2019.11.15. 13:55
Cserépmesék a Bodorkában
Hit, kitartás és hagyománytisztelet jellemzi a művész munkásságát.
Fotó: Kogyilláné H. Szófia
Gy. Kamarás Kata keramikus, népi iparművész, a népművészet mestere volt a vendége a Bodorka Népmesepont újabb mesés eseményének. A falakon olyan munkái kaptak helyet, amelyeket a népmesék színes világa ihletett. A karácsony közeledtével e témában alkotott kerámiái is láthatóak voltak.
Ajándék a pápának
Magyar Zita fazekas, népi iparművész egy személyes vonatkozással kezdte megnyitóját. Egy kalocsai első találkozás pillanatát idézte fel a népművészet ifjú mestere, ahol megismerhette a korábban már látott munkák mögötti embert. Ennek kapcsán mondta el személyes gondolatait. Úgy fogalmazott, ha a hit, a tartás, a hagyománytisztelet, a folytonos megújulás mellett a mondanivaló, az üzenet fontossága kiegészül a fantasztikus szín- és formavilággal, mindezek nagyon precíz technológiai kivitelezéssel, akkor az egy csodálatos szerves egységet alkot, és harmóniát képez. Ez a vágya minden alkotónak. Gy. Kamarás Kata iránymutató munkái pedig ezt tükrözik vissza, ezért példakép lehet mindenki számára.
A keramikus nagyon sokat zsűriztet, 700 munkájából 650 érdemelte ki az A kategóriát, ami egyedülálló. Gy. Kamarás Kata munkái eljutottak Belgiumba, Franciaországba, Németországba. A 12 apostolt ábrázoló sorozata pedig a Vatikánba érkezett ajándékként II. János Pál pápa részére. Gy. Kamarás Kata négyéves korában kötelezte el magát az agyaggal, a megnyitón úgy fogalmazott, kisgyermekkorában kezdett el játszani az agyaggal, és ezt a mai napig sem hagyta abba. 1978-ban elnyerte a népművészet ifjú mestere, 1984-ben a népi iparművész, majd 1993-ban, 45 évesen a népművészet mestere címet.
KHSZ
Borítóképünkön Gy. Kamarás Kata és Magyar Zita látható