2021.10.16. 11:30
Kitüntetett szerepük van a húsfeldolgozó üzemeknek a megyében
Sorra nyílnak húsüzemi egységek – a minőségi termékek hazánk jó hírét is öregbítik.
20210929 Debrecen fotó: Kiss Annamarie KA Hajdú-Bihari Napló A Kathi Farm Kft. húsfeldolgozó üzem átadója.
Forrás: Napló-archív
Fotó: KISS ANNAMARIE
– Kiemelt jelentőséggel bírnak a húsfeldolgozó üzemek a megyében – ezt mondta Papp Zsolt György a Naplónak. Az Agrárminisztérium vidékfejlesztésért felelős helyettes államtitkára az utóbbi időben több megyénkbeli húsfeldolgozó ünnepélyes átadóján vett részt: szeptember végén jelen volt a Dembrovszki család nádudvari, valamint a Kathi család debreceni üzemének avatóján is. Mindkét helyszínen marha- és juhhús feldolgozása folyik. Lapunk munkatársa a cívisvárosi üzemavatón kérdezte a helyettes államtitkárt.
Jó úton halad az iparág
Papp Zsolt György elmondta, hogy országos viszonylatban Hajdú-Bihar megyében a legaktívabb az állattartás és -tenyésztés a húsmarha-, a juhágazat, illetve a sertés tekintetében is, de nem elhanyagolható a baromfiállomány sem. Szavai szerint ezért kiemelten fontos, hogy új, modern húsfeldolgozó üzemek létesüljenek megyénkben.
Fontos, hogy az egységek képesek legyenek a leginnovatívabb megoldásokkal konyhakész termékeket kínálni a háziasszonyoknak.
A marha- és a bárányhús főként az exportot szolgálja, így az új üzemek és az ott előállított minőségi termékek az ágazat elfogadását, a hústermékek népszerűsítését is segítik. A külföldi megjelenésnek ugyanakkor van előnye. – Azt gondolom, ez is jelentősen befolyásolja, illetve öregbíti a megye, a régió és Debrecen hírnevét, továbbviszi a világ különböző pontjaira a helyben megtermelt, kiváló minőségű termékeket – mondta.
A debreceni látogatása alkalmával arról is beszélt, hogy jó úton halad a feldolgozóipar, az üzembejáráskor is látható volt, hogy olyan innovatív megoldásokkal és technológiai felszerelésekkel indult el a termelőkapacitás,
amely egyedülálló Magyarországon, sőt, Európában sem túl sok olyan üzem létezik, ami hasonló technológiai megoldásokkal áll a fogyasztók rendelkezésére.
A minisztérium eltökélt célja, hogy hosszú távú perspektívát nyújtson az élelmiszeripar fejlődésének, ennek pedig első lépcsőjeként megjelent két különböző, élelmiszeripart segítő pályázati felhívás mintegy 250 milliárd értékben. Az egyik pályázat főként az eszközbeszerzést szolgálja, de megjelenik mellette a megújuló energia is, míg a másik nagyobb ívű, 200 milliárd forint összegű pályázati felhívás a komplex üzemek létesítését, illetve a már meglévők megújítását szolgálja. A pályázatok beadási időszaka jelenleg is aktív, és egészen a jövő év elejéig jelentkezhetnek az érdeklődők.
BBI