2017.09.02. 09:21
Debreceni Törvényszék: még több pereskedés lesz
Debrecen - A felmérés szerint az újságírók úgy látják, a bírók tárgyilagosan, kellő távolságtartással dolgoznak.
Debrecen - A felmérés szerint az újságírók úgy látják, a bírók tárgyilagosan, kellő távolságtartással dolgoznak.
Az eljárásjogi törvény változásai miatt nagy átalakuláson megy keresztül a közigazgatási bíráskodás, amely jövő januártól egy sor új elemmel bővül, létszámában és befolyásában is növekedik. A Debreceni Ítélőtábla első félévi ügyforgalmáról és a Debreceni Törvényszék munkájában bekövetkező változásokról Balla Lajos táblabírósági elnök és Kahler Ilona törvényszéki elnök beszélt. Mint elhangzott, október derekára elkészülhetnek a Debreceni Törvényszék mintegy 300 millió forintos felújításával, ennek során a Széchenyi utcai épület visszanyeri eredeti, terrakotta (vörösesbarna) színét.
Nem tetszik a tábla? Per!
Utóbbi emlékeztetett: a Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság jelen formájában 2013-ban állt fel, a szakmai munkát összefogó speciális kollégiumi rendszerrel. A törvényszék alatt működő szervezet Kahler Ilona szavai szerint hatékonyan, eredményesen, időszerűen dolgozik, annyira, hogy a helyi közigazgatási bíróság az ítéletek időszerűségében európai léptékben negyedik.
– Valamennyi közigazgatási cselekmény megtámadhatóvá válik, akár az is, ha valahová kihelyeznek egy közlekedési jelzőtáblát. Az ügyek körülbelül fele részében megszűnik a jelenlegi kétszintű jogorvoslati rendszer, a törvény azonnal bírói utat nyit a probléma rendezésének. Ezzel együtt, jogorvoslat esetén, ha a tényállás megfelelően tisztázott, akkor a fellebbviteli közigazgatási bíróságnak, lehetőség szerint, elsősorban az adott ítélet megváltoztatására kell törekednie, és kerülni a hatályon kívül helyezést. A cél idő, pénz, fáradtság megtakarítása – hívta fel a figyelmet Kahler Ilona.
Mint említette, Debrecen regionális közigazgatási és munkaügyi bírósági székhellyé válik Szabolcs és Szolnok megyei illetékességgel. Az említett kettőben marad ugyan három-három bírói tanács, de ténylegesen csak a társadalombiztosítási, a szociális és gyermekvédelmi ellátással kapcsolatos és a közszolgálati jogviszonnyal kapcsolatos perek tartoznak majd hozzájuk. Mindezek a tényezők egyelőre kiszámíthatatlan mennyiségben növelik az ügyszámot, amihez négy etapban létszámemeléssel igazodnak: a ma mintegy 25 bíróval és igazságügyi alkalmazottal működő Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a négyszeresére duzzad. Egyúttal belakják az egész Perényi utcai tömböt, a cégbíróság pedig a tervek szerint jövő áprilistól egy Arany János utcai bérelt irodaházba költözik.
Mintaperek jönnek
Kahler Ilona beszámolójában – még mindig a közigazgatási bíráskodásnál tartunk – kitért a szintén januártól bevezetendő mintaper jogintézményére. – Ha legalább tíz, azonos jogi és ténybeli alappal bíró eljárás indul, a bíróság dönthet úgy, hogy az egyiket mintaperként fogja elbírálni, a többit pedig addig felfüggeszti. Ez valamennyire az angolszász jogrendszerre hajaz. Aztán: a számos más jogterületen évek óta alkalmazható bírósági közvetítés (mediáció) a közigazgatási eljárásokban is alkalmazhatóvá válik az egyezséggel együtt. Új jogintézmény továbbá a bírói ítélettel szembeni engedetlenség szankcionálása, azaz ha adott közigazgatósági szerv nem hajtja végre a bíróság marasztaló végzését, úgy 100 ezertől 10 millió forintig terjedő rendbírósággal sújtható (adott vezető is bírságolható) – sorolta.
A változások körébe tartozik, hogy bizonyos pertípusokat kizárólag a Fővárosi Törvényszék tárgyalhat, így hozzájuk tartoznak majd a Magyar Nemzeti Bank közigazgatási tevékenységével, a gyülekezési joggal, és a minősített adatok megismerésével kapcsolatos perek is.
A médiát kérdezte a bíróság
Kahler Ilona annak az országos kérdőívnek a hasznosságáról is beszélt, amellyel a bírói ítélkezésről és a sajtóreferensek munkájáról alkotott újságírói véleményeket mérték fel a további munka fejlesztése érdekében.
Kérdéseikre 120, zömmel a nyomtatott sajtóban és a televízióknál dolgozó olyan újságíró reflektált, aki heti, havi rendszerességgel tudósít a tárgyalóteremből (negyedük kapcsolatban áll a Debreceni Törvényszékkel). Mint a sajtótájékoztatón elhangzott, a kérdőívek értékelését követően a szakmai kollégiumi üléseken beszélgettek a bírókkal a tanulságokról, így például arról, hogy az ítélkezés során törekedjenek a világos megfogalmazásokra.
Néhány megállapítás:
Sokat dolgoznak a fővárosnak
A büntetőperek 95, a polgári perek 85 százaléka 3 hónapon belül befejeződött a Debreceni Ítélőtáblán 2017 első félévében – tájékoztatott Balla Lajos. A táblára az év első hat hónapjában összesen 1350 ügy érkezett 1324 befejezése mellett; 300 az előző időszakról húzódott át, 326-ot pedig most vittek át a második félévre.
Érdekesség, hogy a Debreceni Ítélőtábla 2009 óta összesen már hatszázat meghaladó ügyben ítélkezett kirendeléssel a leterhelt Fővárosi Ítélőtábla pereiben (ehhez a tevékenységhez az itteni szervezet nem kap külön létszámot).