Nagyvilág

2013.04.16. 14:13

Külföldi sajtó Magyarországról - Hospodárské Noviny, Sme, Spiegel online

Prága, Pozsony, Berlin, 2013. április 16., kedd (MTI) - A Hospodárské Noviny című cseh gazdasági és politikai napilap a gazdaságpolitika és az alkotmánymódosítás kapcsán a magyarországi helyzetet elemzi keddi cikkében, míg a szlovák Sme a demográfiai helyzet javítását célzó tervekről, illetve a felvidéki magyarok kitelepítéséről, a német Spiegel online pedig a halállal végződött izsáki kényszervallatásról közölt beszámolót.

Prága, Pozsony, Berlin, 2013. április 16., kedd (MTI) - A Hospodárské Noviny című cseh gazdasági és politikai napilap a gazdaságpolitika és az alkotmánymódosítás kapcsán a magyarországi helyzetet elemzi keddi cikkében, míg a szlovák Sme a demográfiai helyzet javítását célzó tervekről, illetve a felvidéki magyarok kitelepítéséről, a német Spiegel online pedig a halállal végződött izsáki kényszervallatásról közölt beszámolót.

Miután Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Parlament helyett Margaret Thatcher volt brit miniszterelnök temetését részesítette előnyben, nagy a valószínűsége annak, hogy a héten sok dolga lesz Kumin Ferencnek, akinek a hivatali nevétől is bonyolultabb feladata az, hogy minden területen magyarázza és védje Orbán Viktor kormányának lépéseit - véli a "Miért nem érdeklik Orbánt az EP-képviselők és miért nem jöttek neki most jól a motorosok" című jegyzetében kedden a Hospodárské Noviny című cseh gazdasági és politikai napilap.

Martin Ehl, a lap külpolitikai rovatvezetője szerint egy évvel a választások előtt már csak a megkérdezettek 29 százaléka szeretné Orbánt a kormányfői bársonyszékben látni. Más felmérések szerint a Fidesz elveszítette 2010-es támogatóinak 40 százalékát, ami azt jelzi, hogy "jövőre a kétharmados többség elérhetetlen".

Szerinte nagy érdeklődésre tart számot a magyar konvergencia program is, amelyben a kormánynak meg kellene magyaráznia, hogyan is akar az idén 0,9 százalékos GDP növekedést elérni, amikor az összes többi prognózis visszaesést jelez. Problémaként említi Ehl az immár negyedik alkotmánymódosítást, amely szerinte nyugtalanságot keltett Európában és amely miatt vita van az Európai Bizottság és Magyarország között, valamint az Élet menete napjára tervezett motoros felvonulás körüli polémiát is.

"Komolyan aggódom, hogy az első tavaszi napok egészséges jó levegőjét Kumin Ferenc nem nagyon tudja majd élvezni és továbbra is sok időt kell majd töltenie a számítógép előtt a Magyarországot +szapuló+ cikkek olvasásával" - zárja eszmefuttatását Martin Ehl.

A pozsonyi Sme az Emberi Erőforrások Minisztériuma által támogatott táncos párválasztó programról számolt be kedden. Míg Szlovákiában csak az képezi közbeszéd tárgyát, hogy vajon az állam támogassa e születésszám növelését, a magyar kormány már rájött, hogy ilyen félmegoldások nem elégségesek - mutat rá a "Magyarok sokasodjatok" című írásában a liberális szlovák lap. Remélni kell, hogy az igyekezet sikerrel jár, mert az alacsony születésszám Magyarországon igen komoly problémát jelent - állapítja meg a Sme, amely szerint már csak az a kérdés, hogy képes-e ez az intézkedés kiegyensúlyozni azt, amivel a kormány maga járul hozzá a születésszám csökkenéséhez, főként "a fiatalok mind tömegesebb elüldözésével" valamint azzal, hogy különböző okokra hivatkozva budapesti szórakozóhelyeket szüntet meg "csak azért, mert azok az ellenzéki hangulatú fiatalság találkozóhelyei."

A Sme emellett a felvidéki magyarok 1947-ben kezdődött kitelepítéséről és annak következményeiről is közölt cikket. A "Kollektív bűnösség leple alatt" című írásában a szlovák lap leszögezi: Csehszlovákiának a kitelepítésekkel nem sikerült elérnie a kívánt hatást, az összes magyart nem sikerült eltüntetni, és arra végső soron a szlovákok fizettek rá jobban azáltal, hogy a lakosságcsere során a Magyarországon élő szlovák kisebbség elveszítette "legfelvilágosultabb tagjait." A kitelepítésekről való megemlékezéseken "sajnos csak magyarok vettek részt" - mutat rá a Sme, hozzátéve: "ez igen nagy kár", mert az közös emléknap lehetne. Hiszen a lakosságcsere az "együttélés csődjének közös terméke volt", amelynek során nem csak a magyarok de a szlovákok is az "államilag támogatott nacionalizmus áldozataivá váltak."

A Spiegel Online német hírportál a halállal végződött izsáki kényszervallatásról közölt beszámolót.

A Rendőrbotrány Magyarországon - Agyonvertek egy embert egy falusi rendőrőrsön című írásban a szerző, Keno Verseck kiemelte: a "kegyetlen rendőri verésorgia" táplálja a magyar jogállam iránti kételyeket, és polgárjogi szervezetek szerint "csak a jéghegy csúcsát jelenti".

Az izsáki eset "a lehető legrosszabbkor jött" a kormánynak, hiszen az Európai Parlament éppen szerdán tart vitát a magyarországi jogállamiságról. Ráadásul az eset magyar-román diplomáciai botrány kirobbanásához vezethet, hiszen az áldozat román állampolgár volt - fejtette ki a Spiegel Online szerzője.

http://www.spiegel.de/politik/ausland/ungarn-tod-auf-der-polizeistation-a-894367.html

- MTI -

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!