2022.10.07. 13:13
Elsőként vált védetté hazánkban a debreceni Nagyerdő
A nyolcvanharmadik évforduló alkalmából tartottak pénteken megemlékezést.
Forrás: Czinege Melinda
Immár három éve annak, hogy a Nagyerdő Társaság, a Debreceni Értéktár Bizottság és több más együttműködő partner szervezésében elkezdődött a Nagyerdő Hete programsorozat.
A kezdeményezés célja az, hogy közelebb vigye a debreceni lakosokat és a turistákat hazánk elsőként védett természeti területnek nyilvánított parkjához.
A rendezvényeken sportprogramokkal, kerékpáros bemutatóval, tematikus sétákkal, természetismereti vezetett túrákkal, családi nappal, piknikkel, kiállításokkal, valamint a Debrecen Zöld Értékei című szakmai konferenciával várták az érdeklődőket október 1. és 9. között.
Nyolcvanhárom évvel ezelőtt, 1939-ben elsőként jegyezték be hazánkban a debreceni Nagyerdőt védett természeti területek törzskönyvébe. Erre emlékezve tartottak október 7-én koszorúzást Nyírerdő Zrt. debreceni erdészetének udvarán.
– 1990-ben voltam először a Nagyerdőt éltető ünnepségen – az volt az 51. évforduló –, és azóta minden alkalommal itt voltam. Itt vannak mögöttem a 60., a 70. és a 80. évfordulók emlékoszlopai. Az első kettő azért van itt, mert az 50. ünnepségre készült oszlopot másnap reggelre, a Pallagi út mellől elvitték – emlékezett vissza beszédében Gencsi Zoltán erdészmérnök, a Nyírerdő turisztikai és természetvédelmi szakreferense. A nyolcvanadik évfordulós emlékoszlopról elmondta, hogy az Vass Tamás erdőmérnök faragványa.
A Nagyerdő történelme kapcsán felidézte, hogy 1939. október 10-én a hivatalos védetté nyilvánítás történt meg, de ez a folyamat már öt évvel korábban elkezdődött. 1934-ben a Tiszántúli Madárvédelmi Egyesület hirdette ki, hogy a Nagyerdő mely részén szeretnének emlékerdőt avatni és azt védetté nyilváníttatni. A jogszabályi feltételek ezt 1935-ben, az erdőtörvény létrejöttével tették lehetővé, majd 1938-ban az ennek végrehajtására hozott kormányrendelet nyitotta meg a kaput a hivatalossá válás felé.
Megemlékeztek a Nagyerdő védetté nyilvánításáról
Fotók: Czinege Melinda– Ekkor még csak egy része lett hivatalosan védett a Nagyerdőnek. 1992-ben kezdődött el a teljes védetté nyilvánításnak a folyamata, amikor is két fontos célt is megfogalmaztunk: egyrészt azt, hogy a Nagyerdő területe a jövőben ne csökkenjen, másrészt a tölgyesek aránya jelentősen javuljon – emelte ki Gencsi Zoltán, aki az utóbbival kapcsolatban hozzátette: ma már az akácosok kiterjedése a területen kevesebb lett, mint 7 százalék.
Az emlékezőbeszédeket a 80. évforduló oszlopának koszorúzása követte. A pénteki folytatásaként általános iskolás gyerekeket, családokat vártak kézműves foglalkozásokra, vadászkutya fajtabemutatóra és különböző előadásokra.
Bekecs Sándor