2024.09.25. 17:35
A Bocskai-strand felújítása után újabb fürdőfejlesztésnek örülhetnek a böszörményiek – fotókkal
Fontos fejlesztést adtak át szerdán a hajdúvárosban. A beruházás révén jelentősen fenntarthatóbbá vált a hajdúböszörményi fürdő üzemeltetése.
Bertalan Péter fürdővezető megmutatta többek közt a textil légcserélőt (a mennyezeten futó hosszú szürke cső): le lehet venni, és ki lehet mosni
Fotó: Czinege Melinda
Kevésbé látványos, ám annál fontosabb beruházást adtak át szerdán Hajdúböszörményben: megújult a Bocskai Strand- és Gyógyfürdő energetikai rendszere. Az energetikai korszerűsítés során többek közt épületenergia fejlesztés, hőtermelők, hőelosztók, légkezelők, épületklímák fejlesztése, több hőszivattyú beépítse és technológiai automatizálás is történt. A hajdúböszörményi fürdő energetikai korszerűsítése az energiaköltségeket éves szinten közel 55 százalékkal csökkenti.
Kiss Attila polgármester a projektzáró rendezvényen felidézte a strand történetét, hozzátéve, hogy az utóbbi években nagyon sokat értek el a létesítmény fejlesztésében.
Ez a mostani projekt nem látványos, azonban a hosszú távú fenntarthatóság miatt igen fontos, hiszen nem mindegy, hogy milyen áron, milyen költségekkel tudja a város cége működtetni a fürdőt, márpedig az üzemeltetési költségek ezután sokkal alacsonyabbak lesznek. Évente több tízmilló forintos megtakarítást eredményez a beruházás
– mutatott rá. Arról is beszélt, hogy bár néhányan megkérdőjelezik, miért kell Hajdúböszörményben, Hajdúszoboszló és Debrecen közelében egy strand, a látogatószámok igazolják létjogosultságot: idén csak nyáron 31 ezer vendége volt a fürdőnek, egész évben pedig mintegy 100 ezren keresik fel (a termálrész egész évben nyitva tart – a szerk.).
A hajdúböszörményi fürdő energetikai korszerűsítése számos előnnyel jár
A fejlesztés szükségességét hangsúlyozta Horváth Anikó, az INNOVA Észak-Alföld Regionális Fejlesztési és Innovációs Ügynökség Nonprofit Kft. projektmenedzsere.
Ma azt látjuk, hogy nagyon sok fürdő nagyon veszteséges, illetve köztudott, hogy az elmúlt években jelentősen nőttek az energiaárak. Ez a beruházás elengedhetetlen volt ahhoz, hogy költséghatékonyan és hosszú távon rentábilisan tudjon működni a hajdúböszörményi strand
– mondta.
Bemutatta a projektet; 299 millió 954 ezer forintot nyert a város TOP Plusz forrásból a 100 százalékos támogatási intenzitású beruházáshoz, kisebb pótmunkák miatt még egymillió forintot kellett önerőből hozzátenni. A kivitelezést idén tavasszal kezdték meg, a cél az energiafelhasználás és az üzemeltetési költségek csökkentése volt. Emellett a környezetvédelmi szempontok és a lakossági szemléletformálás is hozadéka a projektnek, ami a dolgozók képzésével zárul le teljesen. Műszaki tartalmát tekintve energiatudatos gépészeti korszerűsítés történt, hőtermelők, hőelosztók, légkezelő, épületklímák újultak meg, továbbá megoldották a termálvíz hőjének hasznosítását is.
A beruházás részleteiről itt írtunk bővebben:
Tudatosan építkeztek a fürdőfejlesztések során
– Rövid időn belül a sokadik átadón vagyunk a hajdúböszörményi fürdőben, ahol egymásra épülő fejlesztések sora zajlik – emlékeztetett Tiba István, a térség országgyűlési képviselője. Egyetértett a polgármesterrel abban, hogy szüksége van a városnak a strandra, ahol a böszörményiek helyben tölthetik a szabadidejüket, kulturált körülmények között élvezve a létesítmény szolgáltatásait.
– Valóban kevés fürdő nyereséges, ahhoz két feltételnek kell teljesülnie: egyrészt legyen nagy terület, így sok vendéget tudnak befogadni, másrészt olyan szintű legyen az energiahatékonyságuk, és ez itt most megvalósult, hogy a fenntartó gazdaságosan működtethesse a strandot – mondta Tiba István. Ezen túl úgy vélte, a böszörményi városvezetőség lelkesedéssel, odaadással, és jószándékkal végezte a fürdő fejlesztését; tudatosan, „lépcsőről lépcsőre” építgetve, kihasználva minden adódó lehetőséget. Ma egy otthonos, családias, rendezett, tiszta strand fogadja nem csak a helyieket, hanem a máshonnan érkezőket is.
Végezetül a képviselő elismeréssel szólt arról a fejlődésről, amit Hajdúböszörmény az utóbbi években elért, s mely példaként szolgálhat más települések számára is.
Bertalan Imre, a Hajdú7 Turisztikai és Rendezvényszervező Kft. kommunikációs igazhatója vette át a beruházást, aki szerint az ősz beköszöntével még hangsúlyosabb válik, hogy hatékonyan és gazdaságosan tudják az épületben a megfelelő hőérzetet biztosítani. – Hajdúböszörmény büszkén gyarapítja a magyar fürdővárosok sorát, hiszen az elmúlt húsz évben nagyon komoly fejlesztések zajlottak itt. Bízom, benne, hogy ez a tendencia folytatódni fog – mondta.
Az átadó után fotósunk bepillantást kapott a felújított gépészeti rendszerekbe; Bertalan Péter fürdővezető megmutatta többek közt a titánlemezes hőcserélőt, mely a használt termálvíz hőjét vezeti el; a hőszivattyúkat, az uszoda textil légcserélőjét.
A hajdúböszörményi fürdő energetikai fejlesztése