2024.07.10. 08:00
A Debreceni Szakképzési Centrum piacképes szakmákat kínál minden korosztály számára
Az érettségi vagy a szakmai bizonyítvány megszerzése után a frissen végzett diákok egy része már tudja, hogy az egyetem vagy a munkaerőpiac felé veszi-e az irányt, de előfordul az is, hogy nem feltétlenül tudják még eldönteni, mi legyen a következő lépés az életükben. A Debreceni Szakképzési Centrum számos remek lehetőséget kínál az érettségivel rendelkező fiatalok, a szakmát szerezni vágyó vagy a magukat átképezni kívánó ifjú felnőttek számára is.
A Debrecenben vagy a régióban élő, Debrecen felé nyitott diákok számára számos lehetőséget tud kínálni a szakképzés. A 25 év alatti diákok nappali rendszerben tanulhatnak, jogosultak ösztöndíjra (amennyiben az első szakmájukat szerzik) és diákigazolványra is. Akik nemrégiben szerezték meg az érettségijüket, azok két évig tartó technikusi képzések közül választhatnak. Több mint 30 technikus szintű szakma érhető el a DSZC kínálatában. Ez egy olyan út, amely akár a felsőoktatás, akár a munkaerőpiac felé is vezethet. Ezen felül van közel 20 olyan szakmánk is, ahova már 10. osztállyal is lehet jelentkezni, így összesen majdnem 50 szakma közül lehet választani. A képzéseseinket Debrecen és agglomerációjának gazdaságához igazítjuk, tehát olyan szakmákat oktatunk, amelyek elvégzése után a végzettek a munkaerőpiacon boldogulni tudnak.
Természetesen újabb szakma vagy specializáció megszerzésére is van mód, hiszen az új rendszerben az első két szakmajegyzék szerinti szakma és az első szakképesítés ingyenes.
Az oklevelestechnikus-képzés előnyei
Az oklevestechnikus-képzés erősíti a szakképzés és az egyetemi képzés kapcsolatát. Ez egy magasabb szakmai tartalommal és színvonallal megvalósuló, az adott felsőoktatási intézménnyel összehangolt képzés. Már 6 szakma esetében elérhető oklevelestechnikus-képzésünk. Az itt végzettek egyszerűsített felvételi eljárással kerülhetnek be az egyetem megfelelő szakjaira, és kreditbeszámítást kérhetnek. Oklevelestechnikus-képzésben elérhetőek a Gépész technikus, Óvodai nevelő, Informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető technikus, Pénzügyi-számviteli ügyintéző, Turisztikai technikus és a Vegyész technikus szakmák.
Hogyan épül fel a felnőttek nappali rendszerű szakmai oktatása?
A felnőttek nappali rendszerű szakmai oktatása képzési fajtának nincsen közismereti tartalma, az általános műveltséget megalapozó tárgyak az érettségi vizsgával lezárulnak, a két év során kizárólag a szakmával összefüggő tudásanyag elsajátítása történik. Ez is két szakaszra oszlik. Először az ágazati alapoktatásra kerül sor, amikor a tanulók felkészülnek az ágazati, speciális általános ismeretekre, megismerkednek az ágazattal. Ezt a szakaszt egy ágazati alapvizsga zárja, ezután tudnak ágazaton belül szakmát választani. A képzés második szakasza a szakma oktatása, ahol lehetőség van arra, hogy teljes mértékben vagy részben egy gazdálkodó szervnél, duális partnernél valósuljon meg.
Miért jó duális képzésben tanulni?
Amellett, hogy a szakmát megtanulják az érintettek, vállalati kulturális szocializáció, munkahelyi szocializáció is megvalósul. Azok a tanulók, akik nem duális partnernél, hanem intézményi keretek között tanulnak, állami ösztöndíjat kapnak, melynek összege a szakirányú oktatás szakaszában akár 59 000 Ft is lehet havonta. A szakképzési munkaszerződéssel, duális partnernél tanulók pedig szakképzési munkabérrel számolhatnak, melynek összege minimum 100 000 Ft havonta. Nemcsak szakmailag jelent tehát nagyobb kihívást és lehetőséget duális partnernél tanulni, hanem rövid távon anyagilag is kedvezőbben járnak a diákok.
A megújult szakképzésben nemcsak a 25 év alattiak, hanem felső korhatár nélkül tulajdonképpen bárki ingyen szerezhet szakmát. Számukra is kínál képzéseket a Debreceni Szakképzési Centrum 2024 szeptemberétől.
A 25 év mint korhatár a nappali képzésbe való bekapcsolódásnak a lehetősége, de valójában szakmát felső korhatár nélkül lehet tanulni. A 2019-es szakképzési törvény szerint az első két szakmajegyzék szerinti szakma és az első szakképesítés megszerzése mindenki számára ingyenes, ezért fontos, hogy értsük a szakma és a szakképesítés közötti különbséget. A szakma – mely felnőttek szakmai oktatásában (is) megszerezhető – a szakmajegyzék szerinti szakmát jelenti, ahol a képzési idő minimum fél, maximum két év. A szakmai képzés egy kicsit más, ott nem kizárólag csak a centrum szakképző intézményei, hanem felnőttképzők is hirdethetnek képzést. Ez egy rugalmasabb, rövidebb ciklusú képzést jelent, itt a képzés időtartama óraszámban van meghatározva, és ez egy elmélyültebb, specializáltabb képzési program szerinti tudásanyagnak az átadását jelenti.
Azok a 25 év alatti fiatalok, akik szívesen tanulnának szakmát, részletesen is tájékozódhatnak a Debreceni Szakképzési Centrum képzési kínálatáról a weboldalunkon, ahol további információt találnak a szakmaváltásra készülő felnőttek és a szakképesítést szerezni vágyók is.
Ha kérdésed merülne fel, fordulj bátran a DSZC Ügyfélszolgálati Irodájához!
www.dszc.hu
+36 30 955 7802
[email protected]