Helyi közélet

2015.03.20. 13:49

Tünetmentes népbetegség

Debrecen - Évente 8 ezer alsó végtag érszűkületes beteg lábát amputálják, pedig nagyrészt megelőzhető lenne!

Debrecen - Évente 8 ezer alsó végtag érszűkületes beteg lábát amputálják, pedig nagyrészt megelőzhető lenne!

Az érszűkület sokáig tünetmentes lehet, pedig korai felismerése rendkívül fontos, mivel kezeletlen esetben a betegek közel egyharmada 5 éven belül meghal.

Második alkalommal csatlakozott Debrecen a magyarországi Érszűkület Naphoz, melyen a szervezők az idei évben is arra hívták fel a figyelmet, hogy a probléma már tünetmentes állapotban is egy egyszerű és fájdalommentes vizsgálattal kimutatható: a Debrecen Plazában csütörtökön egész napos orvosi tanácsadással, boka/kar index méréssel és pulzus önvizsgálat oktatással várták az érdeklődőket.

– Magyarországon a betegszám valahol 500 ezer és 1 millió között található. Fokozottan veszélyeztetettek akiknek magas a koleszterinszintjük, cukor- vagy magasvérnyomás-betegségben szenvednek. Külső kockázati tényezők közül pedig elsősorban a dohányzás ami felgyorsítja a folyamatot – tudtuk meg prof. dr. Soltész Páltól, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ, Belgyógyászati Intézet, Angiológiai Tanszék vezetőjétől. Az alsó végtagi keringés leggyakoribb, már érezhető tünete, a járáskor a vádliban vagy a combban fellépő görcs, ami pihenéskor rövid idő alatt megszűnik.

Mint azt a szakember elmondta, leginkább a diabéteszben szenvedő betegek ismerik fel későn az érszűkületet, ugyanis a cukorbetegségben a fájdalmat jelző idegek is károsodnak, melynek következtében az alsó végtag keringési zavar későn jelentkezik. – Az alsó végtag érszűkületben szenvedő betegeknek súlyos esetben amputálni kell a lábukat – hazánkban évente sajnos mintegy 8 ezer amputációt végeznek, mely az európai uniós átlag kétszerese– illetve háromszor nagyobb az esélye annak, hogy szívizom infarktust, vagy stroke-ot kapnak. Éppen ezért fontos, hogy akik észlelik a tüneteket azonnal forduljanak szakorvoshoz, hiszen kezeléssel mindez megelőzhető – nyomatékosította prof. dr. Soltész Pál.

Segíthet a mozgás

Az érelmeszesedés folyamatát bizonyítottan lelassítja a dohányzás elhagyása, az egészséges táplálkozás és az értorna. – A felső végtagon nagyon ritka az érszűkület, az ujjaink igénybevételével egy olyan mozgást tartunk fent, ami megakadályozza azt. Az alsó végtagok azonban nincsenek igazán igénybe véve. Éppen ezért az érszűkületes betegeinket biztatjuk, hogy a fájdalom küszöbig terheljék a lábukat, hiszen a folyamatos tornáztatás bármilyen gyógyszernél jobb terápiás lehetőség. Ha az említett módszerek mégsem használnak, csak akkor kezdődnek a gyógyszeres kezelések, s ha ezek sem elégségesek, műtéttel javítható a beteg állapota. Két beavatkozási mód van: vagy tágítjuk a szűkületet, vagy érsebészek segítségét kérjük, aki áthidaló bypass műtétet végez – jegyezte meg a professzor.

HBN–PÁTZ

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában