2 órája
Domborművet kapott Nádudvar első díszpolgára
A századik születésnapján avatták fel a város első díszpolgárának domborművét Nádudvaron.
A leleplezett dombormű előtt (balról): Szabó István, Solti András és Maczik Erika
Forrás: Marján László
– Szabó István magyar agráriumban végzett szakpolitikai munkája mellett mindig jelen volt a településfejlesztő szemlélet, a városépítő tevékenység, amelynek szülőfaluja iránti soha el nem múló ragaszkodása volt a legfőbb motorja – emelte ki köszöntőjében Maczik Erika, Nádudvar polgármestere a lokálpatrióta agrárpolitikus születésének 100. évfordulója alkalmából rendezett dombormű avatón és megemlékezésen. Az október 30-án, szerdán tartott ünnepélyen a városvezető azt is hangsúlyozta, hogy a helyiek hét éve elhunyt Pista bácsiját választotta 1997-ben az akkori képviselő-testület Nádudvar első díszpolgárának, amely szülőfaluja hálájának kifejezése és elismerése volt személye iránt.
Elismertségét itt, Nádudvaron közmegegyezés övezte, élete és munkássága mára politikai oldaltól függetlenül viszonyítási és hivatkozási ponttá vált, mint az önálló és önazonos útkeresőé, aki szülőföldje felemelkedéséért dolgozott. Szabó István nagysága szándékaiban rejlett. A józan gondolkodást követni, a valóság talaján állni, a gyökereket nem ereszteni, a jövőbe tekintve az újat, a jobbat keresni a választott hivatás és a ránk bízott közösség szolgálatában – összegezte a kiemelkedő életutat az Ady Endre Művelődési Központ és Városi Könyvtár színháztermében zajlott ceremónián Maczik Erika.
Nagy hagyatékkal ajándékozta meg a települést
Benedek Fülöp, a NAGISZ Zrt. Felügyelő Bizottságának elnöke 1973 óta datálódó személyes élményein keresztül mutatta be a néhai Szabó István, a szövetkezeti vezető, a politikus, a közéleti vállalkozó szellemű ember képviselői és napi munkáját. Hiszi, hogy az ezen a megemlékezésen elhangzottak az életút értékelésén túl olyan jellegű útmutatással is szolgálnak, amelyet napjainkban is nagyon jól lehet hasznosítani. Úgy véli, Szabó István olyan hagyatékkal ajándékozta meg Nádudvart, a magyar mezőgazdaságot, amely a jelenlegi vezetőknek méltó alapot és kötelezettséget ad a folytatásra.
Balogh Csaba, a KITE Zrt. nyugalmazott elnöke, Nádudvar díszpolgára szintén a több mint fél évszázaddal ezelőtt indult közös ismeretségükön allapuló, emberközpontú, de Szabó István szakmai kvalitásait is kiemelő visszaemlékezését osztotta meg a hallgatósággal, a KITE alapításától egészen az országos hírű szakpolitikus 2017-ben bekövetkező haláláig. – Igazi hazafi volt, aki nagyon mélyről jött és nagyon magasra jutott, egy korszakot teremtett és mégsem szállt el magától. Bárcsak lenne követője! – zárta gondolatait egykori főnökéről, kollégájáról.
Közösen leplezték le a domborművet
Dr. Romsics Ignác, Széchenyi-díjas történész, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a 2012-ben megjelent „Szabó István életútja Nádudvartól Nádudvarig” című könyv szerzője mondandóját azzal kezdte, hogy ugyan nem áll tőle távol a nagy nyilvánosság előtti beszéd, de most megilletődve áll a mikrofon előtt. Ennek egyik oka Szabó István közöttünk élő szellemisége, s akivel utoljára éppen ebben a teremben találkozott az említett könyv díszbemutatóján. A megilletődöttsége másik oka a helyi közönség, az, hogy Nádudvar az 1945 utáni magyar agrártörténet kultikus helyévé vált. Ennek ellenére megpróbálta történelmi kontextusba helyezni Szabó István életművét, aki nagyon sok jót tett az országért és Nádudvarért.
A közreműködők, azaz a Liszt Ferenc Kórus előadása, Olasz Szabó Soma színművész szavalatai, illetve Urbán András Bendegúz zongorajátéka is hozzájárult az est ünnepélyessé tételéhez.
A beszédeket követően az emlékező vendégek a színházterem elé járultak, ahol a napra pontosan egy évszázada született egykori reformer téesz-elnök domborművét az azt készítő Solti András és Maczik Erika leplezte le. A városvezető, valamint Pista bácsi fia, Szabó István ezután személyes gondolataik megosztásával zárták le az emlékező ünnepélyt.
A leleplezett alkotásról A domborművet Solti András szobrász késíztette, akinek e témában egy másik műve is fellehető Nádudvaron, amely a KITE székházban két esztendeje felavatott Szabó István mellszobor. A frissen felavatott dombormű anyaga patinázott bronz, amely 85 cm magas és 55 cm széles, falvastagsága 3 cm. A patinával kezelt domborművön Szabó István neve, születésének és halálozásának éve szerepel. Az alkotás életnagyságúnál valamivel nagyobb méretben a 60-as évei közepén járó Szabó Istvánt ábrázolja. |