2 órája
A folyékony kenyér került a létavértesi tárlat központjába
Ilyen tárlatot sem lehet minden nap látni. A sör történetét, a hozzá kapcsolódó tárgyak és eszközök sokaságát láthatják, akik felkeresik az időszaki kiállítást.
Korompai Balázs mutatta be a gyűjteményt
Forrás: Kővári Krisztián-archív
2024. november 16-án, a Vértesi Református Egyházközség fenntartásában működő Rozsnyai István Muzeális Gyűjteményben „Kalandozások a folyékony kenyérrel az élet habos oldalán” címmel nyílt időszaki kiállítás. Szabó János lelkipásztor köszöntőjét követően Korompai Balázs, a Debreceni Déri Múzeum főmuzeológusa nyitotta meg a kiállítást. A bemutatott tárgyak jelentős része több évtizedes saját gyűjtésből származik Az évek során több mint 300 dombornyomott korsó és 8 ezer különféle söralátét, sörnyitó, plakát került a birtokába, melyből számos különlegességet kiállított. A tárlat széles skálán bemutatta a fedeles korsókat, a ma használt sörös dobozokat, a reklámtárgyak fejlődését, limitált kiadású sörös cikkeket.
A sörfogyasztás története az emberi civilizáció hajnaláig, Mezopotámiáig, Egyiptomig nyúlik vissza. A középkorban az apátságok váltak a sörfőzés központjaivá, ahol továbbfejlesztették az erjesztési technológiát. Az ipari forradalommal a sörgyártás új korszakába lépett, köszönhetően a gőzgépek és az új hűtési technológiák megjelenésének. Ma a sör a világ harmadik leggyakrabban fogyasztott itala, a víz és a tea után.
A kiállításhoz kapcsolódóan Új Judit, a Méliusz Juhász Péter Könyvtár programokért felelős szervezője, a debreceni sörfőzés történetéről tartott előadást. A programot a helyi Soroglya és a bihardiószegi Aranymálinkó néptánccsoport műsora színesítette. Kihirdették a sörszobor és sörös sütemények verseny győzteseit is
A rendezvény a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósult meg, és minden munkanapon látogatható – tudtuk meg Kővári Krisztiántól.