2020.12.11. 14:58
Áldozatos munkájáért díjazták a Tündérkör Alapítvány elnökét
Rendhagyó módon, online formában adta át az idei Kopp-Skrabski-díjakat az elismerés megalapítója, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom.
Fotó: Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom
Minden évben azt a személyt, valamint házaspárt keresik, akik tevékenységük középpontjában a gyerekeket, a családokat helyezik, és szaktudásukkal, tevékenységükkel a családok boldogságáért dolgoznak, az élet legkülönbözőbb területein.
Ők azok, akik nélkül rosszabb hely lenne a világ.
– A díjjal a hétköznapokban láthatatlan hősök munkájára irányítjuk a figyelmet. Azokra az emberekre, akik szakmájukon keresztül rendkívül sokat tesznek a gyerekekért, a családokért. Azért mutatjuk meg őket évről évre a nagyvilágnak, mert amit ők tesznek, amivel ők foglalkoznak, az szorosan összefonódik a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom tevékenységével és alapértékeivel – olvasható a szervezet portálunkhoz eljuttatott közleményében.
Mint minden évben, idén is két-két díj talált gazdára, egy arra érdemes személyt és egy együtt dolgozó, együtt alkotó házaspárt választottak ki, valamint egy-egy közönségdíj is gazdára talált.
A házaspároknak járó díj azt értékeli, hogy ketten egy célt megvalósítva dolgoznak. Így volt már a jelöltjek között asztalos-bútorfestő, vendéglős és tréningeket szervező házaspár is.
A Kopp-Skrabski-díjat 2020-ban Tóth „Zsé” Ferenc gyógypedagógiai asszisztens, a Tündérkör Alapítvány elnöke, valamint Muzslai Etelka és Gábor, a 2=1 Családsegítő és Házasmisszió Magyarország Alapítvány magyarországi és európai vezetői kapták.
– Mindig nagyon nehéz dolga van a zsűrinek, mert a Kopp-Skrabski-díj egy jóember-verseny. Mindegyik jelölt mögött
hatalmas teljesítmény áll, és nem jobb egyik a másiknál, összehasonlíthatatlanok. Nagyon fontos érdeme a díjnak, hogy bizalomra épül. Honnan tudjuk, hogy tényleg jó emberek-e a jelöltek? Érdemesek-e a szüleimről elnevezett díjra? A Három Királyfi, Három Királylány Mozgalomban egy bizalomra épülő társadalmat szeretnénk építeni, ahol mindenki büszkén mutatja fel a csodálatos embereket és biztos lehet benne, hogy jelöltségüket mind megérdemelten kapták. Mi nem félünk, hanem bátran vállaljuk, hogy minden jelölt fantasztikus és tiszteletreméltó! Nagy megtiszteltetés ilyen emberóriások közösségében lenni! – mondta az online átadón Skrabski Fruzsina, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom elnöke.
Dr. Engler Ágnes, a Debreceni Egyetem tanszékvezető egyetemi docense, egyben a zsűri elnöke elmondta, a nyáron kiírt pályázatra számos jelölés érkezett. A jelöltek foglalkozása és önkéntes tevékenysége rendkívül szerteágazó, és jól megfigyelhető, hogy nem minden esetben kötődik az önkéntesség az eredeti foglalkozáshoz. Közös vonás mindenkinél, hogy miközben a közért dolgoznak, magánéletükben, családjukban is helytállnak, így válnak igazán hiteles emberré. – A jelöltajánlás során a várakozással ellentétben a járványhelyzet nem került előtérbe. Ez azt mutatja, hogy a jelöltek valóban hosszú ideje, hagyományos körülmények között is lelkiismeretesen segítik környezetüket. Ugyanakkor a járványhelyzetben tapasztaljuk az önkéntesség rendkívüli felerősödését, amely várhatóan hosszú távon is működni fog, gyarapítva ezzel a Kopp-Skrabski-díj jelöltjeinek számát is – hangsúlyozta.
Az online átadó házigazdája F. Kovács Andrea televíziós műsorvezető volt.
A díjazottak
Tóth „Zsé” Ferenc gyógypedagógiai asszisztens, a Tündérkör Alapítvány elnöke
A Tündérkör Alapítvány gyermek- és családsegítő szervezet, amely a debreceni és a város környéki rászoruló gyermekeket
segíti. Az alapítvány karácsonyi gyűjtéseket, jótékonysági futásokat, édességgyűjtő flashmobokat szervez és élelmiszer-ügyeletet tart fenn, ezzel az egyik leginnovatívabb nonprofit szervezet hazánkban. Ferenc súlyos rövidlátóként maga is árvaként nőtt fel. A speciális iskolában gyógypedagógiai asszisztensként dolgozó szakembernek régi álma teljesült alapítványa létrejöttével. Munkájában ez az idézet vezérli:
„A végsőkig elmegyünk a rászoruló aprótalpúakért.”
Muzslai Gábor és Etelka misszióvezetők
A 2=1 Családsegítő és Házasmisszió Alapítvány hazai vezetőiként házaspároknak tartanak tanácsadást a házasság és a szülő-gyermek kapcsolat megújításáért. Fiataloknak a felelős szexualitásról tartanak előadásokat, felkészítve őket a felelős
párkapcsolatra, majd a házasságra. A kurzusok mellett számtalan kurzusvezetőt is kiképeztek már. Előadásaik, könyveik nemcsak itthon, de a határon túl is ismertek. Bibliai alapokon álló tanításuk, segítő tevékenységük aktuális és gyakorlatias a ma embere számára. A 11 gyermekes házaspár munkásságát az EMMI Pro Familiis kitüntetéssel ismerte el.
Az idei összesen 18 jelölt közül közönségdíjasokat is választottak. A szavazás egy hónapon át zajlott az interneten.
Közönségdíjasok
B. Habarics Kitty író, költő, grafikus
Az alkotó az anyaság ezer csodálatos arcát, a gyereklét gyönyörűségét mutatja be könyveiben és rajzain keresztül. Témái között szerepel a koraszülés, császármetszés traumája, annak feldolgozása, nem várt gyermekek érkezése és elfogadása, az autizmussal/Down-szindrómával élő gyermekek nevelése, elfogadása, a bántalmazott anyák jogaiért való kiállás. Mottója:
„Olvasó gyermekből gondolkodó felnőtt válik.”
Prof. dr. Pintér Sándor gyermekgyógyász, neonatológus és felesége, dr. Lehotzky Helga gyermeggyógyász, gyermek-nőgyógyász
Sándor 26 éve szolgálja a Szegedi Újszülött Életmentő Szolgálatot, amely eddig közel 25 ezer koraszülött életének mentésében vett részt. Az ő nevéhez is köthető hazánkban az első transzport inkubátorok használata. Nemcsak a tudományos életben alkotott kiemelkedőt, hanem emberségével támaszt nyújtott a csemetéjükért aggódó szülőknek. Felesége, Helga a gyógyítás mellett számos aggódó szülőnek és beteg gyermeknek, fiatalnak nyújt szakmai és emberi segítséget.
A jelöltek listája megtekinthető ezen a linken.
A díj bruttó 500 ezer forint, a közönségdíjasok pedig egy 300 ezer forintos jutalomban részesülnek. A Kopp-Skrabski-díj zsűrijének tagjai: Engler Ágnes, a Debreceni Egyetem Neveléstudományi Tanszékének vezetője, a Három Királyfi, Három Királylány Alapítvány alelnöke; Purebl György, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének klinikai igazgatóhelyettese; Réthelyi János, a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájának igazgatója; Skrabski Fruzsina, Kopp Mária és Skrabski Árpád lánya, a Három Királyfi, Három Királylány Alapítvány elnöke; Skrabski Luca, Kopp Mária és Skrabski Árpád lánya, bíró; Vigh József, a Három Királyfi, Három Királylány Alapítvány ügyvezetője.
A díj Kopp Mária orvos, pszichológus és férje, Skrabski Árpád mérnök, szociológus nevét viseli. A házaspárként együtt kutató és alkotó szakemberek számos társadalomlélektani, magatartásszociológiai munkát jelentettek meg. Több országos reprezentatív felmérést végeztek a magyar egészségi állapot és életminőség pszichoszociális háttértényezőinek feltárása céljából. Kopp Mária 2009-ben megalapította a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalmat.