Helyi közélet

2008.10.01. 17:07

Akár meghökkentő helyzetekben is koncertezni kell

<p>Debrecen – A közönség is más lesz: a filharmonikusoknak és a kórusnak egyre inkább azokat kell megtalálniuk, akik videoklipeken nőttek fel, és magasról tesznek a magas kultúrára…</p>

A zene világnapja alkalmából játszandó művet, Mahler II. szimfóniáját épp 1923-ban mutatták be először Magyarországon, ráadásul az alcíme Feltámadás, így – bár a műválasztáskor eme egybeeséseknek nem voltak tudatában – valamifajta, az évad feladataira is való utalásképp citálta ezeket az apró részleteket Kocsár Balázs, a Debreceni Filharmonikus Zenekar és Kodály Kórus művészeti vezetője a szerdai évadnyitó társulati ülésen, mikor arról szólt, hogy 85 éve alapították a zenekart, 53 esztendeje a kórust, és ezeket a patinás intézményeket újra meg újra megtölteni élettel nagyon komoly feladat. S persze, mint mondta, mindig más és más a kihívás.

Mint ahogy az utóbbi időkben a hangversenyeik helyszínéül szolgáló Kölcsey Központ is más, mint a Bartók Terem, amelybe „beleszülettek”, a közönség is más lesz: egyre inkább azokat kell megtalálniuk, akik videoklipeken nőttek fel, és magasról tesznek a magas kultúrára. Most, amikor az internet révén jóformán bármilyen hangfelvétel elérhető, annak a jelentőségét, hogy szerdán élőben hangzik el a Kölcsey Központban Mahler II. szimfóniája, csak azok értik meg, akik eljönnek az előadásra.
Herboly Domonkos igazgató egyebek közt arról szólt: sokasodó feladataik elvégzéséhez, sajnos, kevesebb pénz jut 2008-ban, hiszen mint mondta, a minisztériumi támogatás az idén nemcsak reálértékben, de nominálisan is csökkent. Így például olyan teendőktől kell elvonniuk a pénzt, mint a hangszerbeszerzés.

– Meglátjuk, hogy a készülő előadó-művészeti törvény milyen lehetőségeket nyújt, de, látva a tervezetet, nem vagyok derűlátó – fogalmazott a direktor. Némi jó hír, hogy több fiatal kollégával is gyarapodott a nyáron a zenekar, s a fővárosból és másfelől is egyre több kedvező visszajelzést kapnak a koncertjeikről.

Az viszont, mint ismertette, szomorú, hogy öt fiatal tehetség hagyta el a kórust (ráadásul külföldre mentek, megélhetési okokból), ez több mint tízszázalékos elvándorlás, mutatott rá, s jelezte: ezt hosszú távú problémaként kell majd kezelniük. Herboly Domonkos utalt arra is: ismét együttműködnek a Filharmónia kht.-vel, ifjúsági sorozatokat indítva, valamint további országos fellépési lehetőségek reményében.
Halász János alpolgármester, országgyűlési képviselő, a parlament szakbizottságának alelnöke jelezte: a készülő előadó-művészeti törvény a tervezett formában senkinek sem lenne jó, így ő minden igyekezetét latba veti, hogy azt ne fogadja el a Ház.

Utalt többek között arra is: a zenekar és kórus koncertjein gyakran számos üres hely van, s meg kell találni a módját annak, hogy ne a „levegőbe szálljon el” a művészeti érték.

Szavai szerint nemcsak a zeneszeretőket, hanem általában a debrecenieket kell megnyerni a zenekarnak, kórusnak, akár úgy is, hogy meghökkentő, rendhagyó helyzetekben lépjen fel a két társulat, s utalt az idei állatkerti koncertre. Vagy például, mint mondta, jövőre a zene világnapjának is a város több terén kellene zajlania, egész nap.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában