2014.11.13. 11:47
Déligyümölcs Nagymacsról
Debrecen-Nagymacs - Lekvár és ivólé is készül az egész évben a szabadban élő citromfák terméseiből.
Debrecen-Nagymacs - Lekvár és ivólé is készül az egész évben a szabadban élő citromfák terméseiből.Miközben a nálunk őshonos fák többsége mostanra elhullajtotta leveleit, a Boruzs család udvara két nagy citromfa jóvoltából még most is zöld. A körülbelül három méter magas, elvileg a mediterrán klímát kedvelő citrusok tele vannak terméssel. Több tucatnyi, egy nagyobb szilvával megegyező méretű sárga citrom ringatózik a szélben.
Bírja a hideget
A tulajdonos, Boruzs Lajos elmondta, hogy a növényeket nagyjából tíz évvel ezelőtt egy kertészeti áruház katalógusából rendelte. A futár húsz centiméteres hajtásokat hozott. Azért, hogy télen ne fagyjanak ki, az első esztendőkben fóliával, nagyjából másfél méteres magasságig betakarta a tövüket, törzseket. A citromfának nálunk nincs természetes ellensége, így különösebb gondozást nem igényel, permetezni nem szükséges. A gazdának csak tavasszal van vele némi gondja. Mivel a növény inkább bokorként, mintsem faként akar nőni, metszőollóval a „helyes irányba kell terelgetni”.
Másodvirágzás
Azt is megtudtuk, hogy a citromfák évente kétszer virágoznak. Csillag alakú, fehér színű, édeskés illatú virágokat nevelnek. Először júniusban, majd enyhe ősz esetén ilyenkor novemberben teremnek. Az első virágzásból származó termések nagyobbak mint a mostaniak. A kezdetben harsány zöld nagymacsi citrom keményebb, rostosabb mint bolti társai. Magból is több van benne. Az íze viszont olyasmi mint déli társaié, talán kissé kesernyésebb. Levét kifacsarják, üvegbe töltik. Tartósítószer nélkül hetekig eláll a hűtőben. Teába, sütemény krémbe remek. Rostjaiból és héjából – kevés cukor hozzáadásával – a gazda felesége lekvárt főz. Idén elsőre 20-22 kiló déligyümölcs termett, most olyan 10-15 kiló van a fákon.
Mediterrán kert
Boruzs Lajos „birtokán” a citromfák mellett olyan mediterrán és trópusi növények is otthonra találtak mint a dézsában tartott datolya és a cseresznye fa mellett vígan élő fügefa. A banánfát azonban megrágta a család egyik kutyája, így annak további sorsa kérdéses.
HBN-OCs
Cikkünkhöz hozzászólhat a Facebookon.
(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/hu_HU/all.js#xfbml=1"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, script , facebook-jssdk ));
// ]]>