2023.09.29. 20:07
Mentőhelikopter és rohamkocsik lepték el a Debreceni Egyetem főépületét, mutatjuk, hogy mi történt! - fotókkal, videóval
Szirénázó mentőautók sora és mentőhelikopter érkezett pénteken délután a Debreceni Egyetem főépülete elé. Szerencsére nem történt baleset, hanem a Kutatók Éjszakája rendezvénysorozat keretében mutatták be a szakemberek, hogyan néz ki egy életmentési akció.
A mentőhelikopter nagy feltűnést keltett
Forrás: Czinege Melinda
A Debreceni Egyetem főépületéhez érve két aszfalton fekvő test rémített meg, ám miután közelebb mentem, megnyugodtam: csak két bábu hevert az úttesten. Persze tudtam, hogy a Kutatók Éjszakája rendezvénysorozat keretében mutatnak be a szakemberek életmentési akciót, de első pillantásra kiben nem állna meg az ütő két mozdulatlan alaktól?!
A helyszínen szülők és gyermekek sokasága várta a bevetést, legfőképpen azért, mert a szirénázó rohamkocsik mellett az esemény egyik legizgalmasabb és talán leglátványosabb eleme is megmutatkozott, a mentőhelikopter.
Mentőhelikopteres bemutató a Kutatók Éjszakáján
Fotók: Czinege MelindaA bemutatót Ménes Dávid, a Debreceni Mentőállomás vezetője narrálta, amelynek célja az volt, hogy testközelből látva és hallva megjelenítsék az emberek előtt, hogy mennyire összetett feladat vár az életmentőkre egy tragikus balesetet követően.
Az oktatás és a tudomány kéz a kézben járnak
Csernoch László, a Debreceni Egyetem tudományos rektorhelyettese portálunknak elmondta: látványos és tanulságos előadásokkal készülnek a látogatóknak a Kutatók Éjszakájának alkalmával.
– Szeretnénk mindenkit megfogni a legkisebbektől a legnagyobbakig, hiszen fontos, hogy megértsék: az oktatás és a tudomány kéz a kézben járnak. A lurkók játékosan tanulhatnak, a nagyobbak pedig érdekes elemekkel ismerkedhetnek meg. Bőven tudnak válogatni a palettáról, mivel rekordszámú, több mint kétszáz különböző programmal várják az érdeklődőket, bemutatva, hogy a tudomány játékosan is érthető.
Közösen kell tanulnunk, erre nyújt lehetőséget a sokszínű kínálat
– hangsúlyozta Szabó Zoltán rektorhelyettes, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ elnöke, a Sürgősségi Klinika igazgatója, hozzátéve: a sürgősségi szakorvosok összehangolt, előre gyakorolt tevékenységet folytatnak azért, hogy a betegek állapotát minél előbb stabilizálják, ezt szerették volna szemléltetni.
Rajzolt és valódi kutyák találkozása címmel tartott interaktív programot a Debreceni Egyetem Antrozoológiai Kutatócsoportja, így Debrecenben és Hajdúböszörményben nemcsak a rajzfilmekben szereplő ebeket ismerhették meg közelebbről a gyerkőcök, de valódi, segítőkutyákkal is találkozhattak. Sőt, olyan izgalmas kérdésekre is választ kaphattak, mint az, hogy mit tudnak a terápiás kutyák, amit a többi eb nem, és miért mehetnek be bárhová.
Az egyetem Böszörményi úti campusán a gazdaságtudomány került középpontba
– A játékosítás eszközével egy olyan interaktív napot állítottunk össze a Kutatók Éjszakájára, melynek során a TVK épületében a folyosóktól a termeken át mindenhol valamilyen élmény várja az érdeklődőket. Célunk, hogy az idelátogatóknak bemutassuk az egyetemi életet a felvételitől egészen a diplomaosztásig. Hét állomása van a játéknak, amelynek teljesítése esetén meg lehet szerezni a kutatói oklevelet. A megváltozott felvételi követelményeknek megfelelően három pontot kaphat az a középiskolás diák, aki ellátogat hozzánk, és részt vesz a programjainkon – ismertette korábban portálunknak Dajnoki Krisztina, a DE GTK tudományos dékánhelyettese.
A Kutatók Éjszakája zárásaként kerekasztal-beszélgetést is tartanak, pszichológus, pszichiáter, kutyatréner, antropológus és kultúrakutató szakemberekkel a társállatok szerepéről a mai modern világban, különös figyelmet fordítva az ember-állat kapcsolat egészségközpontú megközelítésére.