2020.08.14. 13:39
Nemzedékek alkottak együtt Nádudvaron
Fiatalok és örökifjak is ecsetet ragadtak, s egy hét alatt kiállításnyi anyagot festettek vászonra, papírra.
Fotó: Marján László
Nemzetközi művésztelep zajlott a Hortobágy déli kapujaként emlegetett kisvárosban augusztus elején a helyi Képzőművészeti Kör és Szabadiskola közreműködésével, az Ady Endre Művelődési Központban.
– Célunk volt a magyar és külföldi művészeknek találkozási színteret biztosítani, azonban a pandémiás helyzet közbeszólt. Emiatt új utakat kellett teremtenünk, hogy meg tudjuk valósítani az aktív együttműködést – vázolta fel az indíttatást és a megváltozott helyzetre adott válaszukat Tóthné Budaházi Judit, a művelődési központ igazgatója. Azok a meghívott művészek, akik az utazási korlátozások miatt nem tudtak személyesen megjelenni, vállalták az online kapcsolattartást, és ugyanebben az időszakban műhelyeikből kapcsolódtak be a telep munkájába. Az elkészült műveket pedig fényképfelvételen keresztül továbbították a szervezőknek.
Ifjak is csatlakoztak
Nádudvaron, a művésztelepen 20 fő alkotott együtt, és további 16 külföldi művész fogadta el a felkérést. – Mindenki remekül teljesített, nagyon intenzív öt nap van mögöttünk – értékelt a múlt pénteken életre hívott utcatárlat előtt Tamus István grafikusművész, a tábor szakmai vezetője. – Az előzetes várakozásainkat mindenképpen felülmúlta a művésztelep eredményessége. Nagyon sikeres hetet zárhattunk több szempontból is. Nemcsak a határokon átívelő összetartás sikeressége miatt, hanem mert célunkul tűztük ki a generációk közötti kapcsolódások erősítését is. A telep munkájába hét ifjú (11–16 év közötti) alkotó társult.
Pezsgő közösségi élet
Már az első naptól aktív és színes munka folyt, különösen a linómetszés technika volt népszerű a jelenlevők körében, de szép számban születtek jelentős akvarell-, diófapác-, pasztell-, ceruza- és tusrajzmunkák is. Sok fiatal és sok új arc is kivette részét a munkából. Az új résztvevők egyike Horváth Katalin, a Hajdú-bihari Napló 13 éve nyugdíjba vonult fotóriportere, aki hűen önmagához egy fekete kerámiás fotójával járult hozzá a szabadtéri kiállításhoz. Mint mondta, először vesz részt alkotóként ilyen táborban, mert ki akarta próbálni magát e műfajban is; és lánya, illetve unokája után ő a harmadik generáció családjukban, akit Tamus István tanít a művészetre.
Főiskolai tanára volt Andrási Dezsőné Tóth Piroskának is a mester, ezért is vesz részt évről évre a helyi alkotótáborban ő is. Most tudott a legtöbb időt eltölteni a művésztelepen.
Valódi pezsgő közösségi élet alakult ki; a telep meghívást kapott Fazekas Lajoshoz, a népművészet mesteréhez egy slambucra, és tanulmányozták a kerámia történetét, készítését, előző esti közös szalonnasütésükön még Maczik Erika polgármester is velük volt. A jelen lévő résztvevők fele helyi lakos volt, míg a többiek a környező településekről: Hajdúszoboszlóról, Kabáról, Debrecenből látogattak ide.
Marján László