2020.10.06. 16:38
Favipiravir hatóanyagú gyógyszert tesztelnek a Debreceni Egyetemen
Magyarországon elsőként a Debreceni Egyetemen alkalmazták a favipiravir hatóanyagú Avigan gyógyszert a középsúlyos koronavírusos betegeknél egy klinikai vizsgálat keretében – tudatta az intézmény. A készítménytől azt várják, hogy enyhíti a tüneteket, és megakadályozza a súlyos szövődmények kialakulását.
Fotó: unideb.hu
A Debreceni Egyetem Infektológiai Klinikáján hétfőn egy negyvenes éveiben járó, kétoldali tüdőgyulladásban szenvedő betegnek adták be a gyógyszert. Ő volt az első magyarországi középsúlyos COVID-19 beteg, akinél alkalmazták ezt a készítményt a most kezdődött országos klinikai vizsgálatban
- derül ki a hirek.unideb.hu-n megjelent cikkből.
A favipiravir hatóanyag-tartalmú Avigan az új koronavírus elleni hatékonyságát a négy magyarországi orvosképző egyetem mellett az Országos Pulmonológiai Intézetben és a Dél-pesti centrumkórházban vizsgálják, az intézmények a Debreceni Egyetem vezetésével egy kutatási konzorciumot hoztak létre, melyet a HECRIN (Hungarian European Clinical Research Infrastructure Network) támogat.
- A Debreceni Egyetemen most elindított országos klinikai kutatásban a tüdőgyulladás stádiumában lévő, de még lélegeztetésre nem szoruló betegek esetében vizsgáljuk a gyógyszer hatásosságát. Azt szeretnénk igazolni, hogy a középsúlyos koronavírusos betegeknél is enyhíti a tüneteket, a lázat, a légzészavart, és nem alakulnak ki súlyos szövődmények – mondta az egyetemi portálnak Várkonyi István, a DE Infektológiai Klinika megbízott igazgatója, a 6 magyarországi centrumot, országos intézeteket és orvosi egyetemeket felölelő kutatás hazai vezetője.
A gyógyszeres kezelés 14 napig tart, a vizsgálatot több mint 100 betegnél végzik el Magyarországon.
Az Avigan eredetileg egy japán fejlesztésű, külföldön törzskönyvezett influenzaellenes szer, amelynél felmerült, hogy a koronavírus-betegség kezelésében is hatásos lehet. A vírusszaporodás kulcsenzimét, az RNS-poilmerázt gátolja. Ezt igazolták a Japánban és Kínában elvégzett klinikai vizsgálatok, és ezt erősítenék meg a magyarországi kutatással a japán kormány által biztosított gyógyszerrel.
- Ez lesz a második olyan magyarországi klinikai vizsgálat, amely törzskönyvezett, nagy valószínűséggel vírusellenes hatású gyógyszerről szól. A hazai vizsgálat várhatóan néhány héten belül befejeződik.
„Azt várjuk, hogy az adatok feldolgozása, az eredmények értékelése után a COVID-19-betegek már bizonyítottan hatékony kezelést kaphatnak”
– hangsúlyozta Várkonyi István.
Korábban egy másik klinikai kutatásban a remdesivir hatékonyságát vizsgálták – Magyarországon először – a Debreceni Egyetemen. A gyógyszer a súlyos tüdőgyulladásban szenvedő, lélegeztetett betegek esetében eredményezett javulást.
A vizsgálatok azért nagy jelentőségűek, mert megalapozhatják az új koronavírus okozta betegség kezelésére alkalmazott készítmények magyarországi gyártását – zárul az egyetem közleménye.