2022.12.16. 16:56
A Réunion-sziget természeti csodáit hozta el a debreceni Déri múzeum időszaki kiállítása
A tárlat különlegessége: nem csak a sziget „ízeibe” kóstolhatunk bele, hanem az illataival találkozhatnak.
Pillanatkép a Déri Múzeum új tárlatának pénteki megnyitójáról
Forrás: Kiss Annamarie
A Réunion – Egy sziget anatómiája címmel új természetrajzi és kultúrtörténeti kiállítás nyílt a debreceni Déri Múzeumban pénteken délután.
Az eseményen Lakner Lajos, a Déri Múzeum tudományos igazgatóhelyettese köszöntötte a megjelenteket. Beszédében úgy szólt, hogy ennek a kiállításnak igazán különleges vonása, hogy egy személyes utazásnak a lenyomata. – Mező Szilveszter debreceni muzeológus, aki a forgatókönyvet írta és a kiállítást rendezte, beutazta ezt a szigetet, saját emlékei vannak róla, melyeket fotókon és tárgyakon keresztül mutat be: szubjektív és objektív tudás ötvözésében. A jó kiállítások képesek arra, hogy kiszakítsák az embereket a mindennapi gondjaikból – emelte ki. Hangsúlyozta: hangulatos élményt kaphatunk a szigetről, valamint egy ember utazásának történetével ismerkedhetünk meg közelebbről.
Puskás István, Debrecen kultúráért felelős alpolgármestere a beszédében rámutatott, hogy nagyon izgalmas és friss ez a kiállítás, mely azt érezteti, hogy egy karnyújtásnyira van tőlünk ez a különleges szigetvilág. Nagyon tradicionális kiállításról van szó, mely az emberek számára a világ sokszínűségét mutatja be. Hozzátette, ez ilyesfajta tárlatok segítik az ismerkedést a nagyvilággal, mindamellett kedvet csinál az utazáshoz.
Réunion - Egy sziget anatómiája
Fotók: Kiss AnnamarieTávoli természeti csoda
– Ez a kiállítás alkalmat nyújt arra, hogy az utazás körülményességétől mentesen, idő- és költségtakarékosan nyerjünk bepillantást ennek a szigetnek a világába – fogalmazott dr. Novák Tibor József, a Debreceni Egyetem Földtudományi Intézetének docense. Mint kiemelte, ez a tárlat felfedezésre hív, a szó hagyományos értelmében. – A kiállított tárgyak és kiválasztott témák sokfélesége szokatlan sokoldalúsággal tárja elénk ennek a távoli kis ékszerdoboznak a világát.
Mező Szilveszter utazásainak tapasztalataiból azért születhetett kiállítás és korábban könyv, mert vándorlása nem egyfajta sablont követett: az eltökélt érdeklődés és nyitottság a távoli világ csodája iránt lehetővé tette számára, hogy a sziget olyan részletes bemutatását vállalja magára, amit ténylegesen a sziget anatómiájának nevezhetünk – méltatta a kiállítást.
ND