7 órája
Szívvel-lélekkel gyülekeznek a gyermekorvosok Debrecenben
Szakemberek százai találkoznak a debreceni Kölcsey Központban november 14. és 16. között. Az idén fennállásának 100. évfordulóját ünneplő Magyar Gyermekorvosok Társasága háromnapos orvosszakmai és tudományos kongresszust rendezett, az esemény részleteiről csütörtökön tartottak sajtótájékoztatót.
A jubileumi nagygyűlés sajtótájékoztatója a Kölcsey Központban
Forrás: Czinege Melinda
– A tudományos társaságunk célja, hogy a magyar gyermekorvosok tudását gyarapítsa, naprakészen tartsa külföldi ismeretek megosztásával, és arra készítse fel a fiatalokat, hogy a legjobb tudásuk szerint gyógyítsák a gyerekeket – fogalmazta meg Nagy Anikó, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke a csütörtöki sajtótájékoztatón a Kölcsey Központban. Emlékeztetett, az elmúlt egy évszázadban a társaság sokat tett a magyar ifjúságért, közel 15 millió gyerek egészségét védte: többek között harcoltak a csecsemőhalálozás csökkentéséért, a járványok ellen, valamint a védőoltásokért is.
– A társaságunk ebben az évben együtt ünnepel a szintén százéves Debreceni Gyermekklinikával, a százéves Pécsi Gyermekklinikával, az ötvenéves Gyermekneurológiai Társasággal, valamint a Házi Gyermekorvosok Egyesületével. Az évfordulók alkalmából minden idők legtartalmasabb orvosszakmai és tudományos kongresszusa kezdődik most Debrecenben a „Szívvel, lélekkel, tudománnyal” mottóval rendezett centenáriumi eseménysorozat részeként: közel 650 résztvevőt várunk több mint 300 előadásra – tájékoztatott Nagy Anikó.
Nem csak a gyermekorvosok ünnepelnek
Hozzátette, az ünnepléshez nem csak szakmabeliek kapcsolódnak, a Magyar Nemzeti Bank emlékérmet, a Magyar Posta pedig emlékbélyeget bocsát ki a Magyar Gyermekorvosok Társaságának tiszteletére. – A kongresszus a múltunkról szól, és arról, hogyan készülünk a következő 100 évre a gyerekek egészségének érdekében – összegezte.
– Fontosnak érezzük az ország egyik legnagyobb egyetemeként, hogy egy olyan tudós társaságot támogassunk, amely szövetséget hoz létre a gyermekorvos társadalom egészében. Lényeges, hogy a tudomány terén együtt gondolkodva, tapasztalatcserével előrelépésre sarkalljuk mindenkit, hogy a jövő generációja egészséges életet élhessen – adott hangot a vélekedésének Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány elnöke.
Decsi Tamás, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjának igazgatója a Pécsi Gyermekgyógyászati Klinika történetéről beszélt, amely mint elhangzott, a Pozsonyi Egyetem gyermekgyógyászati klinikájaként kezdte meg működését 1924-ben. – Az akkori fenntartó örök érdeme, hogy egyik hétről a másikra megszervezték egy egyetem betegellátó rendszerének a hátterét. 100 évvel ezelőtt azért egészen másként működött az ellátás, például nem léteztek antibiotikumok, és az átlagos ápolási idő 30 nap volt a korabeli statisztikák szerint – mutatott rá.
– A mi szakmánk is elment a specialitások irányába évekkel ezelőtt, de azt gondoljuk, mégis megőrizte az egységét: ez a kongresszus is ezt szimbolizálja. A gyermekgyógyászat minden szegmenséről fogunk beszélni az alapellátás szakmai kérdéseitől egészen a legmodernebb klinikai vizsgálatokig, és rangos nemzetközi szakembereket is vendégül látunk– fejtette ki Szabó Tamás, a Debreceni Egyetem Klinika Központ Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója, a kongresszus házigazdája.
Hegmanné Nemes Sára, a Magyar Posta Zrt. alelnöke elmondta, a bélyegkibocsátás missziója, hogy értéket közvetítsen, és olyan témákat képviseljen, amelyekre egész Magyarország büszke lehet. – A Magyar Gyermekorvosok Társaságának tiszteletére 35 ezer példányban készült bélyeg 250 forintos névértékkel. Amellett, hogy a gyűjtők számára nagy értéke lehet, a használatával ország minden tájára eljuthat a gyermekszógyászok híre – közölte.