2023.10.19. 13:07
Papp László Varga Zoltánnak: „Vessük össze, ki és mit tett Debrecenért!”
Debrecen polgármestere hangsúlyozta, lakóterületen belül nem lesznek munkásszállások.
Papp László polgármester az ülésen, két oldalán Barcsa Lajos és Széles Diána alpolgármesterek
Forrás: Kiss Annamarie
Összesen hét napirendi pontot tárgyalt Debrecen közgyűlése október 19-én. Egyebek mellett a város helyi építési szabályzatáról szóló rendelet módosításáról, a 471-es út felújításáról, valamint a DKV. Zrt. hitelkeretszerződésének elfogadásáról is döntöttek a képviselők.
Első napirendi pontként Debrecen településszerkezeti tervének és helyi építési szabályzatának módosítását tárgyalta a grémium a 471. számú főút (közelebbről a Sámsoni út) fejlesztésével összefüggésben. Évtizedes probléma a bevezető főút zsúfoltsága, a tavasszal indult beruházás célja ennek mérséklése a belterületi szakasz négysávososításával, valamint a 100-as vasútvonal vasúti csomópontjának fejlesztésével. Ez utóbbi céldátumáról érdeklődött Vaszkó Imre (DK) képviselő. Állami beruházás lévén céldátumról egyelőre nem tudunk információval szolgálni. Óriási eredmény már az, hogy a beruházás elkezdődött. Igyekszünk mi is szerepet vállalni abban, hogy ez a fejlesztés minél gördülékenyebben, s a környéken élők érdekeinek lehető legteljesebb kiszolgálása szerint történjen – válaszolta Papp László (Fidesz-KDNP) polgármester.
A városvezető kiemelte, tervben van egy átkötés kialakítása a 471-es és a 4-es számú főút között, amely a folyamatos közlekedést hivatott majd megoldani akkor, amikor a 100-as és 471-es különszintű vasúti csomópontját építik. Papp Viktor, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője hangsúlyozta: a 471-es a keleti városrész mintegy 30 ezer lakosának közlekedését biztosítja minden nap. A fejlesztés során nem csak a főútvonal bővítése történik meg, de a környező utcák felújítása, korszerűsítése is.
Nem volt felhőtlen az ünneplés
A közgyűlésen jelen volt Varga Zoltán, a DK debreceni országgyűlési képviselője, aki szót kérve azt kérte számon a városvezetőn, hogy a helyi sajtó miért vette át Papp László október 18-án, szerdán megjelent Facebook-bejegyzését, amelyben a városvezető arról emlékezett meg, hogy 25 évvel ezelőtt csatlakozott Debrecen képviselő-testületéhez, s kezdte meg mai napig is tartó munkáját a vármegyeszékhelyért.
– Huszonöt éve, minden nap ezért a városért dolgozom, s a tegnapi napon bátorkodtam egy Facebook-bejegyzésben erről megemlékezni. Ez idő alatt a város rengeteget fejlődött, s halad előre. Azt javaslom, ha hazamegy, csináljon egy listát arról, mi az, ami az ön nevéhez fűződik Debrecennel kapcsolatban. Én is csinálok egy ugyanilyen listát. Vessük össze, s nézzük meg milyen eredmény jön ki – reagált Debrecen polgármestere Varga Zoltán hozzászólására.
Debrecen városvezetésénél elsődleges a város nyugalmának fenntartása
A folytatásban a helyi építési szabályzatnak egy másik módosításáról, illetve a köztemetőkről és a temetkezés rendjéről szóló rendelet módosításáról tárgyaltak a képviselők. Madarasi István (MSZP) felhívta a figyelmet, bár salátatörvényhez hasonló rendeletmódosításokról van szó, azok mégis szorosan kapcsolódnak a város életéhez. Elismerően szólt a Főépítészi Iroda vezetőjéről és munkatársairól, de a tárgyalt jogszabályok néhány részével kapcsolatban aggályait fejezte ki, hozzátéve, ettől függetlenül bízik a szakmai oldal hozzáértésében.
Természetes, hogy vannak olyan területek, amelyhez a politika nem ért. Ezért van például a Főépítészi Iroda és munkatársai, akik felkészültek, kiválóan dolgoznak. A munkásszállókkal kapcsolatos aggályokra reagálva pedig világosan fogalmazunk: lakóterületen belül nem lesznek ilyen szállások
– emelte ki Papp László polgármester. Hangsúlyozta: a szándék ilyen szállások kialakítására – az elindult beruházások okán – az ország más részein is megfogalmazódott, azonban Debrecen vezetése számára a város békéjének fenntartása a legfontosabb. Ezért a munkásszállók kérdését szigorúan kezelik, a szabályok ellen vétőkkel szemben határozottan lépnek fel minden alkalommal.
A debreceni közgyűlés októberi ülése
Fotók: Kiss AnnamarieNem nyereséges, de fejlődő Debrecen közösségi közlekedése
A DKV Debreceni Közlekedési Zrt. és az OTP Bank Nyrt. közötti hitelszerződés módosítás tudomásul vétele, valamint döntés kezességvállalásról című napirendi pontnál Debrecen polgármestere elmondta: a debreceni közlekedési vállalat működtetése jelentős kiadással jár jelenleg is a város számára, ebben az évben ez mintegy 8 milliárd forintot tett ki.
