2024.06.03. 17:21
Még hatékonyabbá vált a gyermekgyógyászat Debrecenben – fotókkal
A Debreceni Egyetem Klinikai Központjának új egysége 21. századi feltételeket teremt a gyermekek sürgősségi és baleseti ellátásához. A Gyermeksürgősségi Központ két szinten 33 betegággyal fogadja kis betegeit.
Balla György (balról), Bács Zoltán, Kossa György, Takács Péter, Szabó Tamás, Papp László, Szabó Zoltán és Szilvássy Zoltán adták át az épületet
Forrás: Molnár Péter
Új sürgősségi betegellátó osztályt adtak át a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában június 3-án. Az új egység 21. századi feltételeket teremt a gyermekek sürgősségi és baleseti ellátásához. A Gyermeksürgősségi Központ két szinten 33 betegággyal, a felső szinten gyermeksebészeti részleggel, valamint négy ambulanciával, triázs részleggel, egy képalkotó diagnosztikai központtal, valamint endoszkópos laborral várja a kis betegeket. Az új központ több mint hárommilliárd forint pályázati és egyetemi forrásból épült. A gyermekek sürgősségi és baleseti ellátása Debrecenben így még magasabb szinten folytatódhat tovább, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ egységeként, ahol minden szükséges eszköz, orvos, nővér, és persze szakmai tudás is rendelkezésre áll. Az ellátás regionális szintre terjed ki.
Szabó Zoltán, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ elnöke köszöntőjét múltidézéssel kezdte, melyben egyebek között elmondta, a felnőtt sürgősségi betegellátás 2007 szeptemberében az I. számú belgyógyászati klinika falai között kezdődött. 2017-ben önálló szervezeti egységként jöhetett létre az ország első sürgősségi klinikája, mely 2021-ben új épületben, a korábbinál is színvonalasabb környezetben folytathatta a tevékenységét. 2023. március 1-jén a szervezeti átalakulás keretében a Kenézy Gyula Campus Sürgősségi Betegellátó Osztálya is a klinikai rendszer részévé vált.
Az így integrált sürgősségi klinika a legmagasabb progresszivitási szintnek megfelelően, vármegyénk határain is túlmutatva közel 3 milliós felnőtt populáció ellátását biztosítja. A sürgősségi klinika betegforgalma a kezdeti 3 ezerről mára évi 60 ezerre gyarapodott
– osztotta meg Szabó Zoltán. Hozzátette, a Gyermeksürgősségi Központ a korábbinál is magasabb színvonalú, 21. századi feltételeket fog teremteni a gyermekek centralizált sürgősségi és traumatológiai ellátásához és az európai szakmai színvonalat megjelenítő gyermeksebészeti tevékenységhez is minőségi hátteret fog biztosítani. A beruházásra több mint 3 milliárd forint pályázati, valamint további 550 millió forint egyetemi forrást fordítottak.
Átadták a Gyermeksürgősségi Központot
Fotók: Molnár PéterA Gyermeksürgősségi Központ az ország öt regionális központjának egyike
Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára elmondta, személyes okok is motiválták a projekt támogatása során. Egyrészt, a beruházást még Nagy Anikó államtitkárral közösen indították el, továbbá korábban ő is olyan kórházat vezetett, amely nagy gyerekellátó.
– Pontosan tudom, hogy a gyermek az nem kis felnőtt, hanem speciális ellátásra van szüksége – emelte ki. Elmondta, országosan 14 milliárd forintot fordított a kormány a gyermeksürgősségi ellátás infrastrukturális fejlesztésére. Méltatta továbbá a város önkormányzatának munkáját, amit a gyermekgyógyászat, a gyermekek egészségének megőrzése érdekében tesz.
Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke beszédét kezdve köszönetet mondott mindenkinek a Gyermeksürgősségi Klinika létrehozásában végzett munkájáért. – Mindannyian azért dolgozunk, hogy egy súlyosan sérült gyermek az ország bármely pontjáról a lehető legrövidebb időn belül jusson el a szükséges, legjobb ellátáshoz, biztosítva ezzel a legnagyobb esélyt a gyógyulásra és a teljes felépülésre. A Gyermeksürgősségi Központ az ország öt regionális központjának egyike, ahol speciálisan képzett szakemberek biztos kezébe kerül a gyermeksürgősségi és gyermektraumatológiai ellátás – emelte ki.
Gyermekeink jelentik a jövőt, ők a mi legfontosabb kincseink
A lehető legmodernebb technológiával felszerelt, gyermekeink életét védő, egészségét őrző központ jött létre ennek a beruházásnak köszönhetően. Az országban is egyedülálló, az év mind a 365 napján és a nap 24 órájában gyermekeink számára a lehető legjobb ellátást biztosító centrum megnyitóját tartjuk ma. Ez a központ nemcsak az azonnali egészségügyi ellátást szolgálja, hanem a megelőzés, a rehabilitáció és az oktatás területén is jelentős szerepet fog majd betölteni
– fogalmazott Papp László, Debrecen polgármestere.
A városvezető elmondta, az egész régió számára is kiemelkedő fontossággal bír a projekt, hiszen ezzel az új központtal debreceni és környékbeli gyermekek életének és egészségének a biztonságát tudják fokozottan szavatolni. – Célunk, hogy gyermekzsivajtól hangos Debrecenben éljünk. Gyermekeink jelentik a jövőt. Ahol sok gyermek születik, ott a jövő is boldogabbnak, sikeresebbnek látszik. Ők tehát a mi legfontosabb kincseink, akikre ezentúl még jobban tudunk majd vigyázni – zárta gondolatait Papp László.
A debreceni tudás garancia lesz a Gyermeksürgősségi Központ kiváló működésére
Balla György akadémikus, a Klinikai Központ szakorvosa, oktatója beszédében röviden ismertette a debreceni gyermekklinika gyermeksürgősségi és traumatológiai központjának történetét.
Debrecenben a tudás megvan. Orvosaink, nővéreink, egészségügyi dolgozóink rendelkeznek azokkal a képességekkel, amik a kiváló működéshez kellenek, hiszen évek, évtizedek óta gyógyítják kis betegeinket, művelik a gyermeksürgősségi ellátás teljes spektrumát
– hangsúlyozta.
Végül Szabó Tamás, a Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója és Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora fejezték ki köszönetüket. A rektor beszédében hangsúlyozta, bár a projekt infrastrukturális fejlesztéseket tartalmazott, a falak és műszerek maguktól nem tudnak gyerekeket gyógyítani. Az egyetemi környezet viszont garancia, hogy mindig rendelkezésre állnak a megfelelő szakemberek.
A lehetetlent is véghez vitték
Bács Zoltán kancellár újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy a szokásosnál is komolyabb erőfeszítésekre volt szükség, hogy az eredeti szándéknak megfelelő formában valósuljon meg a létesítmény.
– Nagyon örülök, hogy a Gyermeksürgősségi Központ eljuthatott az ünnepi átadásig. Külön öröm és büszkeség, hogy egy olyan egységet vezethetek a Debreceni Egyetemen belül, amelynek a munkatársai azt is megvalósítják, amit mások lehetetlennek tartanak.
A beruházás során számos kihívásra kellett választ adni annak érdekében, hogy az országos komplex gyermeksürgősségi és traumatológiai projekten belül egyedül Debrecenben – kompromisszumok és csökkentések nélkül – megvalósulhasson az eredeti álom.
Ehhez az egyetem komoly kockázatokat vállalva, elsőre lehetetlennek tűnő munkát végzett és saját anyagi forrásból is áldozott, a kivitelezőnek pedig 12 hónapja volt megépíteni ezt a világszínvonalú létesítményt. Köszönet érte mindenkinek – fogalmazott Bács Zoltán.