2021.06.02. 11:30
Debreceni nyár: pezsgő hetek várnak ránk!
Új fesztivállal, a debreceni irodalomra és helyi értékekre fókuszálva készül a város a nyárra.
Virágkarnevál nélkül elképzelhetetlen a nyár | Fotó: Napló-archív
Fotó: Molnár Péter
Visszatér a Bor- és Jazznapok és az Irodalom éjszakája, de több újdonsággal is találkozhatnak a debreceniek ezen a nyáron a Nagyerdőn és a belvárosban egyaránt. A részletekről Puskás István kulturális alpolgármester válaszolt a Napló kérdéseire.
Éjszakával nyit, fesztivállal zár
Igaz, az olasz zászlóforgatókat és a japán táncosokat ebben az évben is nélkülöznünk kell, ám a Puskás István által ismertetettek szerint olyan kulturális élményekben lehet részünk, melyek bőségesen kárpótolhatnak bennünket. A belváros sem marad programok nélkül: a tavalyi nyárhoz hasonlóan pénteken és szombaton délutánonként, illetve esténként várja programkavalkád a járókelőket és szórakozókat. Csakúgy, mint tavaly, idén is elsősorban a debreceni civil, amatőr kulturális közösségek fogják élettelivé tenni a belvárost, ahol a Dósa nádor tér, a Rózsa utca, a Kossuth tér, a Hal köz, a Bajcsy-Zsilinszky és a Csapó utca telik majd meg zenével, tánccal, kézművesekkel, valamint bemutatkozik a helyi alkotóközösségek színe-java is.
Több forgatókönyv
– Bízunk abban, hogy a nagyobb formátumú, fesztivál jellegű programok is megvalósulhatnak. Így július elején érkezik Debrecenbe a Budapesten már nagy sikert elért gasztrofesztivál, a Kenyérlelke, lesz Campus Fesztivál, Bor- és Jazznapok, valamint karneváli hét. Remélhetően az ősz elején is jó idő lesz, szeptemberre ugyanis újabb gasztronómiai találkozókat tervezünk.
„Új és régi fesztiválok is lesznek a debreceni programkínálatban.”
A Főnix Rendezvényszervező Kft. célja, hogy évről évre megújuljon a virágkarnevál, még a legnehezebb körülmények között is. Annyiban azonban biztosan fog hasonlítani az előző évihez, hogy elsősorban a kisebb formátum és a hazai résztvevők dominálnak majd, de természetesen virágkocsik nélkül nincs virágkarnevál – összegezte Puskás István. Hozzáfűzte: a konkrét programokat azonban nemcsak a veszélyhelyzet kötöttségei fogják meghatározni, hanem az útfelújítási munkálatok is, mivel elképzelhető, hogy a karnevál idejére a Bethlen utca, az Egyetem sugárút és a Bem tér is munkaterület lesz. Ennek fényében készülnek a különböző forgatókönyvek.
Fontos címre érdemes
– Az irodalom városa az UNESCO Kreatív Városok Hálózatának egyik csoportja, ehhez szeretnénk csatlakozni. Úgy gondoljuk, hogy Debrecen irodalmi kultúrájának és könyvkultúrájának múltja, jelene és jövője is feljogosítja a várost arra, hogy ehhez az illusztris hálózathoz csatlakozzon. Ennek az lehet az eredménye, hogy egy olyan nemzetközi együttműködés részeseivé válunk, melyből a város sokat profitálhat – ismertette a kezdeményezés legfontosabb céljait a politikus.
Puskás István kifejtette: ha sikeres lesz a pályázat, ide érkezhetnek izgalmas kulturális vagy akár kreatívipari kezdeményezések, illetve Debrecen nemzetközi szinten is még láthatóbbá válhat majd.
– A pályázat már készen van, Budapesten az UNESCO Magyarország már előbírálta. Bízunk benne, hogy pozitív lesz a fogadtatás, és a hónap végén be tudjuk nyújtani a pályázatot a párizsi központban, ahol novemberig kell döntést hozniuk arról, hogy Debrecent felveszik-e ezen hálózatba – mutatott rá az alpolgármester.
Puskás István szerint fontos, hogy ne csak az UNESCO, hanem a magunk számára is érveljünk amellett, hogy Debrecen az irodalom városa. Ezért a következő hetekben több, kisebb programmal is készülnek. – Ennek részeként a Déri téren található Merengő szobor nőalakja köré építünk egy Abigél-installációt, mely feleleveníti az Abigél-mítoszt Debrecenben. A Bethlen-szakközépiskola Kálvin térre néző, felállványozott tűzfalán is javában dolgoznak a mesteremberek, ahol nemsokára a debreceni irodalommal és könyvkultúrával kapcsolatos projektet tervezünk. Ezt is júniusban mutatjuk be – osztotta meg a részleteket a politikus.
Legközelebb az Irodalom éjszakáján vehetnek részt a kultúrára szomjazó debreceniek. Június 10. és 12. között – immár hagyományosan – a Budapesten tevékenykedő kulturális intézményekkel együttműködve huszonhét külföldi szerző műveiből, hat helyszínen olvasnak fel a Csokonai Színház művészei.
SZD