2 órája
Otthonfelújítási program: Ebesen, Hajdúszováton és Sárándon kérdeztük, pályáznak-e rá?
Az elmúlt évek alatt jelentős családtámogatásokra nyílt lehetősége a magyar lakosoknak, amelynek eredménye szemmel is látható nemcsak a nagyvárosokban, de a kisebb településeken is. A napokban Ebesre, Hajdúszovátra és Sárándra látogattunk, hogy a helyiektől érdeklődjünk arról, terveznek-e a hamarosan újrainduló otthonteremtési programmal.
Az elmúlt évek folyamán bevezetett családtámogatásoknak köszönhetően rendkívül széles körben nyílt lehetősége a gyermeket vállaló fiatal felnőtteknek arra, hogy stabilabb körülmények között újítsák fel, esetleg vásárolják meg új otthonaikat. A különböző adókedvezmények mellett megjelent például a babaváró hitel, a falusi CSOK, illetve az otthonfelújítási program is, amelyet 2021-2022 után 2025-ben ismét meghirdetne a kormány, viszont most csak az 5 ezer fő alatti települések lakosai számára. Ennek apropóján kerestük fel Ebest, Hajdúszovátot és Sárándot, hogy a helyiektől érdeklődjünk, miképpen látják ők mindezen intézkedéseket.
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter jelentette be nemrég, hogy a kormány döntött a vidéki otthonfelújítási támogatás rendszeréről. A tervek szerint azon családok lesznek erre jogosultak, amelyek 5 ezer főnél kisebb lakosságszámú településen élnek. A korábbi otthonfelújítási programhoz hasonlóan ebben is legfeljebb 3 millió forint vissza nem térítendő támogatás lesz igényelhető, legfeljebb 50 százalékos intenzitással. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a 3 millió forint igénybevételéhez legalább 6 millió forint értékű felújítás szükséges.
Otthonfelújítási program: Ebesen, Hajdúszováton és Sárándon kérdeztük, pályáznak-e rá?
Fotók: Molnár PéterFontos megjegyezni, hogy ez a program nem összekeverendő az 1990 előtt épült családi házak energetikai korszerűsítését célzó konstrukcióval. Ebben egymillió forint önrész mellett maximálisan 6 millió forintos támogatás vehető igénybe, amelynek fele kamatmentes hitel, másik fele vissza nem térítendő támogatás, a hitel és a támogatás összege pedig a járások relatív fejlettségének függvénye.
Így látják Ebesen a vidéki otthonfelújítási program lehetőségét
Első utunk a Debrecen melletti, jelenleg körülbelül 4600 lelket számláló Ebesre vezetett. A kedd délelőtti órákban a település központjában, az egyik boltnál parkoltunk le, s alig pár perc várakozás után kirajzolódott előttünk: népszerű hellyé vált a fiatal családok körében a község.
– Minden támogatás jó, de most nem tervezünk felújítást. Nemrég költöztünk be Debrecenből, most rendben van minden. Korábban sem éltünk ilyen lehetőségekkel, mert például a babaváró programról lemaradtunk – mondta érdeklődésünkre Anna.
Nem tervezünk most házfelújítást, de a férjem említette ezt a programot és gondolkodik rajta, hogy milyen formában tudnánk igénybe venni. Esetleg egy napelemrendszerrel bővítenénk a házat
– árulta el Noémi, aki férjével szintén Debrecenből költözött be Ebesre két évvel ezelőtt. Mint mondta, a vármegyeszékhelyen egy kisebb lakásban éltek, de a családalapítás miatt kertesházat szerettek volna. Ebes közelsége és a kedvezőbb ingatlanárak miatt döntöttek a költözés mellett. Hozzátette, most is azt tapasztalják, hogy sokan keresik az ingatlanokat a községben, így biztosan lesznek még olyanok, akik élni fognak például a vidéki otthonfelújítási program lehetőségével.
Hajdúszováton inkább a tőkeerősítést támogató otthonfelújítási programra lenne szükség
Következő állomásunk Hajdúszovát volt, ahol a település központja csendesebbnek mutatkozott, mint Ebesen, így a környező utcákban próbáltunk szerencsét. Jellemzően felújított vagy felújítás alatt lévő ingatlanokra bukkantunk, s az egyik kapualjban sikerült is a tulajdonossal néhány szót váltanunk.
Személyi kölcsönt vettünk fel, illetve folyamatban van a babaváró hitel intézése. A szükséges papírokat készítjük elő az ügyintéző számára, de még nem tudjuk mekkora hitelre leszünk jogosultak
– mondta Rézművesné Nagy Dóra a bővítés alatt lévő házra mutatva. Kérdésünkre hozzátette, az otthonfelújítási programról még nem értesültek, de mindenképp utánanéznek ennek a lehetőségnek.
– Hallottunk az otthonfelújítási program újraindulásáról, lenne is mit felújítani, viszont csak utólag adják meg a támogatást. Sajnos tőkénk nincs arra, hogy elvégeztessük a munkát és utána kapjuk meg annak egy részét támogatásként – vélekedett Karola, Csilla és Edit.
Véleményük szerint, sokan azért nem élnek majd ezzel a lehetőséggel, mert utólag, a munka elvégeztével jutnának hozzá a támogatáshoz. Sokkal népszerűbb lenne az otthonfelújítási támogatás, ha az igényléssel érkezne az összeg, amelynek megfelelő felhasználását kellene csak utólag igazolni.
Sárándon éltek korábban az otthonfelújítási program lehetőségével, pozitív a tapasztalat
Sárándon egy, a nevének megjelentetését nem kérő lakos egy másik nézőpontból értékelte az otthonfelújítási program és az ahhoz hasonló családtámogatások lehetőségeit. Egyrészről megjegyezte, ezek valóban segítséget jelentenek a fiatal családoknak, hogy a közös életüket ne a nulláról indítsák. A probléma viszont az, hogy az ilyen akciókra az építőipar is lecsap, s rövid időn belül elkezdenek emelkedni az árak.
Az áremelkedést megelőzve a nagyobb vállalkozások, amelyek megtehetik, előre lekötnek nagyobb mennyiségű építőanyagot. Ennek eredménye pedig az lesz, hogy a családi házak tulajdonosai nehezen, illetve nagyon magas áron tudják a munkát elvégeztetni. Mindezzel a támogatások értéke csökken, végeredményben pedig pont azok járnak a legrosszabbul, akiknek valóban segítség lenne például az otthonfelújítási program
– mutatott rá.
Hallottam a programról, de nem tervezünk vele. Az elmúlt tíz év alatt folyamatosan újítottuk a házunk. Legutóbb egyébként az otthonfelújítási program támogatásával végeztünk belső felújítást, az emeleten kialakítottunk egy fürdőszobát, illetve építettünk egy garázst. A támogatás igénylése és az elszámolása sem jelentett problémát
– mondta egy másik sárándi lakos, Viki.
– Az utóbbi időben egyre több fiatal család jelent meg Sárándon, vásároltak ingatlant, házakat. Ott tartunk, hogy ezek árai a hajdúszoboszlói árakkal vetekednek. Nem véletlen, hogy keresettek az itteni ingatlanok, hiszen közel vagyunk Debrecenhez, a Déli Gazdasági Övezethez, a cívisvárost Nagyváraddal összekötő kerékpárút egy szakasza is itt halad el – mondta Dézsi András polgármester. Hozzátette, 2018-2019-ben 55 gyermek járt a helyi óvodába, ma ez a létszám 75, amelybe a bölcsődei létszám, 8 fő is beletartozik.