2020.01.30. 15:59
Molotov-koktéllal is gyakorlatoztak a Koszovóba készülő katonák
Többek között az egyik legősibb ösztön, a tűztől való félelem leküzdését gyakorolta a MH 5. Bocskai István Lövészdandár, hiszen újra a Balkánra készülnek a debreceni laktanyában.
Fotó: Kiss Annamarie
Fotó: Kiss Annamarie
A dandár 39. lövészzászlóaljára épül az MH KFOR (Kosovo Force) Kontingens 22. váltása, mely márciusban veszi át a feladatellátást Koszovóban. A missziót megelőzően két hónapos felkészülésen vettek részt a katonák, ennek egyik része a tűziszony leküzdése, illetve a megfelelő módszerek elsajátítása, mellyel a sérülések és a lángok továbbterjedése elkerülhető. A kiutazás előtti zárógyakorlatot csütörtökön tartották a hajdúhadházi lő- és gyakorlótéren.
– A kontingens tömegkezelési feladatokból készült fel, ennek egyik része a fire phobia, azaz a tűziszony leküzdésére irányuló gyakorlat. Kezdetben száraz, majd homokkal töltött palackkal, végül pedig benzinnel töltött gyújtópalackkal gyakoroltunk. Ez idő alatt különféle technikákat, eljárásokat tanultak meg a katonák arra vonatkozóan, hogyan mérsékelhető a gyújtópalack hatása. A gyakorlat révén csökken bennük az ösztönös félelem és szorongás. Kettős célú dolog ez: egyrészt csökkentik sérülés lehetőségét, másrészt pszichésen is felkészülnek – beszélt a Napló kérésére a gyakorlatok menetéről Petruska István őrnagy, a MH KFOR Kontingens 22. váltásának parancsnoka.
Napjainkban elsősorban a Molotov-koktél az utcai zavargásokban tüntetők egyik legkedveltebb és leghatásosabb fegyvere. A technikai felkészülés során előtérbe kerül az, hogyan mozogjanak a katonák, hogyan tartsák a pajzsukat, s miként hagyják el a veszélyes zónát a legbiztonságosabban. A benzinnel töltött palackok valós égési sérüléseket okoznak, a gyakorlat során azonban a katonákon védőfelszerelés van. Több mint húsz nemzet van a KFOR-ban, a magyar zászlóalj feladata lesz a fire phobia oktatása.
Komplex felkészülés
A KFOR kontingens a Magyar Honvédség legnagyobb létszámú missziója, 2000 óta vesznek részt magyar katonák benne.
– A teljes kontingens létszáma közel 400 fő, ennek a MH 5. Bocskai István Lövészdandár adja a gerincét, azon belül pedig a 39. lövészzászlóaljra épül alapvetően, de részt vesznek a dandár más alegységei is a váltásban. Vannak különböző szakbeosztások, amiket másoknak kell biztosítaniuk, például orvost, pszichológust, lelkészt – tudatta a 22. váltás parancsnoka. Hozzátette: – Alapvetően békefenntartó, járőrözési feladatokat látunk el, készülünk tömegkezelési feladatokra, objektumok védelmére is, a szituáció adja majd, mit alkalmazunk – hangsúlyozta Petruska István.
A komplex felkészülés során a katonákat elméleti és gyakorlati feladatokkal tréningezik, a két hónapos intervallum alatt lő kiképzés, egészségügyi, illetve mentális felkészítés, valamint hadszíntér ismeretek elsajátítása is szerepet kapott.
Nagyobb pszichés teher
A koszovói misszió hat hónapig tart majd, mely a fizikai megterhelés mellett mentálisan is kihívást jelent.
– A misszió alapvetően egy nagyobb pszichés megterhelés jelent, ennek egyik része a családtól való távollétből fakad, másrészt katonai táborokban, tehát teljesen más körülmények között élnek Koszovóban. A teljes állomány számára van pszichológiai tréning, ahol felkészítik a katonákat a várható nehézségekre, illetve a parancsnoki állomány külön krízis intervenciós foglalkozásokon vesz részt, ahol a különféle esetlegesen előforduló pszichés nehézségeket megtanulják felismerni és kezelni. Nagyon fontos az, hogy az állomány összekovácsolódjon, egységes csapatként menjünk ki – fogalmazott a kontingens parancsnok.
Kiss Dóra
Egy személyben felelős
Petruska István 1999-ban öltötte fel az egyenruhát Hódmezővásárhelyen, 2010 óta szolgál Debrecenben. Ez lesz a hatodik missziója, KFOR-ban a negyedik, kontingens parancsnok pedig másodszor lesz.
– Kihívásként élem meg a missziót. A parancsnok egy személyben felelős a teljes állományért, annak tevékenységéért. Nagy felelősség a missziókban vezetői szempontból, hogy egy nemzetközi környezetben kell helytállni. Odakint a parancsnok képviseli a kontingenst, a katonai szervezetet, s valahol az országot is, hiszen a nemzetközi együttműködés napi szintű – fogalmazott Petruska István.