2023.01.19. 15:56
Zenés főhajtás, négy tételben
Többszörösen debreceni kötődésű zenemű csendül fel a magyar kultúra napján.
Kocsár Miklós Kossuth-díjas zeneszerző
Forrás: MTI-archív
A Debrecen Kultúrájáért Alapítvány díjátadójának kísérőprogramjaként mutatják be újra a Kölcsey – Négy tételes madrigál című darabot Debrecenben. A részletekről nemrég Debreceni Tamást, az először húsz éve bemutatott zenemű ötletgazdáját, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar Konzervatórium Galériájának vezetőjét kérdeztük. A debreceni kulturális élet tevékeny közreműködője egy, a Kölcsey Kórusra komponált művet álmodott meg, és kérte fel a cívisvárosi kötődésű Kocsár Miklóst a madrigál megírására.
A Kossuth-díjas művészt 2001. december 6-án kerestem meg azzal a kéréssel, hogy írja meg a darabot, majd negyven nap elteltével felhívott: Tamáskám, leütöttem az utolsó hangjegyet
– idézte fel Debreceni Tamás. Hogy ezekből a beszélgetésekből maradandó született, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a madrigál „életre kelt”. Felcsendült a Kölcsey Központ 2006-os átadásakor, Debrecen város napján, sőt, kapott már felkérést a stockholmi Magyarok Házából is.
Az elmúlt két évtizedben nemcsak a Himnusz szerzőjének emléke előtt tisztelgő komolyzenei produkció vált ismertté, hanem egy húsz-harminc képet bemutató, debreceni grafikusok munkáit (Gárdonyi Sándor és Rácz Imre) felsorakoztató tárlat is elkészült. A vándorelőadások Kölcsey életének öt legfontosabb állomásán, köztük Sződemeteren, Álmosdon, Budapesten, valamint a magyarok lakta diaszpóra jelentős részén kezdi a bemutatkozást. A debreceni közönség előtt legközelebb a magyar kultúra napja alkalmából január 20-án, a Déri Múzeum Dísztermében 15 órakor kezdődő díjátadó ünnepségen csendülnek fel a Kölcsey-madrigálok.
SZD