fájó pont

2020.11.25. 14:41

Vita van az iskola átadásáról Kokadon

Az alacsony gyermeklétszámra hivatkozva megszűnt a tanintézmény; keresik az újraindítás lehetőségét.

Fotó: Napló-archív

– Remélem, még visszahozható az iskola – sóhajt hatalmasat Ozsváth István, Kokad polgármestere, akinek azért is fájó az oktatási intézmény megszüntetése, mert amikor az idei beiratkozás megtörtént – hangsúlyozza -, már megvolt a kellő számú tanuló, de ez nem változtatott a tényen.

Egyházi iskolaként

Fotó: Napló-archív

– Remélem, még visszahozható – ismétli gondolatát a faluvezető. – Sok időbe és sok energiába kerül ez a folyamat, és teljesen új pályára állítaná a falu alapfokú oktatását. Az eljövendő iskolát olyan vonzóvá kell tenni, amely a környező településen élők számára is alternatívát kínál az ottani intézménnyel szemben. Előttünk egy egyházi fenntartású iskola képe körvonalazódik. A megvalósításában még csak a gondolat szintjén vagyunk, hiszen először az iskola megszüntetése okozta sokkot kell feldolgoznunk. A település 90 százalékban református, de nem zárnánk ki a majdani egyházi fenntartású iskolából semmilyen felekezetet. Szerintem ökumenikus iskolában lehetne gondolkodni. Nem is igazán egy új intézmény alapítása lenne üdvözítő, mert az óriási nehézséget jelentene, hiszen kicsi a településünk egyházi közössége, gazdasági ereje, érdekérvényesítő képessége. Inkább azt tartom elképzelhetőnek, hogy valamelyik meglévő iskola tagintézményeként működnénk. Ez hamarabb megvalósítható lenne.

„Olyan működő, vonzó alternatívákat kellene kínálni, amelyek megszólítják az embereket.”

Ilyen igény a környéken már felvetődött, de nem valósult meg.

A diákok szétszóródtak, és ez nehezíti a kokadi iskola újraindítását. A legtöbben Létavértesre járnak, de került tanuló Álmosdra és Bagamérba is. Az utazást a helyi járatú busszal tudják csak megoldani, ez pedig az alsó tagozatos gyermekek esetében nem éppen kellemes dolog. A szülők is reménykednek, hogy talán van visszaút.

A polgármestertől tudjuk, hogy a bezárt iskolaátadás még nem zárult le. Vitában vannak a tankerülettel az interaktív táblák, illetve számítógépterem kiürítése terén. Véleménye szerint az nem helyesen történt meg. A kokadi önkormányzat működőképesen, megfelelő állapotban adta át, és ők hasonló állapotot várnak el. Nem kérnek többet, mint ami az ő tulajdonuk volt. Úgy adják vissza, ahogy ők átadták. Az iskolaépületet mindenképpen hasznosítaniuk kell.

Csak annyit, amennyi az övék

Fotó: Napló-archív

– A Bagamér-Kokad Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Kokadi Tagiskolájában csak alsó tagozat működött összevont osztályokkal, 2017-ben még 12 fős tanulói létszámmal, amely ezután folyamatosan csökkent. 2018-ban 10 fő, a 2019/2020-as tanévben pedig már csak 6 fő járt az iskolába. Ennek ellenére a fenntartó Debreceni Tankerületi Központ a tanulók számára művészeti oktatást, egyéni fejlesztést is biztosított – kezdi kérdéseinkre válaszát Pappné Gyulai Katalin tankerületi igazgató. – A köznevelési törvény alapján akkor van mód általános iskolai nevelés-oktatásra, ha a településen azt legalább 8 szülő igényli, hogy az adott iskolába járjon a gyermeke. 2018-ban a Debreceni Tankerületi Központ a szükséges intézkedések megtétele érdekében jelezte Kokad önkormányzatának, hogy a csökkenő tanulói létszám veszélyezteti a feladat­ellátást. Tekintettel arra, hogy a tanulók száma a jogszabály szerinti minimális létszámot nem érte el, az oktatásért felelős miniszter döntése szerint szeptember 1-től a tagintézmény megszűnt, a helyi gyerekeket a székhelyintézmény fogadja be.

A bagamériak leltárában lévő eszközök

Az átszervezésről a Debreceni Tankerületi Központ tájékoztatta Kokad Község Önkormányzatát azzal a további céllal, hogy az ingatlan és a vagyon tekintetében az átadás-átvételi eljárás megtörténjen. – Kokad Község Önkormányzatának polgármestere azonban az eljárástól teljes egészében, indoklás nélkül, elzárkózott, az intézmény kapuját lelakatolta, ahová a tankerület képviselői nem tudtak bejutni, ezáltal leltáregyeztetésre sem kerülhetett sor – mondta Pappné Gyulai Katalin. – Az intézményvezető tájékoztatása alapján a polgármester olyan eszközöket igényelne vissza, amelyek korábban, az állami fenntartásba vétel előtt nem voltak Kokad önkormányzatának tulajdonában. Az informatikai eszközök Bagamér Nagyközség Önkormányzatának leltárában szerepeltek, amelyeket 2013-ban átadtak az intézménynek. Mivel a kokadi tagintézményben nem folyik nevelő-oktató munka, ezért a számítógépeket és az egyéb eszközöket a Bagaméri Általános Iskolában a bagaméri és a kokadi gyerekek egyaránt használják. A tervezett átadás pillanatában mind az ingatlan, mind a rajta található épület rendeltetésszerű állapotban, használatra alkalmas volt.

Kovács Zsolt

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában