2019.09.16. 10:16
A vásári komédiától a Dumaszínházig
Az internet új megjelenési felületet biztosított a humoristáknak.
Fotó: Kiss Annamarie
A stand-up comedy gyökerei a vásárokban és cirkuszokban fellépő viccmesélő figurákra és bohócokra vezethető vissza, a 19. század végén kezdett kialakulni a ma is népszerű műfaj az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban. A humorista egyedül, közvetlenül a közönséghez szólva adja elő műsorát, rendszerint gyors tempóban mesél humoros történeteket, egysoros poénokat.
A rádióadásokból és klubokból kilépve külföldön az 1980-as években a televízióban is megjelent a műfaj, a Saturday Night Live című műsor számos fiatal humoristának nyújtott remek lehetőséget az országos ismertség megszerzésére. A stand-up comedy stílus a kétezres években sem vesztett népszerűségéből, az internet új megjelenési felületet biztosított a humoristáknak. Ekkortól kezdett egyre ismertebb lenni a műfaj Magyarországon is, ahol korábban ehhez hasonló humort Kellér Dezső és Hofi Géza képviselt.
Önálló műsorok és humorestek
Itthon az ’90-es évek elején figyeltek fel Fábry Sándor humorára, aki a Rádiókabaréban számos magánszámmal szerepelt, majd 1998-tól önálló televíziós műsort vezetett. Majd jött Hajós András, 2003-ban pedig megnyitotta kapuit a Godot Kávéház Budapesten, amely a stand-up comedy műfaj képviselőinek kívánt fellépési lehetőséget biztosítani. Azóta a Dumaszínház gyűjtőnév alatt egy országos comedy club hálózat alakult ki, melynek állandó fellépői között szerepel többek között Kőhalmi Zoltán, Kiss Ádám, Kovács András Péter és Hadházi László.
HBN