2022.09.01. 11:41
Járja körbe kívül-belül a vadonatúj debreceni innovációs központot! – Fotókkal
Az egyetemi campus területén épült Debreceni Innovációs Központ az egyetem inkubátorházaként fiatal kutatók és startupcégek számára biztosít hátteret, ahol az elméleti kutatástól a prototípusgyártásig készülnek projektek.
Forrás: BORD Építész Stúdió
A Debreceni Egyetem Vezér utcai innovációs központjáról, azon belül is a funkciók és az ahhoz kapcsolódó formák hátteréről adott bővebb tájékoztatást portálunkhoz eljuttatott közleményében az épületet tervező BORD Építész Stúdió.
A stúdió rámutatott: az épület kialakításának minden tekintetben a kutatás sikerét kell szolgálnia, struktúrája arra törekszik, hogy kielégítse a csendes egyéni kutatómunka, az információmegosztás és az együtt gondolkodás iránti igényt.
„Az építészeti koncepciót egy megbízható és teherbíró »polcrendszer« gondolata inspirálta, amely képes rendet teremteni az információs és technológiai társadalom hálózatában. A tudás megosztásának csomópontja, amely a legkülönbözőbb emberek és cégek számára biztosít találkozási lehetőséget kutatásaik során. A komplex és időben is változó használati igényekre egy hangsúlyozottan egyszerű, rugalmas koncepcióval válaszoltunk” – szögezték le.
A téglalap formájú háromszintes épületet hossztengelyével párhuzamosan két mesterséges domb követi. Ezzel a tájépítészeti megoldással a napraforgómező mellett található épület egyszerre került védett és kiemelt helyzetbe. Emellett a domb rejtette terekben kerékpártároló és a gépészet kapott helyet. A programban meghatározott három fő funkció: a gyártás, a közösségi élet a kutatás helyszínei külön szinteken rétegződnek egymás fölé. A megérkezés egy hídon keresztül az első emeletre, a középső szintre történik.
Az épület funkcionális felépítése egy kisvároséhoz hasonlatos. A középső szint működik „főtérként”, itt találhatók a közösségi funkciók: az étkező-, pihenő-, tárgyaló- és coworking területek. Ez a találkozópont, vagyis ez az információcsere helyszíne, amely központi szerepet kap az épületben.
Kialakítása súlypontok nélküli, légies. A szintet minden oldala mentén terasz és üvegfalak veszik körül. Az épület hálózatszerű alaprajzi szerkesztésének köszönhetően bármely raszter szabadon formálható. Így a vertikális közlekedést is szintenként különböző helyekre pozicionálták, mely megkerülhetetlenné teszi a „főtéren” való áthaladást.
A kutatói irodák a középső szint felett helyezkednek el. Ezt a szintet is terasz és üvegfalak övezik. A teraszfödém külső éle mentén található, fentről és lentről függőleges síkban mozgatható háromszögletű árnyékoló ponyvák adják a homlokzat játékos megjelenését. A gyártásra tervezett terek az érkezési szint alatt, a földszinten találhatók. Az üzemként működő szintet praktikusan egy szervizút övezi. A gyártástechnológiai követelményeknek megfelelően ezen szint vasbeton és acél szerkezetei adják a szilárd alapot a felső két emelet acél oszlopokon nyugvó fa födémei számára. A fa mint megújuló építőanyag használata mind építészeti, mind környezetvédelmi szempontból tudatos választás volt a közlemény szerint:
az új épület az egyetemváros lakóinak figyelmét is fel kívánja hívni a környezetért felelős gondolkodásra.
A központban elhelyezett installációk és belső akusztikai felületek szelektíven gyűjtött, újrahasznosítható hulladékból készült elemek.
Az épületben levegő-víz hőszivattyú és hővisszanyerős szellőzés biztosítja a belső komfortot. A hőszivattyúk elektromos energiával való ellátására a tetőn elhelyezett napelemek szolgálnak. Mindezek révén egy mérnöki szemléletű, flexibilis és innovatív koncepció jött létre, amely egyszerre képes a funkciót és a gazdaságosságot szolgálni.