Túl jól alkalmazkodott

2020.08.27. 15:50

A parlagfű a közellenség, amit mindig irtani kell

Bármikor büntethetnek. Tavaly eltörölték a július 1-jei türelmi határidőt.

Fotó: Illusztráció / Shutterstock

„A földhasználó köteles az ingatlanján a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.”

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (­Nébih) ezzel a hivatalos formulával fogalmazza meg minden érintett kötelezettségét a káros parlagfűvel kapcsolatban.

Bírság jár a mulasztóknak

Maga a jogszabály amúgy korábban megengedő volt, és úgy határozta meg, hogy a kötelezettség minden esztendőben július 1-je után áll fenn. A tavalyi módosítás nyomán terjed ki lényegében korlátlanul az egész esztendőre. A változtatás indoka

az volt, hogy a parlagfű nagyon jól alkalmazkodott Magyarország időjárási viszonyaihoz, emiatt képes – megfelelő időjárási körülmények között – jóval az eredetileg törvényben megjelölt határidő előtt is virágozni. Azzal szemben, aki elmulasztja a parlagfű elleni védekezési kötelezettségét, növényvédelmi bírságot kell kiszabni, melynek mértékét a parlagfűvel fertőzött terület mérete és a parlagfűvel borítottság mértéke határozza meg. A bírság kiszabására – belterületi ingatlan esetében az illetékes jegyző jelzése alapján – a megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztálya jogosult.

Egy magát – érthető módon – megnevezni nem akaró földtulajdonos – elmondása szerint – kapott már bírságot a parlagfüves területe miatt. Mint mondta, hosszú ideig külföldön tartózkodott, elfelejtkezett földjének kaszálásáról, és bizony elszaporodott rajta a parlagfű. A figyelmeztetésre sem reagált, így nem kerülhette el a bírságot, és a kényszerkaszálás költségeit is meg kellett fizetnie. Jó iskola volt, és azóta jobban figyel arra, hogy ne szaporodjon el a földjén a parlagfű.

Az erősebben fertőzöttek közt

A megyei kormányhivatal tájékoztatása szerint Hajdú-Bihar megye, elsősorban az északkeleti, azaz dél-nyírségi része országos viszonylatban az erősebben fertőzött megyékhez tartozik. A kormányhivatal tapasztalatai alapján a parlagfű-mentesítés szempontjából a legnagyobb odafigyelést a gabonatarlók, a kapás növények területei, az útszélek, az építkezési területek és az elhanyagolt zártkerti részek igénylik.

Az interneten is jelezhetjük

A védekezési kötelezettség betartását a vegetációs időszak befejezéséig külterületen a kormányhivatal, belterületen a helyi önkormányzatok jegyzői ellenőrzik. Amennyiben bárki parlagfűvel szennyezett területet lát, a gyors és hatékony hatósági eljárás lefolytatása érdekében a helyszíni ellenőrzésre kijelölt hatósághoz érdemes azt bejelenteni. Emellett előzetes regisztrációt követően lehetőség van az interneten is bejelentést tenni a parlagfű-bejelentő rendszeren, ahonnan a bejelentések automatikusan az ellenőrzésre jogosult hatóságokhoz jutnak.

MW, HBN

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában