2020.12.10. 08:39
Ötszáz köbméter szemét halmozódott fel a Közép-Tiszai Tájvédelmi Körzetben
Egy országos projekt részeként a Hortobágyi Nemzeti Park területén is megkezdődött az illegális hulledéklerakók felszámolása.
Fotó: Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság
Megközelítőleg 500 köbméter szemét halmozódott fel a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság illetékességi területén, a Közép-Tiszai Tájvédelmi Körzetben a természetvédelmi őrök felmérése alapján. A többségében illegálisan elhelyezett hulladékot tervek szerint a Tisztítsuk meg az országot! projekt I. ütemében számolják fel. Ezidáig mintegy 40 folyamkilométer hosszú partszakaszt tisztítottak meg és 12 szennyezett területet takarítottak ki az illetékesek – tudtuk meg a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság közleményéből. A szakemberek tapasztalatai szerint az összegyűjtött 350 köbméter hulladéknak közel fele kerülhet újrahasznosításra, a fennmaradó része jellemzően kommunális hulladék. A Kiskörei Vízerőmű – mint az áradások egyik fő fizikai gátja – a szennyezések jelentős részét feltartóztatja, így a délebbi szakaszokon kisebb mértékű a hulladék felhalmozódása, bár gócpontok ott is kialakultak. A vízerőmű a védekezésben kiemelt szerepet lát el, és jelenleg is zajlik az ott fennakadt több ezer tonna hulladék kitermelése.
A Közép-Tiszai Tájvédelmi Körzet sajátos, értékes élőhelyei a folyóparti galériaerdők. Védett státuszuk mellett közösségi jelentőségű élőhelyeknek is minősülnek. Folyóparti elhelyezkedésük miatt jelentős mértékben vannak kitéve a gyakran szennyezéssel járó emberi hatásoknak. Jellemzően a nyaraló- és lakóövezetek környékén alakulhatnak ki az illegális hulladéklerakók, amelyeket ugyan az önkormányzat időnként felszámol, mégis rendszeresen újratermelődnek.
Számottevő a folyópart látogatói által hátrahagyott jelentős mennyiségű szemét, valamint az árvizek hozta, külföldi eredetű hulladék. Utóbbit sok esetben a folyó kifejezetten a galériaerdőkben „pakolja le”. A hulladékszedéssel ezek a jellegzetes, egyedi tájképi értékkel rendelkező természeti területek legalább átmeneti időre mentesülnek a hulladék egy részétől, így a talajszinthez köthető védett fajok, mint a szálkás pajzsika vagy a tallós-nőszőfű tisztább élőhelyen hajthatnak ki. A hulladékszedés fokozza a frekventált kirándulóhelyek értékét is, hiszen az ide látogatók esztétikusabb, tisztább környezetben kapcsolódhatnak ki, pihenhetnek. A mentesített helyszíneken a hulladék újratermelődése ellen a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság a Természetvédelmi Őrszolgálat fokozott ellenőrzései és szemléletformálás útján igyekszik fellépni.
A nemzeti park igazgatóságok előzetes felmérésük alapján országosan összesen 155 védett természeti területről mintegy 8200 köbméter illegálisan lerakott hulladék összegyűjtését, elszállítását és kezelését tervezik elvégezni az év végéig.