2021.06.11. 10:27
Kutatási hálózatok fejlesztésében vesz részt a Debreceni Egyetem
Az intézmény fogja rendezni az alkalmazott tudományok egyetemi hálózatának 2021-es konferenciáját.
Forrás: Illusztráció/Shutterstock
Fotó: Shutterstock
Az európai felsőoktatási intézmények alkotta konzorcium októberi rendezvénye révén a kutatók megtalálhatják tudományos partnereiket. A cél az egyetemi kutatási hálózatok fejlesztése – írja a hirek.unideb.hu.
A Debreceni Egyetem 2011 óta működik együtt a CARPE (Consortium on Applied Research and Professional Education) hálózattal. A konzorcium teljes jogú tagjaként 2017 óta partner a német HAW Hamburggal, a holland Utrechti Alkalmazott Tudományok Egyetemével, a spanyol Valenciai Műszaki Egyetemmel, a finn Turkui Alkalmazott Tudományok Egyetemével, a portugál Portói Műszaki Intézettel, valamint a Nyugat-Skócia Egyetemmel az oktatás és az alkalmazott tudományok területén.
– Az egyetem nemzetköziesedése, nemzetközi térben való mozgásának fontos eleme a CARPE. Egy lehetőség, amely a tudományos együttgondolkodás mellett lehetővé teszi az egyetemek egyes kutatócsoportjai között kutatási projektek közös végrehajtását. A konzorciumban egyetemünk a legmultidiszciplinárisabb, míg az együttműködő társintézmények fókuszában a tudományos eredmények gyakorlati alkalmazása áll – mondta Csernoch László tudományos rektorhelyettes.
A konferencia előkészítéseként „tudományterületi munkacsoportokat” (Special Interest Groups –SIG) alakítottak ki, amelyekkel a partnerintézmények kutatási területeinek átfedéseit, az együttműködés lehetőségeit szeretnék feltárni.
„Az egészség, a társadalmi kihívások, az adattudomány és mesterséges intelligencia, a fenntartható városok, a vállalkozás és üzlet, az élelmiszer, az oktatás, a kreativitás és kultúra területén szeretnénk összekapcsolni a konzorcium kutatóit.”
A CARPE vándorkonferenciáján a terveink szerint az Európai Unió következő, hét éves gazdasági ciklusában tervezett kutatásait mutathatják be a munkacsoportokon belül megalakuló partnerek – fejtette ki a tudományos rektorhelyettes.
A CARPE októberi három napos biennáléja kutatási és oktatási együttműködések alapjait teremtheti meg. – A felsőoktatás jövője a hálózatosodás, az egyetemek kutatócsoportjai között kötött együttműködéseké.
„A CARPE keretében számos uniós projekt létesült a bölcsészettudományi, az egészségügyi, a gazdaságtudományi, az informatikai, a mezőgazdasági-, élelmiszertudományi és környezetgazdálkodási, a műszaki, valamint a természettudományi és technológiai kar együttműködésével.”
Ezek egyebek mellett a társadalmi integráció, a fenntarthatóság, a közlekedésfejlesztés, az adatmenedzsment területén valósultak meg. Hasonló, az alkalmazott tudományok széles körét felölelő kutatások összekapcsolására szeretnénk lehetőséget biztosítani a kutatóink számára – jelentette ki Varga Zsolt.
A tudományos igazgató szerint a CARPE-partnerség segíti az európai uniós pályázatok sikeres megvalósítását is. – Szeretnénk, hogy a Debreceni Egyetem minél több kutatója csatlakozzon a SIG-k munkájához. A célunk, hogy minél többen ismerjék meg, és minél többen használják ki ezt a sokrétű kapcsolati hálót – jelentette ki Varga Zsolt tudományos igazgató.
A jelentkezők részvételi szándékukat a Debreceni Egyetem Tudományos Igazgatóságnál ([email protected]) jelezhetik, illetve további információkat lehet szerezni a hálózat munkájáról.