2024.10.14. 11:30
A hajdú-bihari falu, ahol csak nők vannak a képviselő-testületben
Bőr Ferenc Attiláné polgármester arról beszélt, milyen tervei vannak a településen. Erősítené a közrendet és a közbiztonságot, népkonyhát hozna létre, felzárkóztatná a lecsúszóban lévő lakosságot. Tetétlen új vezetője még októberben megtartja az első lakossági fórumát.
Tetétlenen négy jelölt indult a polgármester-választáson, ahol Bőr Ferenc Attiláné meggyőző fölénnyel győzött. Ő a szavazatok 45,17 százalékát kapta, míg Borbélyné Fülöp Hajnalka korábbi polgármester 22,98 százalékot. Mögöttük Tóthné Dobi Andrea 16,8, Ujj Sándor 15,06 százalékos eredményt ért el.
A közel 1300 lakosú falunak hat önkormányzati képviselője van, akiket 20 jelölt közül választottak meg. Bőr Ferenc Attiláné a listás képviselő-választáson is mandátumot szerzett, így a sorrendben hetedik helyen végzett jelölt is tagja lesz a grémiumnak.
Sajátosság, hogy a mandátumot szerzett vezetők mindannyian nők.
A választás összes jelöltje függetlenként indult.
Többen megkerestek, biztattak, mérettessem meg magam. Hosszas beszélgetések után az utolsó pillanatban döntöttem, hogy indulok az önkormányzati választáson. Sok képviselőjelölt volt, közülük többen mellém álltak, velük összeállítottunk egy programot, majd azt lakossági fórumon ismertettük
– beszélt az indulás előzményeiről Bőr Ferenc Attiláné, aki elmondta, gondolta, szoros lesz a küzdelem, továbbá egy regnáló polgármestert nem egyszerű legyőzni. A meglepetés számára a nagyarányú sikere volt. Az új faluvezető egyébként óvodapedagógusi és a műszak egyetemen megszerzett közoktatásvezetői végzettséggel rendelkezik, tősgyökeres tetétleni és néhány évet leszámítva a települése óvodájában dolgozott. Tisztában van vele, nem fog mindenki megelégedésére szolgálni, de bármikor, bármilyen problémával fordulhatnak hozzá, legjobb tudása szerint igyekszik segíteni. Az ő és a polgármesteri hivatal tevékenysége átlátható lesz, minden intézkedésről tájékoztatja majd a lakosságot, megújítja a falu honlapját, közösségi oldalát, és akinek nincs számítástechnikai eszköze, hozzá szórólapon juttatják el közlendőiket.
Közösséget alakítana a tetétleniekből
– A legfontosabb, hogy közösséget kell formálni a településen élőkből, mert most igencsak távol vannak az emberek egymástól. Ugyancsak lényeges a stabil, zavartalan intézményi működés, ahol nyugodt légkörben lehet dolgozni. Egyetlen önkormányzati dolgozót sem szeretnénk elküldeni – kezdte tervei taglalását Bőr Ferenc Attiláné.
– A leköszönő polgármester asszonytól megkaptam minden információt, együttműködő volt az átadás-átvételben. Úgy látom, egy viszonylag stabil gazdasági háttérrel rendelkező önkormányzat vezetését vehetjük át, a számlák rendezve, és csupán egy éven belüli hitelállomány van. Az intézményeknek megvan a pénze, a normatív támogatást megfelelően használják fel, a vezetők jó gazda módjára irányítják az intézményeik munkáját. A polgármesteri hivatalban egy nagyon jó szakmai apparátus dolgozik. A középületek jó állapotban vannak. Az idősek háza épületfelújításánál van egy tervmódosítás, az a pályázatból visszatartott 10 millió forintból befejeződik a hónap végéig.
Aggaszt azonban a 100 százalékban önkormányzati tulajdonú társaság által üzemeltetett homoktövisüzem működése. A felmondási idejét töltő ügyvezető beszámolójából számomra az derült ki, hogy ott komoly gondok lehetnek.
Rengeteg homoktövis terem, kevés a tárolási lehetőség. Bérgyártást is lehetne végezni. Mindenképpen tőkebevonásra lesz szükség. Erre lennének befektetők, akik pénzt szánnak az üzemre úgy, hogy az más élelmiszer feldolgozására is alkalmas legyen. A faluban hosszabb távon javítani kell az utak állapotát, most négy olyan utca van, ahol az időjárástól függetlenül nehéz a közlekedés. Az útépítés a falu anyagi helyzete miatt csak önerő nélküli vagy nagyon kevés önerőt igénylő pályázati pénzekből lehet megvalósítani. Az önkormányzat saját bevételeinek növelése érdekében épületet szeretnénk vállalkozásoknak bérbe adni. Már van jelentkező olyan szolgáltatás végzésére, amilyen még nincs Tetétlenen. Fontos a lecsúszóban lévő lakosság felzárkóztatása. A közrendet, közbiztonságot egy komoly polgárőrség létrehozásával erősítenénk; ez annál is inkább fontos, mert mi is küzdünk a drogproblémával, amit a hatóságok segítségével lehet csak rendezni. Szeretnénk bővíteni a bentlakásos idősek házát, erősítenénk az időseket ellátó házi beteggondozást. Fontos lenne a felzárkóztató programban a népkonyha elindítása, főleg a gyerekek, idősek miatt.
Összességében olyan önkormányzatot szeretnék, ahová bátran bejöhetnek az emberek, lakossági fórumot pedig már októberben tartok, hogy megismerjék a tetétleniek, milyen kondíciókkal vettem át az önkormányzat vezetését. A fejlesztéseket a pályázati lehetőségek határozzák majd meg, ebben is számítunk Bodó Sándor országgyűlési képviselő támogatására. Fiatalok letelepedését segítenénk; élhető, lakosságát megtartó települést szeretnék építeni, ahol sok ügyben nem pénzzel, hanem szervezéssel, odafigyeléssel lehet pozitívan változtatni
– sorolta az előtte álló feladatokat Bőr Ferenc Attiláné.
A felálló új képviselő-testületről elmondta, hogy a csapatából hárman kerültek a hatfős grémiumba, így vele együtt megvan a többsége. Készülnek a falu vezetésére, megvan a polgármesteri program, a gazdasági program. Úgy látja, a polgármesteri hivatalban egy nagyon jó szakmai csoport áll majd mellette.