2019.09.28. 15:44
A veganizmus nem egyenlő a salátaevéssel
Kizárólag növényi alapanyagból is lehet finom ételeket készíteni.
Fotó: Pixabay, illusztráció
– Szerintem nem létezik olyan, hogy holnaptól vegetáriánus vagy vegán leszek. Ez nekünk is belső ösztönzés volt, s néhány hétbe telt, mire sikeresen átálltunk a hús nélküli életmódra – vágott a közepébe Paál Béla, Debrecen egyetlen vegán éttermének, a Kis Padlizsán vegán bisztrónak egyik szakácsa és egyben tulajdonosa. Feleségével közösen nagyjából kilenc éve lettek vegetáriánusok, később vegánok. Majdnem négy éve – feladva jól fizető, biztos munkájukat – új kalandba kezdtek, és vegán ételeket kezdtek főzni. – Én ettem húst korábban, s a legszembetűnőbb változás a húsmentes életben, hogy több energiám van, és jobban érzi magát az ember, s nem mellesleg gyorsabban megemésztjük az ételeket – hallhattuk Bélától.
Egészség és jó közérzet
Számtalan szakembertől hallani és Béla is kiemelte, hogy a túlzott húsfogyasztás nem egészséges, de adódik a kérdés, hogy a fehérjét miként viszik be a szervezetbe. – Nagyon széles a választék, egy borsófőzelékben több fehérje van, mint egy csirkemelles ételben. Továbbá a legfontosabb a vegán és a vegetáriánus étkezésben is a tudatosság, a kiegyensúlyozott táplálkozás, a változatos étrend. Rengeteg vitamin van a zöldekben és a „superfoodokban”, melyek tápanyagokban dús élelmiszereket jelentenek, s amelyekről úgy tartják, hogy különösen kedvező hatást gyakorolnak az egészségre és a jó közérzetre. Ilyen például a cékla, a brokkoli, avokádó, a barna rizs, a fodros kel vagy a kék áfonya – osztotta meg a Naplóval Béla.
Indiai konyha
Megtudtuk, hogy a „vegán világban” füstölt paprika-fűszerkeveréket gyakran használnak, hiszen ad egy olyan ízt például egy babgulyásnak, ami megtévesztésig emlékeztet egy füstölt szalonnával készült leves ízére. – Aki kacérkodik a növényi alapú étrenddel, annak nagyon jó támpont lehet az indiai konyha, egyrészt mert sok fűszert megismer, másrészt vegán ételekből is nagy a választék. Többnyire ott is a fűszerek dominálnak, a koriander vagy a római kömény – tanácsolta Béla.
Sokrétű vegán ételek, akár magyarosan is
A vegán ételeket is el lehet ízesen készíteni, hiszen ma már számtalan irodalom és szakácskönyv segíti az amatőr séfeket eligazodni a hús nélküli ételek elkészítésében. – Döbbenetes hasonlóságot tudunk felfedezni egy-egy étel kapcsán, például egy palóc- vagy egy frankfurti levest megcsinálni 90 százalékban ugyanúgy kell, mint ha hússal készítenénk, csak nem zsírt használunk, s nem pirítunk szalonnát. Pótolhatjuk azokat tofuval vagy növényi sajtokkal is. Nagy részben a fiatalok azok, akik ismerik és áttérnek erre az életmódra, így a burgerek és a pizzák is kihagyhatatlan ételek egy vegán konyhán – mondta Paál Béla. Megtudtuk, hogy körükben nagy kedvenc a mexikói burger, amiben babpogácsa, salsaszósz, lilahagyma-lekvár, paradicsom, uborka, saláta és házi sajtszósz együttese őrjíti meg az ízlelőbimbókat.
Fasírt másképp
Béla hangsúlyozta, fontos megjeleníteni a vegán konyhán is a magyaros ízeket. Harmincöt perc alatt elkészíthető egy nagyszerű magyaros zabfasírt uborkasalátával. A zabot feltesszük főni, s amikor elkezdi felszívni a vizet, hozzáadjuk a fűszereket és a fokhagymát. Amint az egész vizet magába szívta, kész is van a massza. Formázzunk belőle pogácsákat, és 170-180 Celsius-fokon süssük ki sütőben. A burgonyapürét hagyományosan készítjük, azonban figyeljünk, hogy rizsitallal vagy vegán vajjal törjük össze. Tegyük pikánssá egy kevés mustárral. Az uborkát pedig felszeleteljük, besózzuk, megvárjuk, amíg levet ereszt, majd kinyomkodjuk. Az ecetet, a sót, a nádcukrot és az apróra vágott hagymát összekeverjük, majd hozzáadjuk az uborkát.
ND
A vegetarianizmusnak több különféle irányzata létezik: