ezek a pontos feladataik

2020.07.20. 07:30

Fegyvert nem, szankcionáló eszközöket viszont tarthatnak maguknál az iskolaőrök

Kijelölt intézményenként egy-egy iskolaőr kezdi meg munkáját szeptember 1-jén több oktatási egységben.

Fotó: illusztráció / Shutterstock

  • A következő tanévtől a megye több közoktatási és szakképzési intézményében jelennek meg az iskolaőrök.
  • A rendőrséghez tartozó szakemberek feladata az lesz, hogy segítsék az intézmények rendjének fenntartását, valamint biztosítsák, hogy az iskolák pedagógusai, a nevelő- és oktatómunkát közvetlenül segítő alkalmazottai zavartalanul elvégezhessék munkájukat.
  • Az Országgyűlés július 1-jén fogadta el az iskolaőrség bevezetésének törvényjavaslatát, így szeptemberben a köznevelési és a szakképzési intézményekben rendőrségi irányítással és rendőrségi alkalmazottakkal kezdi meg működését az iskolaőri hálózat. A kezdeményezés Hajdú-Biharban több mint húsz köznevelési és szakképzési intézményt érint, ennek részleteiről a Napló a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányságot és Hámori Évát, a Debreceni Szakképzési Centrum főigazgatóját kérdezte.

    A rendőrség tájékoztatása szerint az iskolaőrök feladata a következő tanévtől segíteni az intézmények rendjének fenntartását, valamint biztosítani, hogy a kijelölt oktatási-nevelési intézmény pedagógusai, a nevelő- és oktatómunkát közvetlenül segítő alkalmazottai feladataikat zavartalanul elláthassák. A cél az, hogy a tanulók vagy az intézmény dolgozóinak biztonságát sértő vagy veszélyeztető cselekményeket megakadályozzák, megszakítsák, a sérelmükre elkövetett jogellenes cselekményeket megelőzzék – nyomatékosított a rendőrség.

    Képzésben is részesülnek

    A megyeri rendőr-főkapitányság arról is tájékoztatott, hogy az iskolaőrök a munkába állásukat megelőzően elméleti és gyakorlati képzésen vesznek részt, többek között pedagógiai, gyermekpszichológiai és konfliktuskezelési modul is része a felkészítésnek. A hatóság az iskolaőrök szerepével kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy a munkájuk jellemzően bűnmegelőzési természetű lesz, céljuk az intézmény rendjének fenntartása, az iskolai erőszak megelőzése, a konfliktusok – lehetőség szerinti – békés rendezésével.

    A rendőrség tájékoztatásából fény derült arra is, hogy az iskolaőrök olyan sajátos jogokkal felruházott, közfeladatot ellátó személyek, akik ugyan rendelkezni fognak kényszerítő eszközökkel, fegyverhasználati joguk azonban nem lesz.

    „Fontos hangsúlyozni, hogy az iskolaőr a rendelkezésére álló kényszerítő eszközöket csak a legszükségesebb esetben, akkor használhatja, ha a saját önvédelme ezt szükségessé teszi, vagy ha a testi épsége valakinek veszélybe kerül”

    – hangsúlyozták.

    A megelőzés a cél

    Hámori Éva kiemelte:

    előzetes egyeztetést és tájékoztatást követően a Debreceni Szakképzési Centrum minden tagintézménye igénybe vette az iskolaőri szolgálatot.

    A főigazgató hangsúlyozta azt is, hogy az iskoláik biztonságosak, és sem diákok közti erőszak, sem tanári bántalmazás nem történt, azonban az elmúlt időszakban az egész országban egyre gyakrabban láttak napvilágot ilyen esetek, így a megelőzésre helyezik a hangsúlyt. – Ilyen tekintetben a legveszélyeztetettebb korosztály a középiskolásoké, függetlenül attól, hogy gimnáziumban vagy szakgimnáziumban tanulnak-e. Mindenhol vannak konfliktusok, erre fel kell készülnünk – mutatott rá a DSZC vezetője. Hámori Éva emlékeztetett arra is, hogy iskoláikban eddig is voltak már jó gyakorlatok, a közelmúltban ugyanis betekintő ablakok elhelyezésével tették nyitottá a tantermeket.

