2019.06.02. 10:10
Hagyományok új megközelítésben
Az ünnepek fontos szerepet játszanak az iskola életében, és mindenki kiveszi a részét az előkészítésükből.
Az 1956. október 23-i eseményekről emlékműsor készült, amely videó formájában szemléltette az októberi események történéseit. A tanulók – Ferenczi Ágnes, Jónás Endre, Kölcsei Viktória, Lisztes Kata, Pál Tamás – egy szeptemberi napon Budapestre utaztak a szervezőtanárokkal, s bejárva a forradalom helyszíneit mutatták be a legfőbb eseményeket. A forgatás napját szövegpróbák előzték meg, amelyekre a diákok lelkesen készültek a versek, naplórészletek és egyéb szövegrészletek megtanulásával. A videó színvonalát emelve, az 1956-os események hangulatát érzékeltetve Kerekes Anna énekelt.
A forgatás lebonyolításában és a videószerkesztésben Varga Attila vett részt. A forgatókönyvet és a szöveget Deliné Tarcsai Mária, illetve Apagyi Fanni történelemtanárok írták, szerkesztették.
Táncoltak az érettségizők
Iskolánk hagyományosan megrendezendő programját, a szalagtűző ünnepséget 2018. október 20-án tartottuk. Az idei évben 112 végzős diákunk kapta meg a tanulmányaik végének közeledtét jelző szalagot. A rendezvényt a szokásoknak megfelelően két felvonásban bonyolítottuk le, először a 12. A és 12. B, majd a 12. C és 12. E osztályok voltak a főszereplők. Az ünnepi műsorban az alsóbb évfolyamokba járó tanulók köszöntötték a végzősöket, valamint az ünnepeltek is megosztották velünk nekünk szánt gondolataikat. A délután és az est fénypontjaként a sokat gyakorolt táncokban gyönyörködhettünk: a 12. A és 12. E osztályok bécsi keringőt táncoltak, a 12. B latin táncot, a 12. C osztály pedig operettrészletet mutatott be a Csárdáskirálynő és a Marica grófnő című darabokból. A rendezvényt a szintén hagyományosnak tekinthető szalagtűző bál követte.
Karácsonyi ünnepség
Az első adventi gyertya meggyújtásával vette kezdetét iskolánkban is a várakozás, melynek betetőzése volt a december 21-én a Sportházban megrendezett karácsonyi ünnepség.
Fontos célkitűzésünk volt, hogy a hagyományt új köntösbe burkoljuk.
Hallhattunk karácsonyi énekeket, verset, prózai szövegeket és megtekinthettünk egy betlehemi árnyjátékot is. A műsor csúcspontja a közös éneklés volt, mely alatt a szereplők és az osztályok képviselői mécsesekkel a kezükben élő karácsonyfát alkottak.
Nagyon egyedi
Gimnáziumunkban 2019. március 14-én „Bevetésen a gimi” elnevezéssel tartottunk honvédelmi napot, melyet a Honvédelmi Sportszövetség támogatott. Célunk egy olyan egész tanulóközösséget foglalkoztató témanap megrendezése volt, ami kapcsolódik az 1848–49-es szabadságharc és forradalom témaköréhez és a március 15-ei nemzeti ünnephez is. A hazafias nevelés, a haza szeretetének és védelmének fontossága, felelős állampolgárrá válás mellett beépítettünk élményelemeket is.
Az iskola területén belül, 9 helyszínen 18 feladat várt az osztályokra, melyek egymással versengtek a díjakért és a „Haditorna Bajnokai” címért. A témanapunk elemei voltak: katonai erőpróbák, mátrix tájékozódási verseny, lövészet, kézigránátdobás, középkori harcászati elemek, buborékfoci, mászófal és interaktív történelemórák.
Megúsztuk szárazon
Az iskolánkba érkező végzősöket, családtagjaikat és barátaikat gyönyörűen feldíszített termek fogadták 2019. május harmadikán. Szerencsére az időjárás sem zavarta meg az ünnepi pillanatokat. A zápor csak a Szózat elhangzása után érkezett meg, de ekkor már a diákok a termükben fogadták a gratulációkat.
A végzősök búcsúbeszéde, melyet Oros Orsolya és Pál Dóra mondtak el társaik nevében, egyértelműen kifejezi, hogy szerettek Hőgyes-diákok lenni, és hogy mit jelentett számukra itt tanulni, ebben a közösségben felnőni:
„Úgy gondolom, valamennyiünk nevében kijelenthetjük, hogy nagyon szerettünk itt lakni, és ezt elsősorban a tanárainknak köszönhetjük. Ők voltak azok, akik profi belsőépítészekként segítettek otthonná varázsolni ezt az épületet. Hozzájuk bármikor fordulhattunk, ha nem tudtuk, merre van a helyes irány. Soha nem sajnálták ránk az időt és az energiát, mindig felnőttként kezeltek minket, de azért néha matricákat és nyomdákat is kaptunk tőlük, ha ügyesek voltunk. Nemcsak diákként, hanem egyenrangú partnerként is tekintettek ránk, örök érvényű bölcsességeikkel megajándékozva bennünket. Ezekért nem tudunk elég hálásak lenni nekik.”
Sóvágó Fanni, Ispán Panna 10. a, Hőgyes Endre Gimnázium, Hajdúszoboszló
Borítókép: Filmsztárok lettek: Lisztes Kata, Pál Tamás, Ferenczi Ágnes, Jónás Endre és Kölcsei Viktória