2015.03.24. 12:21
A tollak országa vagyunk
Berekböszörmény - Az export jobban megéri a tollkereskedőknek.
Berekböszörmény - Az export jobban megéri a tollkereskedőknek.
Egykor a gazdasszonyok tudták: a tollukból felnevelhetik a libákat, kacsákat. Ha figyeltek arra, hogy értékesítsék a szárnyasok tollát, jó bevételhez jutottak. Csak a miheztartás végett: a 70-es években már az ötszörösét kereste egy tollfelvásárló egy gyári munkás bérének.
Ma is betéve tudjuk a szöveget: „figyelem, figyelem asszonyok, itt a tollfelvásárló! Kacsatollat, libatollat, dunyhákat-párnákat, régi használt tollat, bárkinek bármilyen toll van eladó, tessenek jönni vagy kézzel inteni".
Meg is mosolyogjuk őket méltatlanul, pedig jó tudni, hogy ez egy régi, hagyományos elfoglaltság, s bizony a „tollas cigányok” szép nagy házakat építettek maguknak belőle. A tollak megyénkbeli „fészke” kétségkívül Berekböszörmény, ahol nemcsak az említett szép házakról bizonyosodhatunk meg, hanem több tollüzem is található, ami jelzi, hogy a házaló tollasok egy része olyan vállalkozást tud építeni, amely nemzetközi piacra dolgozik.
Állami támogatással
Ez az ősi kereskedelmi tevékenység tehát nem fullad ki a házhoz menéssel, mert az ügyesebbek feldolgozóüzemet is létre tudnak hozni.
Körülbelül 60-an foglalkoznak ezzel Berekböszörményben, idénymunkában is, ugyanis a munkaügyi központ segítségével hat hónapra, állami támogatással kiváltható a mezőgazdasági tollfelvásárlásra szóló kereskedelmi engedély.
- Ügyes, életrevaló, rendes emberek a tősgyökeres romák a településen, békésen élnek a magyarokkal, szinte minden családban akad vegyes házasság. Nemzetiségi önkormányzat ugyan két éve működik a településen, de nem is az érdekérvényesítés, hanem inkább a pályázati lehetőségek megragadása miatt – mondta Mező Béla alpolgármester. Az éppen kétezer fős községben idén majdnem 400 ember közfoglalkoztatására nyílt lehetőség, ami azért segítség, mert a munkanélküliek zöme akar dolgozni, viszont száz kilométeren belül nincs munka a térségben. Ezért is örülnek a „tollas hagyományoknak”, és büszkén mutatják a módos felvásárlók szép házait.
90 százalék export
Szétnézhettünk az egyik helyi tollüzemben, s bár a tulajdonos a neve és arca „nélkül” nyilatkozott, elmondta, hogy Kelet-Magyarország egyik legnagyobb üzemében járunk, ahol 16 dolgozót foglalkoztatnak. A beérkező toll hatalmas osztályozóba kerül, majd a minőség alapján 3-4 kategória szerint csomagolják. Mivel a településen még nincs szennyvízcsatorna, egyelőre nem helyben, hanem bérben mosatják a tollakat, de terveznek mosósort létesíteni. Saját felvásárlóik, partnereik főleg külföldre várják az árut, ugyanis a tollak 90 százalékát exportálják.
A telep gazdasági vezetője kiemelte, jobban megéri külföldre vinni a tollat, mert hazánkban a felvásárlási árak nem reálisak, nem megfelelő az árérték-arány, hiszen minden szereplő keresni akar rajta.
Nem házalók
A helyi, tollakkal foglalkozók egyöntetűen kijelentették, hogy sajnos a hatóságok gyakran összekeverik őket a házaló árusokkal. Megnehezítették a tollfelvásárlást azzal, hogy gyakorlatilag szerződést kell íratni azokkal az emberekkel, akiktől megveszik háztól a régi párnát, dunnát. Nos ez számos esetben sikertelen, hiszen ha egy idős ember elad egy dunnát a kisajtóban, nem biztos, hogy szeretné megadni az adószámát a tollkereskedőnek.
Ettől függetlenül is virágzik a tollkereskedelem, folyton újratermelődnek a dunnák, párnák; szétnézve a netes hirdetési felületeken is látható, a baromfitelepeknek köszönhetően a tollak országa vagyunk.
HBN-BB