    Több feladatuk is lesz

    Hámori Éva az iskolaőrök jelenlétének gyakorlati megvalósításáról is beszélt. Mint elmondta, abban az esetben, ha „súlyos probléma” adódik, beavatkozhatnak. Az őrök fegyvert nem, szankcionáló eszközöket azonban tarthatnak maguknál, és iskolaidőben használhatják is, emellett a demonstratív megjelenésükkel hozzájárulhatnak a szabálykövető magatartáshoz – emelte ki.

    „Formaruhában, szolgálati jelvénnyel jelennek meg, és iskolaidőben csak az intézmény területén intézkedhetnek”

    – jegyezte meg. Az előzetes egyeztetések időszakában javaslatokat is tehettek azokra a feladatokra, melyekkel az iskolaőrök hasznosak lehetnek az iskola számára, így együttműködhetnek olyan társszervezetekkel, mint a családsegítő és gyermekjóléti szolgálatok vagy a gyámhivatal.

    – Az iskolaőrök nem lesznek tagjai a tantestületnek, de olyan témájú értekezleteken, ahol például a házirendről döntünk, vagyonvédelmi eszközök beszerzéséről van szó, esetleg jogsértések kapcsán fegyelmi eljárásra kerül sor, szintén részt vehetnek és javaslattételi jogkörrel is bírhatnak majd – részletezte Hámori Éva. Hozzáfűzte, az iskolaőrök nemcsak az épületekben, hanem azok közvetlen környezetében is jó szolgálatot tehetnek, például forgalmasabb csomópontoknál támogatni tudják, hogy a diákok biztonságosan megközelíthessék az iskola épületét.

    „Ha a nevelőtestület úgy dönt, rendezvényeken is megjelenhetnek, előadásokat, képzéseket, bemutatóórákat tarthatnak a fiataloknak, és csoportos megbeszéléseken is részt vehetnek”

    – részletezte a DSZC vezetője.

    Lefektetett szabályokkal

    Hámori Éva arról is beszélt, hogy minden iskolában szándékoznak készíteni eljárásrendet, melyben rögzítik az őrök konkrét feladatait, kompetenciáit, részletezve azt is, hogy milyen estekben járhatnak el. Ezzel a nevelőtestület, a szülők és a diákok is megismerhetik az együttműködés szabályait.

    – Szeretnénk az iskolaőrök elérhetőségét mindenki számára nyilvánossá tenni, hogy akár segítségkérés esetén is elérhetőek legyenek – jegyezte meg. A főigazgató a Napló kérésére arról is tájékoztatott, hogy az érintett szülők és diákok felől még nem érkeztek visszajelzések, ám a DSZC pedagógusai egyhangúlag támogatták az iskolaőr-hálózat megjelenését.

    SzD

    Hajdú-Bihar megyében itt őrzik a rendet

    Általános iskolák:

    Berettyóújfalui II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola, Pocsaji Lorántffy Zsuzsanna Általános Iskola, Szerepi Kelemen János Általános Iskola, Debreceni József Attila Általános Iskola, Polgári Vásárhelyi Pál Általános Iskola.

    Középiskolák:

    Berettyóújfalui SZC Bocskai István Gimnáziuma, Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma Biharkeresztes; Eötvös József Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Szakiskolája Berettyóújfalu; Karacs Ferenc Gimnáziuma, Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája Püspökladány; Szilágyi Dániel Gimnáziuma, Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája Hajdúhadház; Veress Ferenc Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája Hajdúböszörmény.

    Debreceni SZC Baross Gábor Középiskolája és Kollégiuma; Beregszászi Pál Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája; Bethlen Gábor Közgazdasági Szakgimnáziuma; Brassai Sámuel Műszaki Szakgimnáziuma; Építéstechnológiai és Műszaki Szakképző Iskolája; Irinyi János Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája; Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája; Könnyűipari Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Szakiskolája; Mechwart András Gépipari és Informatikai Szakgimnáziuma; Péchy Mihály Építőipari Szakgimnáziuma; Vegyipari Szakgimnáziuma.

     

    Hírlevél feliratkozás
    Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

    Rovatunkból ajánljuk

    További hírek a témában