőr-főkapitányság. Az ezredest a napokban „hazahívtuk”, egykori irodájában beszélgettünk vele a határőri és rendőri hivatásáról, tapasztalatairól és arról, milyen tervei vannak a nyugdíjas évekre.
– Az igazság az, hogy nem erre a pályára készültem. Ami akartam lenni, az valahol nem lettem, viszont ami nem akartam lenni, s nem terveztem, azt mind megvalósítottam – foglalta össze röviden pályáját a nyugalmazott rendőr ezredes. Péter Sándor Hajdúböszörményben született, ott is érettségizett. Hetedikes kora óta pedagógus szeretett volna lenni, földrajz-biológia szakos tanár. A Kossuth Lajos Tudományegyetemre (ma Debreceni Egyetem) azonban nem vették fel, így a Debreceni Tanítóképző Főiskolán folytatta tanulmányait és szerzett később pedagógus diplomát. Később a hajdúböszörményi művelődési központban helyezkedett el, majd bevonult sorkatonának a határőrséghez.
Kevés rendőr mondhatja el magáról azt, amit a nyugalmazott ezredes
– Útlevélkezelői kiképzést Csornán kaptam, majd az Orosházi Kerületparancsnoksághoz, Kötegyánra kerültem. Ott töltöttem le a sorkatonai szolgálatomat. Ez az időszak meghatározója volt a később meghozott döntésemnek – idézte fel.
Mint kifejtette, igyekezett a sorkatonai szolgálatot, mint egy munkát, egy hivatást felfogni. Az ott töltött idő alatt több alkalommal kérték, maradjon hivatásosnak. Leszereléskor is nemet mondott a felkérésre, visszatért a művelődési központban végzett munkájához, de egy év után úgy döntött, mégis visszatér a határőséghez. 1986. január 1-én szerelt fel őrmesteri rendfokozatban, útlevélkezelőként a Biharkeresztesi Forgalomellenőrző Pontnál.
– Tehát itt kezdtem egyenruhás pályámat, s innen köszöntem el idén július 1-én. Huszonöt évig vezettem is ezt a kirendeltséget. Büszke vagyok arra, hogy az országban egyedüliként egy helyen töltöttem le a teljes szolgálati időmet – emelte ki. A következő években elvégezte a Rendőrtiszti Főiskolát, illetve 2004-ben jogász diplomát szerzett a Debreceni Egyetemen.
„Még most is hallom a géppuskaropogást”
Az elmúlt közel 4 évtizedben több meghatározó történelmi esemény formálta a magyar határvédelem szervezetét és munkáját. Ilyen volt a rendszerváltás időszaka, Magyarország csatlakozása az Európai Unióhoz, majd a schengeni övezethez, illetve a Határőrség önálló szervezetének megszüntetése.
A román forradalom időszakában még útlevélkezelőként szolgáltam. Még ma is a fülemben hallom a túloldalról áthallatszó géppuskaropogást. Az egy kemény időszak volt
– idézte fel.
Jelentős szakmai kihívásként élte meg a sorkatonai állomány kivonásának, a leendő hivatásos állomány toborzásának, felkészítésének, rendszerbe történő beillesztésének feladatait.
Nem bántam meg, hogy pedagógus-elhatározással indítottam az életemet. A mai napig hasznosítom az akkor megszerzett tudást. Szentül meg vagyok győződve arról, hogy aki vezető akar lenni, annak pedagógussá is kell válnia
– jegyezte meg.
További mérföldkő volt az Európai Unióhoz való csatlakozásra felkészülés folyamata, amely nemcsak szakmai, de infrastrukturális változások bevezetésével is járt. Ugyanilyen jelentőséggel bírt a 2007-es schengeni-csatlakozás is. Ezekben már vezetőként vett részt.
– Ahhoz, hogy Magyarország csatlakozzon a schengeni övezethez, 2006-ban volt egy átfogó ellenőrzés. Az volt az első, amiben részt vettem, Biharkeresztest is ellenőrzési helyszínként jelölték ki – emelte ki. Mint kifejtette, egy körülbelül 15 fős szakértő-delegáció előtt tartott vezetői prezentációt, majd 30 percben kellett a felmerülő kérdésekre válaszolni. – Volt olyan ellenőr, aki mindkét kezét nyújtotta. Azonnal kellett válaszolnom, s nem kíméltek – emlékezett vissza.
Szakmai munkásságával hivatása fejlesztését is szolgálja
Péter Sándor munkásságára a szakma is felfigyelt. Egy időben rendszeresen járt a Miskolci Rendészeti Szakközépiskolába vizsgáztatni; beválasztották Közszolgálati Egyetem (NKE) Határrendészeti Tanszékének tanácsadó testületébe, illetve vizsgáztatni is jár az intézménybe. Szakdolgozatokat és TDK-dolgozatokat véleményezett. A Határőrség határforgalmi főosztály két munkatársával egy hétig tartottak előadásokat Ankarában, az ottani rendőrakadémián. Egyszer előadóként delegálták a Határon Átnyúló Kezdeményezések Közép-európai csoportjának kolozsvári konferenciájára.
Határőrként kezdtem, s most rendőrként vonulok nyugdíjba. Vezetőként, az elmúlt 25 év alatt 250-300 kolléga munkáját irányítottam. Sokszor jött jól a pedagógusvénám, volt, hogy éjszaka mentem ki szolgálatban lévő kollégához, mert tudtam, hogy otthoni problémái vannak
– emlékezett vissza. Hozzátette, ezúton is köszöni valamennyi vezető és beosztott kollégájának az évek során nyújtott, erőn felüli, kiváló, önzetlenül és szakmai hozzáértéssel végzett munkáját.
A nyugdíjas évekre is határozott tervei vannak
– Ezt a hivatást csak olyan családdal lehet végigcsinálni, amely támogató, toleráns és erősít. Ebben a 38 és fél évben voltak olyan hullámok, amikor én is elgyengültem, s fel akartam adni. De mindig érkezett otthonról a megfelelő „löket” a folytatáshoz – mondta a nyugalmazott rendőrezredes. Élete egyik legfontosabb támasza a felesége, akivel 30 évig együtt is dolgoztak a biharkeresztesi kirendeltségen. Lánya a jogi pályát tekintve lépett apja nyomdokaiba, viszont ő a közigazgatásban helyezkedett el.
A nyugdíjas években igyekszik minél több időt fordítani családjára, unokáira, valamint a kertjének gondozására. – Utódom Berde László rendőr alezredes lett, aki tiszti pályáját itt kezdte nálam, Biharkeresztesen. Érdekesség, hogy 2013-ban egy félévre át kellett vennem a létavértesi kirendeltség vezetését, amelyet később neki adtam át. Most ismét őt köszönthetem utódomként. Emberileg és szakmailag is felkészült vezető, eredményes munkát kívánok számára – mondta dr. Péter Sándor ezredes.