2023.03.14. 06:59
Az Ukrajnának szánt fegyverek jelentős része bűnszervezetekhez szivárog
Horváth József, az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója elmondta, az Ukrajnába kiküldött fegyverek alig negyven százaléka jut ki valóban a frontra.
Illusztráció/Géppuskaállás orosz drónok ellen 2022 november 9-én Mykolayivnál
Forrás: NurPhoto / AFP
Fotó: Nina Lyashonok
Miközben az Ukrajnának küldött fegyverek nagy része különböző feketepiaci hálózatokon visszaszivárog Európába és különböző szervezett bűnözői csoportok kezébe jut, addig a Momentum, illetve a teljes baloldal a tűzszünet ellen és a fegyverszállítások mellett foglal állást.
Amerikai kimutatások szerint az Ukrajnába küldött fegyverek alig negyven százaléka jut ki valóban a frontra – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Horváth József. Az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója elmondta, az elmúlt hónapokban láttak olyan felvételeket, amelyek tanúsága szerint a Balkán déli részén tűntek fel Ukrajnából származó páncélelhárító rakéták.
Emellett Svédországban különböző szervezett bűnözői csoportok is Ukrajnából szerezhettek automata fegyvereket és robbanószereket. „A világ válságövezeteiben – ahová legális úton nem kerülhetnek fegyverek, hiszen a fejlett világ mindezt blokkolja – nagyon megugrott a kereslet a lövegekre, páncélozott harcjárművekre, nehézgéppuskákra. Mindezt a szervezett bűnözés igyekszik kielégíteni. Itt már nem kézifegyverekről van szó.”
Egy bűnszervezet számára teljesen mindegy, hogy embert, cigarettát, drogot vagy fegyvert csempész.
– Ehhez ki kell építeni az illegális szállítási útvonalakat, be kell épülni a rendszerekbe, ki kell építeni bizalmi kapcsolatokat különböző országokban. Ezeken keresztül folyik mindez. A szervezett bűnözésre igaz, hogy mindig azzal kereskedik, amelyre a legnagyobb igény van a piacon – mondta.
A szakértő szerint fennáll annak a veszélye, hogy Európában most szervezett bűnözői vagy a radikális iszlamista szervezetek hozzájuthatnak olyan fegyverekhez, robbanóanyagokhoz, haditechnikai eszközökhöz, amelyek által megszervezhetnek a lakosságra komoly veszélyt jelentő műveleteket is.
A szakértő szerint ennek ellenére az Európai Unió semmilyen korlátozást nem fog bejelenteni a fegyverszállításokkal kapcsolatban, ugyanis „ezt már korábban beiktatták kockázatként, ma pedig elkönyvelik veszteségként”.
A teljes cikket itt olvashatja el.
Ukrán válság
- Az orosz hadsereg elfoglalta Voznyeszenka települést
- Az ukrán külügyminiszter Brüsszelben tárgyalt Antony Blinkennel
- Rekordösszeget költ jövőben Ukrajna fegyverkezésre
- A Kreml szerint Európában idegesek Trump győzelme miatt
- Októberben minden eddiginél nagyobb veszteségeket szenvedhetett az orosz hadsereg