Cél, hogy a város a helyi közösségi közlekedés működését továbbra is biztosítani tudja, amihez szerencsére hozzájárul a gazdaságfejlesztéssel járó bevételnövekedés. Hozzátette: több bankot is megversenyeztettek, melynek eredményeként kedvező konstrukcióval köthetnek hitelszerződést.
Vaszkó Imre megjegyezte, a tavalyi után ismét hitelfelvételhez kell folyamodni ahhoz, hogy a DKV működése biztosított legyen. Papp László válaszában rámutatott: a hitelkeret egy biztonsági keret, ugyanis egy ilyen döntés előtt nem csak az adott, hanem valamennyi városi közszolgáltató pénzügyi helyzetét megvizsgálják. Papp Viktor viszont felhívta a figyelmet arra, hogy a nehézségek ellenére az elmúlt években minőségi fejlesztésekre is sor került, hiszen több buszt lecserélt a vállalat, köztük zöldbuszokat is beszereztek, illetve tervezés alatt a 3-as vonal is.
Varga Zoltán hozzászólásában úgy fogalmazott: a DKV csődben van, amelyért a jelenlegi és az előző polgármester a felelős. Véleménye szerint a városlakók elégedetlenek a közösségi közlekedéssel. Papp László válaszában azt mondta: elképesztő, s egyben tisztségéhez méltatlan tájékozatlanságról tett tanúbizonyságot az országgyűlési képviselő. – Mikor a debreceni költségvetésről szavaztunk, amelynek része volt a helyi közösségi közlekedés támogatása, az ön képviselőtársai kivonultak a teremből. Ezzel jelezve többek között azt, hogy őket nem érdekli a közösségi közlekedés – mutatott rá.
Megjegyezte: a DKV bevételeinek 30 százalékát adják a jegy- és bérleteladások, a többi önkormányzati és kormányzati kompenzáció. Ez viszont nem helyi sajátosság, hanem az ország más nagyvárosaiban is jelenlévő probléma. Kivételt Budapest képez, ahol jelentős kormányzati támogatással tud működni a közlekedési vállalat.
– Azért építjük a város gazdaságát, hogy többek között a közösségi közlekedés is megfelelő színvonalú legyen. Képviselő úr nem vesz figyelembe olyan tényeket, mint például az energiaválság, amely a közszolgáltatási szektort hatványozottan érinti – emelte ki Papp László, hozzátéve: a jövőben elindul két napelempark kialakítása, melyek a város energiaellátásának fenntarthatóságához járulnak hozzá. Emellett készülnek az 1-es villamosvonal felújítására, új villamos-szerelvények beszerzésére és a trolibusz-flotta fejlesztésére is.
Debrecen polgármestere nem ismer pardont környezetvédelmi kérdésekben
Mándi László (Momentum) jelezte, a kormányrendelet – amely lehetővé teszi a környezetszennyező cégekkel való szerződéskötést – még ma is hatályban van, s véleménye szerint a kapcsolódó miniszteri utasítás nem egyértelmű. Ezért azzal a kérdéssel fordult a városvezetőhöz, hogy mit tesz a rendelet visszavonása érdekében.
Továbbra sem támogatok olyan kormányzati szándékot, amely könnyítést jelent a vállalatok számára környezetvédelmi kérdésekben. Éppen ezért szólaltam fel ebben az ügyben, s kerestem meg már a rendelet megjelenésének napján Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető minisztert, aki felé jeleztem: változtassanak a tekintetben, hogy ez az akkumulátorgyárakra kifejezetten ne legyen érvényes. Ennek az eredménye a miniszteri utasítás, amely kezelni tudja a helyzetet
– válaszolta Debrecen polgármestere. Nyomatékosította: a helyzet egyértelmű, az akkumulátorgyártást végző gyárakra nem lehet alkalmazni a rendeletet.
Kérdés érkezett továbbá a Görbe utca fejlesztésével kapcsolatban, melyre Papp László úgy reagált: jelenleg is egy nagyfelületű útfelújítási program zajlik a városban, idén és jövőre mintegy 6 milliárd forintot fordít erre Debrecen. Prioritást a nagyobb forgalmat lebonyolító utak élveznek, de a Görbe utcával kapcsolatos kérést – ahogy valamennyi hasonló kérést is – regisztrálja és megvizsgálja a hivatal.
– Nem kizárt, hogy jövőre pluszforrást biztosítunk a programra – jegyezte meg. Varga Zoltán felvetésére pedig elmondta: folyamatban van új padok beszerzése és kihelyezése a Sziget-kék játszótérre.
A fentieken túl a közgyűlés elfogadta Debrecen Megyei Jogú Város Településképi Arculati Kézikönyve és a településkép védelméről szóló önkormányzati rendelet módosítására, Debrecen Megyei Jogú Város Egyesített Bölcsődei Intézménye működését érintő döntések meghozatalára vonatkozó javaslatokat. Mindezek mellett pedig elfogadták a Csokonai Színház névváltozására vonatkozó javaslatot is.