Koronavírus

2020.03.16. 18:00

Nincs több becsengetés

A járványügyi helyzet miatt nemrég meghozott kormányrendeletnek megfelelően hétfőtől nem járnak iskolába a gyerekek.

Fotó: Kiss Annamarie

Lezárt focipálya, kihalt folyosók, üres tantermek, a büfé kirakatán Zárva felirat fogadta a Naplót a Debreceni Kinizsi Pál Általános Iskolában hétfő reggel. Piros Zoltán intézményvezető földszinti irodájában kivételesen nem a bűnbánó tekintetű felső tagozatos fiúk, hanem tettrekész pedagógusok gyűltek össze. Rengeteg kérdés és még több feladat áll előttük: nem kevesebb mint háromszázkilencvenhat gyerek további tanulmányait kell megszervezniük és kivitelezniük mihamarabb. Az iskola osztályfőnökeinek munkával telt a hétvége is; az aggódó szülőket folyamatosan frissülő információkkal kellett ellátniuk a KRETA rendszeren, emellett az osztályok zárt Facebook-csoportjain vagy Messengeren kellett felmérniük, ki az, aki nem tudja megoldani gyermeke otthoni felügyeletét.

Fotó: Kiss Annamarie

A Naplónak az intézmény vezetője a délelőtti értekezletet követően elmondta, a Debreceni Kinizsi Pál Általános Iskolában minden feltétel adott arra, hogy a digitális munkarendre zökkenőmentesen át tudjanak állni. A fenntartó Debreceni Tankerületi Központ jóvoltából a negyvenhárom fős tantestület számára hetvenegy laptop, negyven táblagép, tizenöt interaktív tábla és két interaktív panel áll rendelkezésükre. – A pedagóguskészségek egyik kulcsa a digitális kompetencia és az ehhez szükséges eszközök használata – fogalmazott Piros Zoltán.

Piros Zoltán | Fotó: Kiss Annamarie

Minden tanórát megtartanak

A diákok örülnek, a szülők szervezkednek, a pedagógusok a legjobb stratégián dolgoznak ezekben a napokban.

Kiss Anikó debreceni közgazdász gyermeke, Bulcsú a Kinizsi iskola 1. A osztályának tanulója. Az édesanya a Naplónak elmondta, nem érte őket váratlanul az iskolabezárás híre. – Ez a változtatás várható volt a környező országok történéseit látva, így mentálisan és tárgyi eszközökkel is igyekeztünk felkészülni. Azt vallom, jó döntés a fertőzés terjedésének kontrollálása érdekében. Kiss Anikó elmondta, a hétfő reggelük úgy telt, mint bármely más hétvége; nem volt korán kelés, sem rohanás. – Bulcsú vasárnap a hétvégi házi feladatát csinálta meg, annak ellenére, hogy az osztályfőnöktől folyamatosan érkeznek friss és fontos információk a jövővel kapcsolatban, még nincs konkrét feladat az online tanulás terén – magyarázta. Kiss Anikó a Napló kérdésére azt válaszolta, férjével még dolgoznunk kell pár napig, ezért kisfiuk a tizenhárom éves testvérével lesz otthon.

Fotó: Kiss Annamarie

A pedagógusok az utóbbi napokban sorra töltik a fel a közösségi oldalakra jótanácsaikat, melyek leggyakrabban arra ösztönzik a szülőket, igyekezzenek közösen tanulni az alsó tagozatos gyerekekkel, és próbáljanak még nagyobb hangsúlyt fektetni az egészséges életmódra. Piros Zoltán intézményvezető szerint az iskolában az elsődleges szempont maga a gyermek. – A köznevelés és az ehhez kapcsolódó feladatellátás a digitális munkarendben is fontos. A rendkívüli helyzetben is intézményünkben minden órát az órarendeknek megfelelően tartunk meg. Pedagógusaink a hagyományos munkarendben is napi szinten használták a digitális oktatás által kínálta lehetőségeket, ugyanis az egyik alapkompetencia az ehhez szükséges eszközökben való jártasság.

Csak hiteles forrásból

Piros Zoltán hangsúlyozta, a legfontosabb az, hogy a szülők is tartsák be az utasításokat. – Fontos, hogy minden gyermek maradjon otthon és ezt vegyék is komolyan, ne menjenek közösségbe, ne látogassanak zsúfolt helyeket. A szülők még inkább kövessék nyomon gyermekeik tevékenységét, tartsák be a fokozott higiéniai előírásokat, csak hiteles forrásból tájékozódjanak és gyermekeiket ezek alapján tájékoztassák az aktuális helyzetről! – figyelmeztetett.

Fotó: Kiss Annamarie

Összefogásra van szükség

A Napló Piros Zoltánt arról is kérdezte, egyetért-e az iskolák bezárásával. – Teljes mértékben egyetértek a kormány döntésével, hiszen a koronavírus terjedésének megakadályozása mindannyiunk közös ügye. Társadalmi összefogásra van szükségünk. Az oktatási intézmények feladatellátási szerepükből adódóan gócpontként szolgálnak. A döntés által az emberek közötti érintkezési lehetőségek csökkennek, és ez a legjobb védekezési stratégia a jelen helyzetben – mondta az igazgató.

Fotó: Kiss Annamarie

Van aki örül, van, aki nem

Fazekas Enikő kisfia, Boldizsár negyedik osztályos, és kitörő örömmel fogadta a hírt, miszerint otthonról kell tanulnia a következő időszakban. Az édesanya a Naplónak arról számolt be, már napok óta nem dolgozik a szépségszalonban, ahol eddig pedikűrösként fogadta a debreceni vendégeit, így ő vigyáz most tizenegy éves gyermekére. – Próbálunk úgy berendezkedni otthon, hogy akár hónapokig is biztosítsuk Boldizsárnak a tanuláshoz szükséges körülményeket. Ő még nem fogta fel a helyzet súlyát, viszont több osztálytársa is kétségbeesve vagy szomorúan vette tudomásul, hogy az osztályterem helyett a gyermekszobában ír majd dolgozatot – fogalmazott Fazekas Enikő.

Fotó: Kiss Annamarie

A debreceni általános iskolák a napokban tájékoztatják a szülőket arról, hogy az iskolapadban maradt, a tanuláshoz nélkülözhetetlen taneszközöket hogyan, mikor vihetik haza. Addig is marad a már feledésbe merült régi családi szokás: szülőként a gyerekek mellé ülni, együtt és újra tanulni meg mindent, amire a nagybetűs élethez még szükségük, szükségünk lehet.

SZD

Borítókép: Piros Zoltán, a Debreceni Kinizsi Pál Általános Iskola intézményvezetője

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában